Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gala Tubądzin Design Awards 2020. Znamy zwycięzców konkursu

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
W gmachu Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi odbyła się w czwartkowy (25 lutego) wieczór Finałowa Gala Tubądzin Design Awards 2020. Nagrodę Grand Prix Monolith 2020 odebrali Łukasz Gąska i Marta Sowińska-Gąska, ze studia projektowego Gąska Studio. Ich projekt #azyl zachwycił międzynarodowe jury nowatorskim myśleniem o projektowaniu i roli architektury.

Tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa ze względu na okoliczności, w których się odbywała. Pandemia SARS-COV2 wpłynęła nie tylko na życie jednostek i całkowicie zmieniła sposób naszego funkcjonowania w pracy i w domu, ale też pokazała nowe możliwości i zadania stojące przed architekturą i jej twórcami. Doskonale odzwierciedla je zwycięska praca dwojga projektantów.

Projekt #azyl nadesłany przez Gąska Studio, zaprojektowany przez Łukasza Gąskę i Martę Sowińską-Gąskę, zdobył Grand Prix Monolith 2020, a także nagrodę specjalną Project: Facade, za najlepszą elewację. W projekcie autorzy wykorzystali płytki z kolekcji Cielo e Terra by Dorota Koziara, wydobywając genezę ich powstania – połączenie kolorów nieba i ziemi. Błękitne, chłodne wnętrze pozwala poczuć atmosferę spokoju i harmonii z otaczającą przyrodą. A wyważony kolor elewacji (kolor Marrone mat z kolekcji) tworzy tło dla pięknego, naturalnego leśnego krajobrazu.Łukasz Gąska i Marta Sowińska-Gąska sami wybiorą nagrodę główną, spośród dwóch propozycji organizatorów i zgodnie z hasłami przewodnimi konkursu – wizytę w Abu Zabi (#future) lub wycieczkę na Islandię (#nature).

Kategoria Future NOW podzielona została na dwa etapy. Większość z nagrodzonych i wyróżnionych prac pochodzi z odległych kręgów kulturowych – Wietnamu, Indonezji, Malezji, Bangladeszu, Iranu czy Brazylii.Zdobywcą I miejsca w pierwszym etapie konkursu został wietnamski architekt, Van Long Le, który zaproponował projekt spektakularnych rozmiarów. W związku z zagrożeniem planety przez niszczycielską działalność człowieka, a jednocześnie wielki potencjał turystyczny Wietnamu, stworzył „Aquamodul” - koncept umieszczonych na morzu modułów mieszkalnych, samowystarczalnych energetycznie, ruchomych, łączących się na wiele sposobów i tworzących morską wioskę.

Z kolei w drugim etapie Future NOW jury postanowiło przyznać I miejsce pochodzącemu z Malezji Yi Yang Chai. Autor projektu przyjrzał się opuszczonym rzędom kamienic, szpecącym obecnie malezyjskie miasteczka, kiedyś tętniącym życiem. Jeszcze nie tak dawno zamieszkiwane przez lokalną społeczność, ze sklepikami i rodzinnymi biznesami, stanowią dzisiaj spuściznę historyczną kraju i przypominającą o postkolonialnej architekturze tego rejonu, są symbolem zbiorowej pamięci. „Journey between the walls” to projekt ponownego zagospodarowania pustostanów poprzez interwencję naturalnego oświetlenia dziennego i przeprojektowanie ich.

Podczas Gali wybrano także zwycięzców pozostałych konkursowych kategorii: Young Power, Everyday Design lub Unlimited Architecture, a także wręczono nagrody specjalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki