Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła w czwartek (23 stycznia) liczenie pojazdów na zarządzanych przez siebie drogach. Generalny Pomiar Ruchu 2020 potrwa do połowy sierpnia. W tym czasie policzone będzie natężenie ruchu na drogach międzynarodowych i krajowych.
- Mamy obowiązek ustawowy robić taki pomiar co pięć lat - wyjaśnia Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Na podstawie tych pomiarów wiadomo, jak te drogi utrzymywać oraz jak planować remonty i inwestycje.
Badanie przeprowadzone będzie na 2285 odcinkach dróg i autostrad zarządzanych przez GDDKiA w całym kraju. Nie obejmie jedynie miast na prawach powiatu, czyli m.in. Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego i Skierniewic.
Osobno zliczane będą różne typy pojazdów, od ciągników i tirów, przez samochody osobowe po rowery. Pomiar będzie podzielony na różne okresy. Będzie można określić, jak wygląda ruch latem, zimą, nocami i w dni robocze.
Pomiary w wytypowanych punktach prowadzone będą w 15 wybranych dni tego roku, dodatkowo wyznaczono dwa terminy rezerwowe. Najbliższe liczenie pojazdów odbędzie się w czwartek.
Pomiary przeprowadzone będą głównie automatycznie, m.in. przez zarządzane przez GDDKiA stacje ciągłego pomiaru ruchu oraz wideorejestratory. W miejscach pomiarów ustawione będą znaki informacyjne. Ma to m.in. związek z przepisami RODO - podczas zliczania mogą być nagrywane wizerunki osób siedzących w samochodach.
Pierwsze wyniki będą znane w marcu 2021 r. Będą to szczegółowe opracowania pokazujące natężenie ruchu różnego typu pojazdów w różnych przedziałach czasowych. Oprócz zestawień liczbowych powstaną mapy.
Co pokażą wyniki? Na przykład, jak na ruch w regionie łódzkim wpłynęło oddanie autostrady A1 na odcinku Tuszyn - Rzgów. Zmiany w natężeniu ruchu na fragmencie drogi krajowej 91 między Głuchowem i Tuszynem widać gołym okiem. Pomiar pokaże konkretne dane.
- Gdy nie było autostrady A1, na tym odcinku mieliśmy 43 tys. pojazdów na dobę. Teraz jest znacznie mniej - mówi rzecznik Zalewski.
Ostatnie badanie natężenia ruchu GDDKiA przeprowadziła w 2015 r. Pomiar prowadzony był wówczas na 1952 odcinkach dróg w kraju.
W 2015 r. średni ruch pojazdów silnikowych na drogach krajowych wyniósł 11,2 tys. pojazdów na dobę. Najwięcej było ich na drogach międzynarodowych - ponad 20 tys., na pozostałych - 7,6 tys. Na badanych trasach mało było rowerów - tylko 34 na dobę.
Woj. łódzkie miało średnie natężenie ruchu. Na badanych odcinkach przejeżdżało 13,5 tys. pojazdów na dobę. W tym czasie na drogach krajowych najbardziej zatłoczonego Górnego Śląska było średnio ok. 20 tys. pojazdów na dobę, a w woj. warmińsko-mazurskim zaledwie 6,1 tys. pojazdów na dobę.
Najbardziej zatłoczona była autostrada A4. Średnio jeździło nią 28 tys. pojazdów na dobę.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…
Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek