Fotowoltaika zimą - czy warto instalować w marcu?

Materiał informacyjny ZeroWat.pl

Witam ponownie Panie Andrzeju. Ostatnio rozmawialiśmy o opłacalności montażu paneli fotowoltaicznych i dotacjach. Dziś nasuwają nam się kolejne pytania. Proszę powiedzieć, czy warto zainstalować fotowoltaikę zimą?

- Tak. To ważne pytanie, które bardzo często pada właśnie w styczniu i lutym. Klienci z reguły zakładają, że skoro jest zima, to nie ma słońca. Skoro nie ma słońca, to produkcja też nie jest zadowalająca, więc po co instalować. Dane pokazują jednak, że styczeń i luty to dobre miesiące na założenie fotowoltaiki.
Warto wyjaśnić wszystkim czytelnikom, że panele fotowoltaiczne pracują przez cały rok. Oczywiście z różną mocą, w zależności od miesiąca. Decydując się na instalację warto wiedzieć w jakim okresie roku jej działanie jest najskuteczniejsze.

No właśnie, jak to wygląda działanie paneli fotowoltaicznych w poszczególnych miesiącach zimy?

- W okresie letnim każdy 1 kWp mocy instalacji wytworzy ok. 130-180 kWh w ciągu miesiąca. W lutym ta wartość wynosi ok. 50 kWh. Najmniej wytworzy w grudniu i styczniu – około 20-30 kWh. Oczywiście są to wartości orientacyjne. W zależności od orientacji instalacji, zacienienia itp. te wartości mogą być wyższe bądź niższe.

Najważniejszy jest całoroczny bilans energetyczny i okres, w którym produkcja jest już sensowna. To właśnie te dane mówią nam, czy instalacja na wiosnę dobrze się sprawdzi. Jak widzimy na poniższym wykresie, to właśnie w marcu uzyski zaczynają być zadowalające.

Estymacja dla instalacji 5 kWp pod kątem 35 stopni, przy azymucie 0 stopni.
źródło:https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

Proszę nam wyjaśnić pojęcie bilansu energetycznego

- Każda instalacja fotowoltaiczna i jej wydajność zawsze oceniana jest w skali całego roku. W ciągu 12 miesięcy największa produkcja przypada na okres od marca do września. To właśnie w tym okresie mamy najwięcej godzin słonecznych, a zatem produkcja jest najwyższa.
To sprawia, że produkujemy więcej prądu, niż na bieżąco zużywamy w naszym domu. Wówczas nadwyżka energii jest magazynowana w sieci energetycznej. Dzięki temu z nadwyżek możemy korzystać z niej w zimie.

Jak działa fotowoltaika w zimie? Czy śnieg jest problemem?

- Tak, ale tylko wtedy, jeśli zalega na dachu. Pamiętajmy, że nawet zimą, gdy świeci słońce, panele wytwarzają energię elektryczną. Jest jej oczywiście znacznie mniej niż latem. Warto podkreślić, że efektywność modułów fotowoltaicznych nie spada w niskich temperaturach. Samo zimno nie jest więc problemem w tym okresie. Zachmurzenie ma zdecydowanie większy wpływ na niską produkcję. Inaczej temperatura działa na panele latem. Wtedy wysokie temperatury (powyżej 30-35 stopni) obniżają efektywność całego układu o 5-10%.

Ile czasu potrzebujemy, by realnie zacząć korzystać w domu z wyprodukowanego prądu?

Może się wydawać, że instalacja działa od razu po jej montażu. Niestety po tym etapie musimy poczekać na podłączenie mikroinstalacji do sieci przez zakład energetyczny. Dopiero po wymianie licznika (czyli przyłączeniu) instalacja może zostać uruchomiona.

Warto również poszukać wykonawcy, który wykona montaż profesjonalnie. Dobór podzespołów również jest kluczowy. Nasza firma ZEROWAT.PL bardzo dokładnie ocenia opłacalność dla każdego klienta. Kluczowe jest dla nas, by ta inwestycja była zawsze rozsądnie zaplanowana .

Rozumiem z tego, że warto instalować fotowoltaikę późną zimą?

Jak najbardziej. Instalacja fotowoltaiki zimą daje pewność, że będzie gotowa do pracy już na początku wiosny. Pozwala to na skorzystanie z pełni uzysków.

Panie Andrzeju, gdzie warto zasięgnąć więcej informacji na ten temat?

Zachęcam do kontaktu. Z chęcią odpowiem na dowolne pytania dotyczące:

  • fotowoltaiki
  • fotowoltaiki połączonej z pompami ciepła
  • opłacalności inwestycji
  • dotacji i różnych form finansowania
  • doboru podzespołów
  • dokumentacji urzędowej (Mój Prąd, Czyste Powietrze)
  • kwestii technicznych

Dziękuje za rozmowę.

Tu podaj tekst alternatywny

Dodaj ogłoszenie