Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie jest getto? Turyści mają kłopot z odnalezieniem zabytków w Łodzi

Matylda Witkowska
Namalowane przed kilkoma laty oznaczenia granic Litzmannstadt Getto zatarły się
Namalowane przed kilkoma laty oznaczenia granic Litzmannstadt Getto zatarły się Krzysztof Szymczak
Po dziewięciu latach zniknęły białe napisy wytyczające granice Litzmannstadt Getto. Turyści, którzy idą ich śladem, błądzą na Bałutach. Ale w Łodzi źle oznaczone są także inne obiekty turystyczne. - Bez przewodnika nawet łodzianie nie trafią do ciekawych miejsc - alarmuje łódzki przewodnik Jarosław Janowski.

Wiosną 2004 r., przed 60. rocznicą likwidacji Litzmannstadt Getto grupa uczniów z Polski i Izraela podczas wspólnego projektu oznaczyła na chodnikach i jezdniach granice dawnego getta. Co kilka metrów pojawiły się wymalowane białą farbą napisy "Litzmannstadt Ghetto 1940-1944" . Po pięciu latach napisy odnowiono. Jednak dziś niewiele z nich zostało.

- Mieszkając na Bałutach kilkakrotnie widziałem, jak błądzili zwiedzający ten obszar turyści, bo linia stempli skończyła się nagle. Nie wiedzieli, gdzie mają iść dalej. Często byli to młodzi Izraelczycy... - relacjonuje nasz Czytelnik (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). - Należy o linie stale dbać, nie czekając na kolejną okrągłą rocznicę tej tragedii - dodaje.

Justyna Tomaszewska, rzeczniczka prasowa Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, które organizuje obchody, ma świadomość zniszczenia napisów.

- Oznaczenie od początku miało być tymczasowe - wyjaśnia. - Stałe oznaczenia granic getta chcemy ustawić w przyszłym roku, na kolejną okrągłą rocznicę likwidacji getta.

Trwa teraz dyskusja na temat sposobu, w jaki najlepiej oznaczyć granice.

- Jednym z pomysłów jest umieszczenie w nawierzchni specjalnej kostki - mówi Tomaszewska.

W Warszawie granice getta oznaczono serią pionowych pomników. Takie rozwiązanie jest w Łodzi mało prawdopodobne, bo granice getta są w miejscu ulic, gdzie jeździ mnóstwo aut.

70. rocznica likwidacji getta obchodzona będzie 29 sierpnia przyszłego roku. W tym roku o 69. rocznicy przypominać będzie m.in. koncert z wizualizacją dawnej synagogi przy ul. Wolborskiej w parku Staromiejskim 29 sierpnia o godz. 20.30.

Tymczasem nie tylko granice getta w Łodzi są źle oznaczone.

- Bez przewodnika nawet łodzianin nie jest w stanie trafić w interesujące miejsca, a co dopiero turyści - mówi Jarosław Janowski, przewodnik po Łodzi. - Raz spotkałem grupę turystów z Poznania, którzy rozkład zabytków Księżego Młyna mieli narysowany na kartce. Inaczej nie byliby w stanie nigdzie dotrzeć - opowiada.

Jak podkreśla Janowski, w Łodzi brakuje odpowiednich oznaczeń dla turystów.

- Nie ma żadnej strzałki do synagogi przy ul. Rewolucji 1905r. ani do domu, w którym mieszkał Reymont - wylicza przewodnik.

Jego zdaniem, nawet te drogowskazy, które istnieją, są mylące.

- Na rogu Piłsudskiego i Przędzalnianej jest strzałka "Muzeum Księży Młyn". Nie wiadomo, co to oznacza, skoro oficjalnie używaną ostatnio nazwą budynku jest Pałac Herbsta - dodaje przewodnik.

Jak wyjaśnia Jacek Sarzało, naczelnik Wydziału Komunikacji Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi, w mieście funkcjonuje System Informacji Miejskiej, który oprócz tablic dla kierowców zawiera też informacje dla pieszych. Takie tablice pojawiły się przy placu Wolności po remoncie Piotrkowskiej.

- Tablice będą montowane na całym zmodernizowanym odcinku ulicy - mówi Sarzało. - Nowe tablice pojawią się w newralgicznych punktach Łodzi i będą kierować do wszystkich najważniejszych obiektów użyteczności publicznej. Będziemy je instalować wszędzie tam, gdzie będą potrzebne - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gdzie jest getto? Turyści mają kłopot z odnalezieniem zabytków w Łodzi - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki