Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Supernowoczesny monitoring na Euro 2012

Łukasz Kłos
Dzięki systemowi KASKADA można równocześnie analizować obraz z setek kamer
Dzięki systemowi KASKADA można równocześnie analizować obraz z setek kamer Przemek Świderski
Gdańsk może być jedynym miastem gospodarzem Euro 2012, które monitorowane będzie z pomocą nowoczesnego systemu KASKADA. Innowacyjny system to efekt pracy naukowców z Politechniki Gdańskiej. Projektem osobiście kieruje rektor uczelni prof. Henryk Krawczyk. Tymczasem osiągnięciami naukowców zainteresowana jest Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Jej zdaniem, system mógłby być przetestowany w praktyce podczas czerwcowych rozgrywek piłkarskich.

- System pozwala na równoczesną analizę wielu strumieni danych, np. obrazu z ulicznego monitoringu - mówi Marcin Życzkowski, odpowiedzialny za promocję projektu "Mayday. Euro 2012", w ramach którego powstaje właśnie system KASKADA.
Wynalazek gdańskich naukowców porównuje wówczas zachowania ludzi na bieżąco rejestrowane przez kamery z tymi, które "wgrano" wcześniej i wskazano jako potencjalnie niebezpieczne. Jest to możliwe dzięki opracowaniu specjalistycznych algorytmów ("instrukcji" dla komputera).

Czytaj również: Przygotowania do Euro 2012 w służbach specjalnych

Jak zapewniają twórcy, system można tak zaprogramować, by odróżniał niebezpieczną bójkę od radosnego podskakiwania kibiców, zbiegowisko chuliganów od towarzyskiego spotkania czy też ucieczkę złodzieja z wyrwaną torebką od zwykłego biegu człowieka. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej przekonują, że system wykorzystuje różnice w zachowaniu ludzi, gdy czują się bezpiecznie lub wtedy, gdy są w sytuacji zagrożenia.

Co więcej, nie tylko precyzja wyróżnia wynalazek naukowców z Politechniki Gdańskiej, ale też możliwość równoczesnego porównywania wielu tzw. strumieni danych (czyli w tym przypadku różnych kamer monitoringu).

- Z pewnością KASKADA bez problemu poradziłaby sobie np. z równoczesnym analizowaniem obrazu z ponad 400 kamer zamontowanych na PGE Arenie - zapewnia Życzkowski.

Wszystko to możliwe jest dzięki umieszczeniu systemu KASKADA na trójmiejskim superkomputerze Galera, dysponującym olbrzymimi mocami obliczeniowymi.

Wszystko na temat Euro 2012 w Gdańsku!

W chwili, gdy system "zauważy" potencjalnie niebezpieczne zdarzenie, ostrzeże operatora kamer. To on dokona ostatecznie "ludzkiej" oceny sytuacji i zdecyduje, czy konieczne jest np. wezwanie patrolu.

Projekt "Mayday. Euro 2012" jest współfinansowany ze środków unijnych. Wsparcie uczelni na stworzenie systemu KASKADA udzielone zostało w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Prace projektowe mają zakończyć się w grudniu 2012, ale uzyskane dotąd rezultaty mogą być przetestowane już w połowie roku - podczas Euro 2012.

Wykorzystaniem systemu zainteresowana jest Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, która mogłaby wykorzystać innowacyjne osiągnięcia np. do ścigania stadionowych chuliganów podczas meczów pucharowych.

Czytaj również: Dotacje z UE na bezpieczne Euro 2012 w Gdańsku

- Widzimy duży potencjał w możliwościach systemu KASKADA - przyznaje prok. Wojciech Szelągowski, szef analityków w prokuraturze, a zarazem zastępca rzecznika prasowego. - Analiza materiału wideo z różnych kamer mogłaby przyspieszyć i ułatwić identyfikację sprawców oraz odtwarzanie ścieżek, którymi się poruszali. W ten sposób moglibyśmy pełniej udokumentować okoliczności ewentualnych przestępstw i to nie tylko tych bezpośrednio związanych z Euro 2012.
Z Marcinem Życzkowskim z Politechniki Gdańskiej rozmawia Łukasz Kłos

W jaki sposób system komputerowy rozróżnia, czy dana sytuacja jest normalna, czy niesie zagrożenie?
Najprościej rzecz ujmując "uczymy" go, czyli tworzymy pewną bazę wzorców, z którymi następnie porównywany jest - w tym przypadku - obraz z monitoringu. Ten sam "mechanizm" systemu pozwala np. identyfikować też zmiany chorobowe w trakcie badania endoskopowego. Wówczas programujemy system tak, by zamiast wzorców zachowań ludzkich rozpoznawał np. zmiany patologiczne przełyku. W każdym przypadku istotne jest to, by system dysponował jak najszerszym "materiałem porównawczym".

Badania medyczne i uliczny monitoring wydają się być zupełnie czym innym...
W każdym przypadku chodzi o analizę strumienia danych. Czy to będą obrazy z ulicznych kamer czy zarejestrowane w trakcie endoskopowego badania - to nie ma znaczenia. To tylko kwestia innego zestawu wzorców.

Czy system ten jest w stanie zastąpić człowieka?
Oczywiście, że nie. KASKADA ma tylko wspomóc człowieka w śledzeniu niepokojących zmian czy to tkanek, czy to w zachowaniu ludzi, ale to do lekarza czy operatora kamer należy wyciągnięcie wniosków i podjęcie ostatecznej decyzji. System ułatwi też śledzenie wielowątkowości. Nie sposób bowiem równocześnie ogarnąć np. obrazu kilkudziesięciu monitorów. KASKADA w tym pomoże.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gdańsk: Supernowoczesny monitoring na Euro 2012 - Dziennik Bałtycki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki