Gdyby Armia Radziecka stąd nie wyszła

  Gdyby Armia Radziecka stąd nie wyszła

  Sławomir Sowa

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Są rocznice, nad którymi przechodzi się do porządku dziennego, zapominając, że wszystko mogło potoczyć się inaczej. Do nich należy 17 września, ale nie ten z 1939 roku, lecz dużo późniejszy - 17 września 1993.
  Sławomir Sowa

  Sławomir Sowa ©Grzegorz Gałasiński

  20 lat temu ostatni żołnierze radzieccy, a właściwie już rosyjscy, wyjechali z Polski, uwalniając nas od trwającej prawie 50 lat kurateli. I nie chodzi wcale o jakiś czysto symboliczny wymiar tej daty.

  Dwa lata wcześniej, w sierpniu 1991, mimo że od dwóch lat Polska była znów suwerennym krajem, na jej terytorium wciąż stacjonowała Armia Radziecka. Od 4 miesięcy trwała jej ewakuacja, ale nadal liczyła ponad 40 tysięcy żołnierzy.

  W tym czasie wszystkich zelektryzował zamach stanu w ZSRR, znany jako pucz Janajewa. Obalono Gorbaczowa, a samozwańczy komitet, próbujący ocalić Związek Radziecki przed rozpadem, wprowadził stan wyjątkowy. Na Moskwę ruszyły czołgi zbuntowanych oddziałów. W decydującym momencie część armii stanęła jednak po stronie prezydenta Federacji Rosyjskiej Borysa Jelcyna i w ciągu kilku dni było po zamachu.

  Kto wie, co by się stało, gdyby to trwało dłużej i jak zachowałyby się wojska radzieckie w Polsce? Polacy, zajęci plażowaniem, nie zdawali sobie wtedy sprawy z zagrożenia. Po 17 września 1993 ta groźba ostatecznie zniknęła, w czym duża zasługa Lecha Wałęsy, o czym warto przypominać, nawet jeśli nie sposób słuchać tego co mówi.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo