Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusz wspiera termomodernizację i wymianę ogrzewania

MATERIAŁ PARTNERA
W poprzednich odcinkach naszego cyklu pisaliśmy o stanie powietrza, jakim oddychamy w naszym regionie i o skutkach zdrowotnych zanieczyszczeń emitowanych głównie przez stare systemy grzewcze.

Powinno nam to uświadomić, jak ważne są działania podejmowane w celu zmniejszenia szkodliwych emisji do atmosfery. Instytucją, która została powołana m.in. do wspierania takich działań, jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Łodzi. Poniżej o programach realizowanych obecnie przez Fundusz, mających na celu poprawę czystości powietrza. W minioną środę napisaliśmy o programach, których odbiorcami są samorządy i wspólnoty mieszkaniowe. Dziś o programach Funduszu dla osób fizycznych, a także o kontynuacji programu "Kawka", który cieszył się dużym powodzeniem.

Programy dla osób fizycznych

Od 2011 roku każda osoba fizyczna może skorzystać z pomocy finansowej ze środków WFOŚiGW w Łodzi przy realizowaniu ekologicznych inwestycji we własnym gospodarstwie domowym. Łódzki Fundusz, za pośrednictwem banków, udziela dotacji na częściową spłatę kapitału kredytów, udzielanych osobom fizycznym – co w praktyce oznacza, iż Fundusz spłaca za swoich beneficjentów część kapitału kredytu bankowego (40, 50 lub 70 proc. kosztów kwalifikowanych w zależności od programu priorytetowego). Taka forma pomocy ma zachęcać osoby fizyczne do przeprowadzania kosztownych zazwyczaj proekologicznych inwestycji, takich modernizacja systemu grzewczego.

W 2016 roku można było skorzystać z dofinansowania w ramach czterech programów priorytetowych dla osób fizycznych. Z punktu widzenia troski o czystość powietrza najważniejszy jest Program priorytetowy na realizację zadań dotyczących termomodernizacji budynków mieszkalnych, modernizacji źródeł ciepła oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Program ten ma na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza przez nieefektywne kotłownie. Kwota dotacji dla jednej osoby nie może przekroczyć 30 tys. zł na jedno zadanie.

Dofinansowanie dotyczy zakupu kotłowni olejowych, gazowych, na biomasę oraz instalacji pomp ciepła, a ze środków Funduszu można sfinansować :

• zakup oraz montaż fabrycznie nowych urządzeń grzewczych, takich jak m.in. kotły, palniki, pompy ciepła
• wykonanie i modernizację wewnętrznej instalacji c.o. i c.w.u.(z wyłączeniem kosztów zakupu grzejników).
• odwierty w przypadku poboru ciepła przez sondy gruntowe,
• wykonanie węzła cieplnego oraz przyłącza do miejskiej sieci cieplnej,
• wykonanie instalacji gazowej znajdującej się na terenie i w obiekcie odbiorcy gazu.
• termomodernizacja budynków.

Wnioski o dotację z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu składane są w bankach, które mają zawartą z Funduszem umowę o współpracy w zakresie współfinansowania zadań objętych programem. Listy banków znajdują się na stronie www.zainwestujwekologie.pl

Banki prowadzą nabór wniosków w trybie ciągłym, do 30 września każdego roku wdrażania Programu lub do wyczerpania puli środków zaplanowanych przez Fundusz na dany rok. Na rok 2017 planowane jest ogłoszenie podobnego programu.

Program ograniczania niskiej emisji

Celem nowego programu WFOSiGW w Łodzi, który miałby zastąpić program „Kawka”, będzie zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, w szczególności pyłów PM 2,5, PM 10 oraz emisji CO2 w strefach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń tych zanieczyszczeń, dla których zostały opracowane programy ochrony powietrza.

Rodzaje przedsięwzięć, których realizacja będzie dofinansowana w ramach Programu, to likwidacja lokalnych źródeł ciepła tj. indywidualnych kotłowni lub palenisk węglowych, kotłowni zasilających kilka budynków oraz kotłowni osiedlowych i zastąpienie ich przez źródło o wyższej niż dotychczas sprawności wytwarzania ciepła lub podłączenie do sieci ciepłowniczej

Przewiduje się dofinansowanie do 40 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, Beneficjentami mogą być jednostki samorządu terytorialnego, zaś potencjalni odbiorcy końcowi to osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe i towarzystwa budownictwa społecznego.

Program będzie realizowany w latach 2017 – 2018 w miejscowościach powyżej 5 tysięcy mieszkańców, gdzie w przeciągu co najmniej dwóch lat w okresie ostatnich czterech lat przekroczone zostały jednocześnie normy jakości powietrza w zakresie poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM 10 (określonego jako średnia 24-godzinna) oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM 10.

Projekt pn. "Oddychajmy czystym powietrzem! Kampania edukacyjna dotycząca zanieczyszczenia powietrza" został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki