Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fuzja PKN Orlenu i Lotosu. Daniel Obajtek: Skoncentrujemy się na dywersyfikacji dostaw ropy

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił w środę, że priorytetem "nadal będzie zapewnienie stabilności dostaw surowców i paliw, z naciskiem na działania sukcesywnie ograniczające ich emisyjność". Zdaniem Obajtka ważną rolę może odegrać tu Lotos, ze względu na "ogromny potencjał, by poprzez badania i współpracę z gdańskim środowiskiem naukowym, rozwijać projekty z zakresu paliw alternatywnych, w tym wodoru, a także elektromobilności".
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił w środę, że priorytetem "nadal będzie zapewnienie stabilności dostaw surowców i paliw, z naciskiem na działania sukcesywnie ograniczające ich emisyjność". Zdaniem Obajtka ważną rolę może odegrać tu Lotos, ze względu na "ogromny potencjał, by poprzez badania i współpracę z gdańskim środowiskiem naukowym, rozwijać projekty z zakresu paliw alternatywnych, w tym wodoru, a także elektromobilności". Adam Jankowski
- Skoncentrujemy się na dalszej dywersyfikacji dostaw ropy naftowej, by zapewnić niezależność energetyczną nie tylko Polski, ale całego regionu, w którym aktywnie działamy - poinformował PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, wskazując na działania, które podejmie Orlen po przejęciu kontroli nad Grupą Lotos.

- Od początku procesu przejęcia Grupy Lotos zapewniamy o przyspieszeniu w inwestycjach, które zagwarantują nowemu połączonemu podmiotowi osiągnięcie maksymalnych korzyści biznesowych oraz dynamiczny rozwój na rynku paliwowo-energetycznym w regionie. Temu służy też podpisane właśnie porozumienie ze Skarbem Państwa, w którym zadeklarowaliśmy, że po przejęciu Grupy LOTOS, jej strategiczne inwestycje nadal będą prowadzone - poinformował PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Dodał, że działania, które podejmie Orlen po przejęciu kontroli nad Grupą Lotos, wpisują się w politykę energetyczną Polski.

Obajtek: Połączenie Orlenu i Lotosu to nowa szansa na rozwój dla rafinerii w Gdańsku

- Skoncentrujemy się na dalszej dywersyfikacji dostaw ropy naftowej, by zapewnić niezależność energetyczną nie tylko Polski, ale całego regionu, w którym aktywnie działamy - zapewnił.

Jak wskazał, priorytetem "nadal będzie zapewnienie stabilności dostaw surowców i paliw, z naciskiem na działania sukcesywnie ograniczające ich emisyjność". Zdaniem Obajtka ważną rolę może odegrać tu Lotos, ze względu na "ogromny potencjał, by poprzez badania i współpracę z gdańskim środowiskiem naukowym, rozwijać projekty z zakresu paliw alternatywnych, w tym wodoru, a także elektromobilności".

Obajtek zaznaczył, że petrochemia to kolejny filar działalności Grupy Orlen. - Połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos to dla rafinerii w Gdańsku gwarancja uzyskania nowych szans rozwojowych. Realizacja strategicznych projektów oznacza z kolei dla całej Grupy Orlen umocnienie pozycji na europejskim rynku petrochemicznym - ocenił.

Obajtek o fuzji Orlenu z Lotosem: Jeden koncern będzie istotnym wzmocnieniem polskiej gospodarki

Szef Orlenu podkreślił, że siłą koncernu są też pracownicy. - Doceniamy doświadczenie i wysokie kwalifikacje pracowników Grupy Lotos, dlatego we współpracy ze Związkami Zawodowymi obu firm zabezpieczyliśmy dla nich gwarancje zatrudnienia, a w porozumieniu podpisanym ze Skarbem Państwa dodatkowo potwierdziliśmy utrzymanie polityki zatrudnienia zapewniającej prawidłowe funkcjonowanie spółek z Grupy LOTOS - poinformował.

- Tym porozumieniem po raz kolejny potwierdzamy też, że jesteśmy wiarygodnym partnerem, który odpowiedzialnie realizuje proces konsolidacji z Grupą LOTOS. Jeden koncern o zdywersyfikowanych obszarach działalności, odporny na ryzyka i wahania rynkowe, będzie istotnym wzmocnieniem polskiej gospodarki, która w tym nadzwyczajnym czasie, pełnym wyzwań, potrzebuje silnego lidera. Taką rolę odegra nowa Grupa ORLEN - zapewnił.

Fuzja Orlenu i Lotosu. Roczne przychody po połączeniu urosną do wysokości ok. 250 mld zł

We wtorek rząd przyjął wniosek o wyrażenie zgody na połączenie Grupy Lotos z PKN Orlen przedłożony przez ministra aktywów państwowych. "Połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej Orlen, Lotos oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Wiodącą rolę w tym procesie będzie miał PKN Orlen" - przekazała w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Na początku czerwca zarządy PKN Orlen i Grupy Lotos uzgodniły i podpisały Plan Połączenia obu podmiotów. Spółki ustaliły, że w zamian za 1 akcję Lotosu akcjonariusze tej spółki otrzymają 1,075 akcji PKN Orlen. W momencie przejęcia akcjonariusze Grupy Lotos obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i staną się, z dniem połączenia, akcjonariuszami tej spółki.

Warunkiem niezbędnym do finalizacji transakcji jest zgoda akcjonariuszy spółek - Grupy Lotos i PKN Orlen, dotycząca warunków połączenia. Połączenie nastąpi z dniem jego wpisania do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez sąd rejestrowy właściwy dla siedziby PKN Orlen.

Według PKN Orlen zintegrowany podmiot będzie miał przychody na poziomie ok. 250 mld zł rocznie i będzie obsługiwał ok. 100 mln klientów w Europie, skutecznie konkurując na międzynarodowych rynkach i gwarantując zarazem bezpieczeństwo dostaw paliw i energii. Przyszły multienergetyczny koncern ma też rozwijać odnawialne źródła energii, w tym morskie i lądowe farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę, jak również inwestować w paliwa alternatywne oraz małą energetykę jądrową i biomateriały.

Po połączeniu aktywa rafineryjne Grupy Lotos, jak zapowiada PKN Orlen, będą nadal zlokalizowane w Gdańsku, a w związku z tym wpływy z podatków oraz możliwości tworzenia nowych miejsc pracy pozostaną na Pomorzu.

We wtorek PKN Orlen podpisał porozumienie z Grupą Lotos i związkami zawodowymi obu podmiotów ustalające uprawnienia pracowników po ich połączeniu, w tym zabezpieczające m.in. gwarancje zatrudnienia i bezpieczeństwa pracy. "Zabezpieczenie gwarancji zatrudnienia i bezpieczeństwa pracy to kolejny ważny etap fuzji z Grupą Lotos, który od początku prowadzony jest w dialogu ze stroną społeczną i uwzględnia jej ważną rolę w budowaniu silnego, zintegrowanego koncernu multienergetycznego" - podkreślił w komunikacie PKN Orlen.

W czwartek, 21 lipca, czyli dzień po obradach NWZ Grupy Lotos, w Płocku odbędzie się NWZ PKN Orlen, podczas którego akcjonariusze koncernu również rozpatrzą uchwałę w sprawie połączenia z Grupą Lotos i podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fuzja PKN Orlenu i Lotosu. Daniel Obajtek: Skoncentrujemy się na dywersyfikacji dostaw ropy - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki