Fotowoltaika – nie daj się oszukać. Zobacz, jak wybrać dobrą firmę i czego od niej oczekiwać

Materiał powstał we współpracy z EDISON ENERGIA
Fotowoltaika ma wiele zalet. Jest jednak kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, żeby inwestycja przyniosła spodziewane korzyści. Jedną z podstawowych jest wybór odpowiedniej firmy. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę i czego oczekiwać.

Jak działa fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne pozwalają niemal za darmo korzystać z energii elektrycznej. Działanie fotowoltaiki jest stosunkowo proste. Najkrócej mówiąc, moduły fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną na prąd stały, a dodatkowe urządzenie – inwerter (falownik) – zamienia go na prąd zmienny, który może zasilać domową instalację.

Obecnie wydajność paneli słonecznych jest wystarczająca, żeby w całości pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną domu. W dodatku nie trzeba się obawiać tego, że zimą, kiedy słońca jest mniej, pojawią się braki. Ten problem rozwiązuje podłączenie domowej instalacji do sieci elektroenergetycznej. Można niejako „zmagazynować” wytworzoną energię i korzystać z niej w razie potrzeby.

Oznacza to, że przez cały rok, poza niewielkimi opłatami stałymi, inwestor nie musi płacić za energię elektryczną, nie odczuje też podwyżek cen prądu. W dodatku będzie on uzyskany w czysty, ekologiczny sposób, bez obciążeń dla środowiska.

Fotowoltaika – co jest naprawdę ważne

Wszystko to sprawia, że fotowoltaika (PV) staje się coraz popularniejsza. Jest jednak kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, tym bardziej że wzrost zainteresowania panelami słonecznymi przekłada się na to, że powstają nie zawsze rzetelne firmy.

Trzeba wiedzieć, że instalacja fotowoltaiczna będzie pracować dobrze i wydajnie tylko wtedy, gdy będzie prawidłowo zaprojektowana, a jej elementy odpowiednio dobrane. Odpowiednio – czyli indywidualnie do potrzeb danego gospodarstwa domowego i z uwzględnieniem jego specyfiki. Kolejna bardzo ważna kwestia to montaż fotowoltaiki.

Na początku zaznaczę, iż instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa, a jej żywotność oczywiście zależy od jakości modułów fotowoltaicznych oraz pozostałych komponentów całej instalacji. Problemy z uzyskiem czy działaniem instalacji w główniej mierze związane są z jej montażem. – mówi Kamil Sankowski, COO w firmie Edison Energia.

Fotowoltaika - Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę

Dobór elementów instalacji fotowoltaicznej nie jest zadaniem dla indywidualnego inwestora, ale profesjonalnej firmy, zajmującej się instalacjami PV. Firmy oferują tę usługę, jednak ważne jest, żeby była rzetelnie i fachowo wykonana. Na początek należy sprawdzić od jak dawna działa firma (a konkretnie – od kiedy zajmuje się fotowoltaiką), jakich udziela gwarancji, czy zatrudnia własne ekipy montażowe, jakie dokładnie świadczy usługi. Warto też zapoznać się z opiniami inwestorów.

Wybierając firmę, z którą chcemy nawiązać współpracę, należy kierować się profesjonalizmem. Nie warto polegać na firmie „no name”, która nie ma doświadczenia w branży, ponieważ może się wiązać z konsekwencjami finansowymi, jak np. uszkodzenia, zniszczenia czy w najgorszym wypadku pożar. Doświadczona firma instalacyjna wykonała na polskim rynku przynajmniej 1000 instalacji. – podpowiada Kamil Sankowski.

box1

Co zapewni profesjonalna firma fotowoltaiczna?

Szukając firmy, zwracajmy uwagę na jej referencje i doświadczenie. Ale ważne jest także indywidualne potraktowanie każdego inwestora. Wynika to z faktu, że instalacja musi być dostosowana do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Ale musi też uwzględniać konkretne warunki, takie jak usytuowanie domu, możliwość wykorzystania miejsca na terenie danej nieruchomości, orientację względem stron świata i inne czynniki. Proces powstawania instalacji jest kluczowy.

– Profesjonalna firma zawsze przed montażem wykonuje kompleksową wizję lokalną, dobiera moc instalacji do potrzeb klienta i możliwości technicznych obiektu lub terenu. Miejsce montażu musi przede wszystkim być bezpieczne dla jego użytkowników i instalatorów podczas pracy. Ponadto zawsze należy wykonać projekt instalacji, uwzględniając analizę zacienienia. Analiza uwzględnia występujące często przeszkody na dachu kominy, wentylację, wykusze itp. Nie zawsze najłatwiejszy sposób montażu paneli będzie dla przyszłego użytkowania najbardziej korzystny, a projekt obliguje montera do zrobienia instalacji w sposób najbardziej zyskowny. – wyjaśnia ekspert firmy Edison Energia.

Fotowoltaika — wybierz jakość sprzętu i montażu instalacji PV

Wybierając firmę, trzeba także zwracać uwagę na to, jaki sprzęt oferuje i nie chodzi tylko o parametry techniczne, ale jakość.

Oferta sprzętowa – tutaj możemy się rozwodzić, co jest lepsze i w jakich warunkach, natomiast warto zaznaczyć, że sprzęt musi pochodzić ze sprawdzonego źródła być fabrycznie zabezpieczony i nowy oraz posiadać numery seryjne, które są powiązane z gwarancjami producenta. Dobra firma instalacyjna zazwyczaj współpracuje z kilkoma producentami fotowoltaiki, warto zdać się na ekspertów w tym zakresie. Współpraca między producentem, a instalatorem jest kluczowa w procesie reklamacyjnym i serwisowym, ale również szkoleniowym. Dobrą praktyką jest uzyskanie autoryzacji instalatora przez producentów i dostawców. – mówi Kamil Sankowski.

Jednak warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz:

Instalacje PV wymagają sprawdzenia po montażu, nawet najlepsze ekipy montażowe popełniają błędy z pośpiechu, zmęczenia czy po prostu gorszego dnia. Dlatego każda instalacja powinna przechodzić przez proces audytu i weryfikacji przez niezależnego specjalistę w tej dziedzinie. – podpowiada ekspert.

Koszt fotowoltaiki –jak nie przepłacić

Koszt instalacji fotowoltaicznej to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Trzeba jednak wiedzieć, że są możliwości uzyskania dotacji (np. w ramach rządowych programów „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze” czy różnych programów lokalnych). Pojawiają się też wyjątkowo atrakcyjne oferty i promocje. Tu jednak trzeba zachować ostrożność i zastanowić się nad wszystkimi warunkami oraz tym, kto proponuje znacznie niższą cenę. I jakie będą ostateczne koszty tych „oszczędności”. Jak mówi Kamil Sankowski:

– Branża fotowoltaiczna niestety nie jest dobrym wzorem w zakresie kreowania polityki cenowej. Dlatego inwestorzy często borykają się z problemem wyboru, która oferta będzie dla nich bardziej korzystna. Na rynku znajdziemy podobnej mocy instalacje nawet o 50% droższe od siebie, a parametry sprzętowe mogą być, „na papierze” do siebie zbliżone. Pragnę wrócić do wcześniej wspomnianego doświadczenia. Nie jest tajemnicą, że firmy dopiero startujące lub zdobywające doświadczenie, posiadające małą ilość zleceń, często konkurują ceną. To może wydawać się atrakcyjne, ale finalnie będzie prowadzić do oszczędzania na komponentach, problemach z serwisem, a w konsekwencji upadku firmy. Pamiętajmy, że inwestujemy w swoją nieruchomość i zasilanie energią elektryczną często na 20, 30 lat. Warto wybrać stabilną większą firmę o ugruntowanej pozycji na rynku i sprawdzonych referencjach.

Fotowoltaika - Co powinna obejmować kompleksowa usługa instalacji?

Podsumowując – wybierając firmę montującą PV, zwróćmy uwagę na jej doświadczenie, profesjonalizm oraz to, czy oferuje kompleksową obsługę: od indywidualnego projektu, przez profesjonalny montaż oraz możliwość dalszej opieki i wsparcia. Jest jeszcze jeden ważny element, czyli dokumentacja związana z instalacją. Obejmuje ona zarówno formalności związane z przyłączeniem do sieci elektroenergetycznej, jak i uzyskaniem dotacji.

Każda profesjonalna firma podchodzi do tej usługi w sposób kompleksowy, a cena instalacji to nie tylko montaż, a szereg czynności i usług, które trzeba wykonać. Klient zaczyna zarabiać na instalacji dopiero po jej podłączeniu do zakładu energetycznego, a aby to zrobić, trzeba posiadać stosowne uprawnienia i przygotować dokumentację.

W Edison Energia już na etapie podpisywania umowy inwestor udziela pełnomocnictwa na czynności związane z przyłączeniem do sieci, a całość procesu jest prowadzona przez odpowiedni, wyspecjalizowany w tym zakresie dział. Kluczowi gracze na rynku podpisali również umowę z NFOŚiGW na szybsze procedowanie dotacji dla klientów z programu Mój Prąd, bez konieczności dodatkowych formalności.

Te ułatwienia to tylko proces obsługi klienta, ale kompleksowość sięga dużo głębiej od wypracowania korzystnego finansowania dla klienta poprzez projekt, dobór konstrukcji, logistykę dostawy komponentów, realizację instalacji w oparciu o wytyczne i instrukcje, pomiary i audyt po montażu, monitorowanie instalacji i jej ubezpieczenie. – wyjaśnia ekspert firmy Edison Energia.

box2

Wideo

Dodaj ogłoszenie