Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Garnitury znanych polskich marek pod lupą UOKiK. Zastrzeżenia do składu odzieży po badaniach łódzkiego laboratorium. Wełniane bez wełny

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Faktyczny skład ubrań nie zgadza się z deklarowanym
Faktyczny skład ubrań nie zgadza się z deklarowanym Pixabay
Łódzkie laboratorium UOKiK zbadało garnitury znanych polskich marek Lavard i Lord i odkryło, że faktyczny skład produktów nie zgadza się z tym, co zostało podane na metce. Teraz Urząd ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczyna postępowanie przeciwko firmom, które może się skończyć nałożeniem wysokich kar finansowych.

Etykiety muszą zawierać prawdziwe informacje o składzie produktów, natomiast w 9 na 11 próbek garniturów marki Lavard, które trafiły do łódzkiego laboratorium UOKiK, faktyczny skład się nie zgadzał. W przypadku ubrań firmy Lord było jeszcze gorzej, laboratorium zbadało 7 próbek, z których żadna nie miała deklarowanego składu surowcowego.

Wełniany garnitur bez grama wełny

Z metki przy garniturze Lavard wynikało, że składa się w 60 proc. z wełny, w 20 proc. poliestru, 18 proc. wiskozy oraz 2 proc. elastanu. Tymczasem badania wykazały, że produkt w ogóle nie zawiera wełny, za to składa się w 83,1 proc. z poliestru, 15,6 proc. wiskozy oraz 1,3 proc. elastanu. Podobnie było z marynarką Lord, która miała być uszyta z 80 proc. wełny i 20 proc. poliestru, a w rzeczywistości w ogóle nie zawierała wełny, za to 51,8 proc. wiskozy i 48,2 proc. poliestru.

- Prawidłowa informacja ma kluczowe znaczenie, by ocenić, czy oferowana cena jest adekwatna do wartości jakościowej i użytkowej produktu. Ma to również wpływ na prawidłową eksploatację i konserwację danego wyrobu - zaznacza Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Gdyby konsument wiedział, że w marynarce „wełnianej” nie ma ani grama wełny, mógłby odstąpić od zakupu bądź inaczej konserwować produkt.

Ponad 2,1 mln zł kary

Prezes zapowiada, że urzędnicy będą coraz częściej wykorzystywać ustalenia Inspekcji Handlowej i wyniki badań laboratoryjnych do prowadzenia postępowań wobec nieuczciwych przedsiębiorców. W ubiegłym roku za fałszowanie składu produktów prezes UOKiK nałożył łącznie ponad 2,1 mln zł kary na firmy Kubenz, Recman i Dastan Logistics.

UOKiK radzi na co zwrócić uwagę kupując marynarkę

Tkanina wierzchnia – dobierz ją odpowiednio do swoich oczekiwań. Weź pod uwagę, czy garnitur ma wytrzymywać długie podróże, częste składanie i transport w walizce oraz w jakich porach roku będziesz go nosił.

Gramatura tkaniny – zwykle waha się od 220 do 400 g, odpowiada to wadze metra kwadratowego danej tkaniny. Im chłodniej, tym gramatura powinna być większa.

Skręt nitek – standardowe oznaczenia to Super 100’s, 120’s czy 130’s. Odnoszą się do grubości włosa, z którego została wykonana nić. Im wyższa liczba, tym tkanina jest szlachetniejsza i delikatniejsza, ale też bardziej podatna na zagniecenia.

Wełna i dodatek innych włókien. Wełna merynosowa jest komfortowa i przyjemna w dotyku, łatwo ją wyprasować, nie trzeba jej często prać i czyścić. Jest jednak podatna na zagniecenia. Niewielka domieszka poliestru lub poliamidu (5-10 proc.) zwiększa odporność tkaniny wełnianej na tarcie, nie pogarszając znacząco cech wełny.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki