Spis treści
Frygijka symbolem Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu
Każda olimpiada ma swoją maskotkę. Tegoroczne wydarzenie, które rozpocznie się oficjalnym otwarciem dzisiaj (26 lipca), jest reprezentowane przez frygijkę. O tej decyzji poinformowano już w 2022 roku. Jak podaje tvp.pl, Tony Estanguet, przewodniczący komitetu organizacyjnego uzasadnił ten wybór tak:
Wybraliśmy czapkę frygijską, ponieważ jest ona ważnym symbolem Republiki Francuskiej. Dla Francuzów jest to bardzo dobrze znany przedmiot, który jest symbolem wolności.
Jedna frygijka będzie reprezentować olimpiadę, a druga paraolimpiadę.
Jakie są frygijki? To kobiety!
Tony Estanguet poinformował również, że frygijka ma swoją osobowość, inteligencję, urok i metodyczny umysł. Jej siostra, symbol Igrzysk Paraolimpijskich 2024, jest bardziej rozrywkowa i spontaniczna. Z wyglądu wyróżnia się posiadaniem protezy.
Co więcej, to pierwszy raz, gdy letnie igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie mają wspólny symbol.
– Ta ważna decyzja niesie ze sobą potężny przekaz; w 2024 roku olimpijscy i paralimpijscy sportowcy będą płonąć tą samą pasją, tą samą determinacją i wywołają równie silne emocje u fanów, którzy będą świadkami ich występów – podaje Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich i Paralimpijskich Paryż 2024.
Czym właściwie jest frygijka? Czapka o wieloletniej historii
Frygijka to stożkowata czapka, opadająca, bez daszka, wykonywana z wełny lub filcu. Jej nazwa pochodzi od rejonu Frygia, znajdującego się w Azji Mniejszej. W starożytności uważano, że frygijkę nosiły ludy wschodnie, jak Trakowie, mityczne Amazonki i Frygowie. W Rzymie pileus, czapka podobna do frygijki, była wręczana niewolnikowi jako symbol wyzwolenia. Frygijkę na monetach rzymskich nosiła bogini Roma.
Czapka nie przepadła w otchłań zapomnienia. Noszona była zarówno w czasie rewolucji amerykańskiej, jak i francuskiej. Jest nie tylko symbolem przewrotu, ale i wolności. Marianna, nieoficjalny symbol Francji, a zarazem ucieleśnienie wolności, także miała na głowie frygijkę. Ciekawostką jest fakt, że to nakrycie głowy nosiły także bajkowe Smerfy.
Marta "Mandaryna" Wiśniewska o kobiecej solidarności
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?