Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja Reduta Dobrego Imienia: "Ida" to film o wymowie antypolskiej

Łukasz Kaczyński
Według fundacji, zagraniczni widzowie mogą mieć po obejrzeniu filmu "fałszywe przeświadczenie o tym, że sprawcami Holokaustu są Polacy"
Według fundacji, zagraniczni widzowie mogą mieć po obejrzeniu filmu "fałszywe przeświadczenie o tym, że sprawcami Holokaustu są Polacy" Opus Film
Czy walcząca o Oscara "Ida" z łódzkiego studia Opus Film może fałszować historię Polski? Tak uważa Fundacja Reduta Dobrego Imienia i wysłała apel do Agnieszki Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który wsparł powstanie filmu Pawła Pawlikowskiego.

Prezes Reduty, Maciej Świrski, uważa, że zagraniczni widzowie mogą mieć "fałszywe przeświadczenie o tym, że sprawcami Holokaustu są Polacy".

W apelu czytamy m.in.: (...)nie wnikając w zabiegi artystyczne autorów filmu - jego wymowa w tym kształcie jest po prostu antypolska. Widz, zwłaszcza nieznający historii Europy wynosi z filmu przekonanie że to Polacy wymordowali europejskich Żydów i zrabowali ich majątek.

Prezes Świrski apeluje o spowodowanie, by film został opatrzony informacjami, że m.in. mimo kar śmierci za ukrywanie Żydów, tysiące Polaków to robiło.

Apel pojawia się półtora roku po polskiej premierze obsypanej nagrodami "Idy", rok po premierze w USA. PISF nie odniósł się na razie oficjalnie w sprawie. Do wtorku (20 stycznia) petycja zebrała 20 tys. podpisów.

A. Trzebuchowska: Widzowie potrafią dostrzec w "Idzie" uniwersalną historię. Źródło: TVP/x-news

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki