Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Gdzie jest bohater?” 24. edycji Forum Kina Europejskiego "Cinergia" w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
„Gdzie jest bohater?” - to hasło przyświecające 24. Forum Kina Europejskiego „Cinergia” w Łodzi. Tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 22-30 listopada.

Blisko sto filmów w kilkunastu sekcjach, koncert, wystawa i inne wydarzenia towarzyszące to program zbliżającej się 24. edycji Forum Kina Europejskiego, najstarszego łódzkiego festiwalu poświęconego filmowi fabularnemu.

- Forum Kina Europejskiego narodziło się w 1992 roku, właściwie na życzenie widzów, kiedy to nie odbyły się słynne w tamtych latach Konfrontacje - przypomina Sławomir Fijałkowski, twórca festiwalu, dzisiaj jego producent. - Niezmiennie dla mnie bohaterem tego festiwalu jest jego widz, który podejmuje nierzadko trudne intelektualne wyzwania i udowadnia, że duża część publiczności chce oglądać nie tylko kino rozrywkowe, ale także filmy ambitne, artystyczne.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie irlandzki reżyser Lenny Abrahamson, nominowany do Oscara za film „Pokój”. Organizatorzy przygotowują retrospekcję filmów artysty, a twórca spotka się z festiwalową publicznością.

- Pokażemy na kinowym ekranie między innymi jego miniserial „Prosperity - zapewnia Anna Serdiukow, dyrektor artystyczna „Cinergii”. - Pracujemy cały czas nad kolejnymi niespodziankami i gośćmi.

Do najbardziej cenionych festiwalowych sekcji należą polski i europejski Konkurs Debiutów i Filmów Drugich.

- Jako jedyni na świecie zderzamy ze sobą w konkursie filmy fabularne, dokumentalne i animowane - podkreśla Krzysztof Spór, dyrektor programowy imprezy. - Naszą ambicją jest, by we wszystkich sekcjach pokazywane było jak najwięcej filmów, które łódzka publiczność zobaczy po raz pierwszy.

Widzowie mogą się zatem spodziewać sekcji: Panorama Kina Europejskiego - Festiwalowe Przeboje, Mistrzowie oraz Odkrycia; Panorama Kina Światowego; Polonica; Pokazy Specjalne; Europejskie Filmy Dla Dzieci; Nowe Horyzonty Współczesnego Kina; Filmowi Bohaterowie Lenny’ego Abrahamsona; Przegląd Krótkometrażowych Filmów z Europy. Pokazom towarzyszyć będą m.in. panele dyskusyjne, warsztaty, spotkania dotyczące szeroko rozumianej tematyki filmowej i branżowej, wystawy, masterclass.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Wydarzeniem szczególnym festiwalu będzie pokaz nowej wersji filmu Francisa Forda Coppoli „Czas apokalipsy”, z okazji 40. rocznicy jego premiery. Obraz po raz pierwszy został zaprezentowany w 1979 roku na festiwalu w Cannes, gdzie zdobył Złotą Palmę. Wyświetlana wówczas w kinach wersja liczyła 147 minut. W roku 2001 reżyser przedstawił wersję z materiałami, które nie weszły do pierwszej odsłony filmu - znaną w Polsce jako „Czas apokalipsy. Powrót” i trwającą 196 minut. Wersja najnowsza, pokazywana pod tytułem „Apocalypce Now. Final Cut” trwa 183 minuty.

Na finał festiwalu i z okazji 25-lecia kina Charlie, na scenie Teatru Wielkiego wystąpi Ania Dąbrowska, która ze swoim zespołem wykona utwory z płyty „Ania Movie”.

Podczas „Cinergii” premierę będzie mieć poza tym wystawa fotograficzna „Werki. Wajda. Renata Pajchel”, przygotowana przez Stowarzyszenie Filmowe KinoArt. Na ekspozycji pokazane zostaną nieznane dotąd zdjęcia z prywatnego archiwum autorki i bohaterki wystawy, dokumentujące prace ekip filmowych na planach filmowych produkcji Andrzeja Wajdy, z którym Renata Pajchel pracowała prawie 30 lat.

Nagroda im. Marii Kornatowskiej

Organizatorzy Forum Kina Europejskiego zapowiadają, że w tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda im. Marii Kornatowskiej, niezapomnianej krytyczki filmowej, eseistki, pedagoga. - Wyróżnienie będą otrzymywać twórcy, krytycy, animatorzy kultury, dla których kino to prawdziwa pasja - wyjaśnia Sławomir Fijałkowski, producent festiwalu.

Miejsca festiwalu Cinergia

Główne kina 24. Forum Kina Europejskiego „Cinergia” to Helios Sukcesja i Charlie. Koncert finałowy odbędzie się w Teatrze Wielkim, a festiwalowa wystawa zdjęć Renaty Pajchel (która będzie gościem festiwalu i zasiądzie w jury Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich) - w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego im. Eugeniusza Hanemana. Urząd Miasta Łodzi dofinansował tegoroczny festiwal kwotą 1 mln zł.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki