Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu fotoradary łapią najwięcej kierowców w województwie łódzkim. Miejsca, gdzie najwięcej kierowców przekracza prędkość

Arkadiusz Krystek
Arkadiusz Krystek
W pierwszym półroczu 2020 roku wszystkie fotoradary, odcinkowe pomiary prędkości i instalacja monitorująca wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle, które działają w województwie łódzkim zanotowały 51 471 naruszeń prawa, w tym samym okresie 2021 roku - 51 573,  a w tym roku tylko 32 593.
W pierwszym półroczu 2020 roku wszystkie fotoradary, odcinkowe pomiary prędkości i instalacja monitorująca wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle, które działają w województwie łódzkim zanotowały 51 471 naruszeń prawa, w tym samym okresie 2021 roku - 51 573, a w tym roku tylko 32 593. Krzysztof Szymczak
Liczba zarejestrowanych przekroczeń prędkości spadła w województwie łódzkim w pierwszym półroczu tego roku o prawie 40 proc. w porównaniu do analogicznych okresów z lat 2020 i 2021. Wcześniej było to po ponad 50 tys. wykroczeń, a teraz 20 tys. mniej.

Pierwsze sześć miesięcy 2020 roku to początek pandemii koronawirusa. Już w marcu zaczął być notowany znaczący spadek natężenia ruchu. Ten sam okres 2021 roku to szczyt trzeciej fali i przygotowywanie się do kolejnej. W obu tych półroczach wszystkie urządzenia monitorujące ruch drogowy w województwie łódzkim (jest ich ponad 30) zarejestrowały ponad 50 tys. przypadków przekroczenia prędkości i wjechania na skrzyżowanie na czerwonym świetle (w porównaniu tym nie uwzględniamy krótko działających odcinkowych pomiarów prędkości na autostradzie A1).

W pierwszym półroczu obecnego roku fotoradary w Łódzkiem zarejestrowały tylko – w porównaniu do wcześniejszych lat – 32 tys. przypadków złamania prawa (szczegóły w galerii). To o ok. 37 proc. mniej w porównaniu do pierwszych 6 miesięcy minionego roku. Są takie urządzenia, jak wynika z danych przekazanych nam przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, które „złapały” cztery razy mniej kierowców.

Wielu uważa, że tak musiało się stać, bo z początkiem roku drastycznie wzrosły kary za przekraczanie prędkości. Pojawiają się też głosy, że nie bez znaczenia są ceny paliw – w 2020 r. litr benzyny można było kupić nawet za mniej niż 4 zł, a w tym roku 8 zł przestało być zaskoczeniem i wielu mieszkańców regionu ograniczyło jeżdżenie samochodem. Co na to ekspert?

– W 2020 i 2021 mieliśmy lockdowny i mniejszy ruch – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. – Mocniej spadał on w miastach niż na sieci dróg krajowych. Tutaj w wielu przypadkach widać wzrost zarejestrowanych wykroczeń w roku 2021, a więc wraz ze wzrostem ruchu, a następnie spadek w 2022 roku, co można tłumaczyć wejściem w życie wyższych stawek mandatów.

Furgalski zwraca uwagę, że w wielu miastach „w ostatnim czasie zauważalny jest spadek ruchu drogowego i częstsze korzystanie z komunikacji, ale nie jest to aż tak mocne tąpnięcie w dół, żeby przekładało się na tak duże spadki w liczbie zarejestrowanych wykroczeń”.

Pierwsze półrocze zamykamy wzrostem wypadków o 3 procent – mówi Furgalski. – Spadła jednak liczba zabitych. Można domniemywać, że wypadki stały się lżejsze na skutek obniżenia prędkości. Dowodem potwierdzającym taką tezę może być liczba zatrzymanych za przekroczenie prędkości praw jazdy: 16 tysięcy w 2022 roku wobec 32 tys. w 2021 roku.

Największe spadki i fotoradary z największą liczbą „złapanych”. Szczegóły w galerii

W województwie łódzkim są fotoradary, które „złapały” prawie pięć razy mniej kierowców. Takim przykładem jest urządzenie stojące w Łodzi przy al. Palki. Przez sześć pierwszych miesięcy 2020 roku zarejestrowało 5365 przekroczeń prędkości, w tym roku – tylko 1099, a jeszcze w zeszłym roku – 2700. Kiedyś było jednym z sześciu urządzeń najczęściej wyłapującym piratów drogowych. Dzisiaj jest na miejscu 14., czyli gdzieś w połowie stawki.

Poza tym czołówka nie zmienia się aż tak bardzo. Nadal prym wiodą – nie licząc zeszłego roku, gdy bezkonkurencyjne były odcinkowe pomiary prędkości ustawione przy autostradzie A1 – fotoradar w Tuszynie na drodze krajowej nr 12/91, zaś w Łodzi przy al. Włókniarzy oraz trzy odcinkowe pomiary prędkości działające przy drogach krajowych w Tomaszowie, Klukach i Złotej.

Do niechlubnej pierwszej dziesiątki weszły z wynikami z pierwszego półrocza tego roku fotoradary w: Słomkowie Mokrym (gm. Wróblew), Zgierzu (ul. Łódzka), Aleksandrowie Łódzkim i Żarnowie. Czołówkę uzupełniają Wojszyce (gmina Bedlno).

Warto zwrócić uwagę, że bardzo wysokie wyniki odnotowują fotoradary, które niedawno zostały uruchomione. Przykładem jest ten włączony 23 maja tego roku w al. Jana Pawła II w Łodzi. W miesiąc i kilka dni zarejestrował 522 wykroczenia, czyli tylko 21 mniej od fotoradaru z ul. Pabianickiej w Łodzi.

O której godzinie, którego dnia tygodnia „łapanych” jest najwięcej kierowców? Szczegóły w galerii

Jeżdżący po drogach regionu łódzkiego najczęściej przekraczali prędkość w niedziele, o godz. 10, w Tuszynie. Taki statystyczny obraz malują dane z fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości działających w Łódzkiem, które otrzymaliśmy z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Fotoradary najczęściej łapały kierowców o godz. 10. W pierwszej połowie tego roku „wpadło” wtedy 1739 kierowców. Przedpołudnie jest zresztą tą porą dnia, gdy rejestrowano największą liczbę przekroczeń prędkości. W godz. 10-12 i tylko w tym okresie było ich powyżej 1700. Przez te trzy godziny w pierwszym półroczu zanotowano co szóste tego typu wykroczenie. Szczyt popołudniowy to godz. 18 z 1626 przekroczeniami.

Po północy liczby te spadają poniżej tysiąca, ale biorąc pod uwagę nocny spadek natężenia ruchu, to i tak wydaje się, że to dużo. Z nocy są też niechlubne rekordy.

29 maja o godz. 1.50 kierowca renault przekroczył dozwoloną prędkość o 107 km/godz. Przy ograniczeniu do 50 km/godz. pędził al. Jana Pawła II w Łodzi 157 km/godz. Jeszcze szybciej, ale przy wyższym limicie (do 70 km/godz.), w niedzielę 1 maja o godz. 23.40 al. Włókniarzy jechał kierowca volkswagena – 165 km/godz. Obie te łódzkie ulice są częścią drogi krajowej nr 91, przy której działa najwięcej urządzeń monitorujących ruch drogowy.

Trzeci najgorszy wynik pochodzi z soboty 12 marca z godz. 2.30. Kierujący oplem jechał przez Wojszyce przy drodze krajowej nr 92 – 144 km/godz., czyli o 94 km/godz. za szybko.

Sobota i niedziela są dniami tygodnia (szczegóły w galerii), w które najczęściej w pierwszych sześciu miesiącach tego roku rejestrowane były przekroczenia prędkości przez wszystkie fotoradary działające w województwie łódzkim. Średnio każdego dnia mandat dostawało od 148 kierowców (poniedziałki) do 242 (niedziele) – generalnie, im bliżej weekendu, tym gorzej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki