Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przejęli podrobione towary w CH Ptak. Zarekwirowano ponad 3 tys. sztuk

Jaroslaw Kosmatka
Jaroslaw Kosmatka
materiały Krajowej Administracji Sądowej w Łodzi
Udostępnij:
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej kontrolowali handlujących w CH Ptak.

W środę (13 grudnia) funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zapoczątkowali cykl kontroli będących kontynuacją ostatnich akcji na terenie bazaru w Wólce Kosowskiej, wymierzonych w zorganizowany nielegalny handel na wielką skalę.

Funkcjonariusze uderzyli w nielegalną działalność gospodarczą na terenie Centrum Handlowego PTAK oraz pobliskich targowisk. Do magazynu Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego trafiło ponad 3200 sztuk „podrobionej” odzieży. Funkcjonariusze zebrali również dowody na prowadzenie nieuczciwej działalności gospodarczej.

- Działania łódzkich funkcjonariuszy KAS wsparli funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach. W akcji uczestniczyli również policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP Łódź-Wschód, którzy wspólnie z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej patrolowali drogi dojazdowe do bazarów i kontrolowali transporty towarów, głównie pod kątem zgodności z fakturami zakupu i dokumentami przewozowymi - mówi mł. asp. Beata Bińczyk, oficer prasowy łódzkiego oddziału KAS.

Kontrole mają na celu nie tylko likwidację handlu: „podróbkami”, nielegalnymi wyrobami akcyzowymi i towarami z przemytu. Koncentrują się również na zwalczaniu z pozoru legalnego handlu, prowadzonego jednak z naruszeniem obowiązków ewidencyjno-podatkowych.

Sprawdzany jest sposób wypełniania przez przedsiębiorców obowiązków wynikających z uczestnictwa w obrocie gospodarczym, a ustalenia w zakresie prowadzenia przez kupców dokumentacji finansowo-księgowej, rejestrowania transakcji handlowych, czy też składania deklaracji podatkowych zostaną poddane wnikliwej analizie. Jej wyniki staną się podstawą przeprowadzenia wobec nieuczciwych handlowców kontroli celno-skarbowych i podatkowych, które mogą zakończyć się nie tylko określeniem właściwej kwoty podatku, ale również postępowaniami karnymi skarbowymi.

Łącznie, w toku środowych kontroli zajęto 3219 sztuk „podrobionej” odzieży dziecięcej ze znakami towarowymi światowych marek. Za obrót takim towarem grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeśli postępowanie karne w tej sprawie wykaże, że sprzedawca „podróbek” uczynił sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, kara pozbawienia wolności grożąca sprawcy wahać się będzie od 6 miesięcy do 5 lat.

Kontrolujący zabezpieczyli również wiele dowodów prowadzenia nieuczciwej działalności gospodarczej. Tego typu działania będą kontynuowane - mówi mł. asp. Beata Bińczyk.

- Ministerstwo Finansów zapowiada również, że osoby narażające Skarb Państwa na wielomilionowe straty z powodu wprowadzania do obrotu towarów bez wpłacania wymaganych podatków mogą się spodziewać kolejnych kontroli.

Zwalczanie szarej strefy to jedno z podstawowych zadań powstałej 1 marca br. Krajowej Administracji Skarbowej, która notuje wysoką skuteczność w likwidacji przestępczości zagrażającej interesom fiskalnym państwa.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
realista
Grube ryby opłacają się najważniejszym i są nietykalne.

Wystarczy sprawdzić kto z kim się spotyka na kolacja oraz imprezach.

Wólka Kosowska powinna się nazywać Chinatown.
G
Gość
tak sama z siebie nie działa bo nie było by pticy hahahaha !
K
Krzysztof Korzeniowski
Co to jest Krajowa Administracja Sądowa ?!
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie