Fundusz doradzi w zakresie OZE i efektywności energetycznej

Redakcja
Jednym z celów projektu jest wsparcie doradcze w przygotowaniu i wdrażaniu inwestycji w zakresie OZE
Jednym z celów projektu jest wsparcie doradcze w przygotowaniu i wdrażaniu inwestycji w zakresie OZE
Udostępnij:

Realizowana przez państwa członkowskie Unii Europejskiej Strategia Europa 2020 nakłada na Polskę obowiązki w zakresie rozwoju gospodarki, która w znacznie mniejszym niż obecnie stopniu zanieczyszcza środowisko naturalne. Jednym z najważniejszych celów jest realizacja pakietu klimatyczno-energetycznego UE zwanego w skrócie 20/20/20. Chodzi o zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 20 proc. w porównaniu do bazowego 1990 r., zwiększenie udziału energii z OZE do 20 proc., zwiększenie efektywności wykorzystania energii o 20 proc. - wszystko to w perspektywie 2020 roku.

Na podstawie europejskich doświadczeń z wdrażania programów priorytetowych w poprzednich latach zdiagnozowano występowanie licznych barier hamujących rozwój "czystej" gospodarki i wdrażania pakietu klimatyczno-energetycznego. Należą do nich m.in. brak świadomości o korzyściach wynikających z rozwoju niskoemisyjnej gospodarki, niedostateczna wiedza na temat możliwych do podjęcia działań, wysokie koszty inwestycyjne, a także bariery prawne.

Aby pomóc w przełamaniu tych barier w naszym kraju, powstał projekt pn. "Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE", opracowany w 2014 r. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwo Gospodarki. Projekt skierowany jest głównie do podmiotów sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw - będące w ich posiadaniu lub zarządzie budynki są bowiem znaczącymi konsumentami energii.

Projekt "Ogólnopolski system wsparcia doradczego..." realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Partnerem wiodącym projektu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który razem z 15 Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), jako Partnerami, mają za zadanie zniwelowanie barier dla rozwoju niskoemisyjnej gospodarki oraz wsparcie w dążeniu do pełnej realizacji zobowiązań Polski wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej.

Jak już zostało wspomniane, projekt doradczy ma za zadanie wyeliminowanie barier rozwoju niskoemisyjnej gospodarki oraz wsparcie w dążeniu do pełnej realizacji zobowiązań Polski wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej.

Planowane przedsięwzięcia to wdrożenie i rozwój systemu doradztwa, którego zadania to w szczególności:

- organizowanie spotkań i konferencji zwiększających świadomość społeczności lokalnej na temat gospodarki niskoemisyjnej,

- utworzenie bazy danych o dobrych praktykach,

- szkolenia i działania informacyjne skierowane do samorządów, przedsiębiorców i społeczności lokalnej, w tym osób fizycznych, z zakresu efektywności energetycznej i OZE,

- informacja i wymiana doświadczeń z wykorzystaniem systemów informatycznych,

- przygotowanie i przeprowadzenie szkoleń energetyków gminnych,

- promowanie wśród gmin idei posiadania planów gospodarki niskoemisyjnej (PGN) oraz wskazywanie na korzyści wynikające z ich realizacji,

- wspieranie gmin w przygotowaniu Planów Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN) oraz Planów działań na rzecz zrównoważonej energii (SEAP), w tym m.in. weryfikacja opracowanych PGN,

- doradztwo w zakresie montażu finansowego o możliwych i najkorzystniejszych źródłach finansowania projektu z tego obszaru.

Usługa doradcza: dla kogo i w jakiej formie?
Usługa doradcza może być skierowana zarówno do dużego przedsiębiorcy, jak i do przedsiębiorstw z sektora MŚP, podmiotów będących dostawcami usług energetycznych (zgodnie z zapisem dyrektywy 2012/27), spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, państwowych jednostek terytorialnych, szkół wyższych, organów władzy publicznej oraz społeczności i przedstawicieli poszczególnych grup społecznych.

Usługa doradcza może mieć formę spotkania informacyjnego, porady telefonicznej, zapytania mailowego, konsultacji, doradztwa indywidualnego, szkolenia lub inną dostosowaną do potrzeb podmiotu, który o taką usługę występuje.
Informacje na temat projektu udzielane są w WFOŚiGW w Łodzi: telefonicznie: 42 663 41 51,
e-mailowo: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie