W kraju czy za granicą? Młodzi ludzie, którzy mają wakacje, szukają ofert dobrze płatnej pracy.

Agencje pracy oferują wiele oferty pracy w prawie każdym kraju Europy. Oprócz tego zapewniają transport i zakwaterowanie. Bardzo popularna stała się w ostatnim czasie Holandia.

- Wyjechałem do Holandii, bo w Polsce nie zarobiłbym takiej sumy w tak krótkim czasie. Poza tym, w moich okolicach ciężko o wakacyjną pracę. Wynagrodzenie zależy od liczby przepracowanych godzin i obowiązuje tzw.

wiekówka. Stawka jest zależna od wieku pracownika, więc zarabiam mniej od starszych znajomych wykonujących tę samą pracę. Obecnie pracuję przy cebulkach tulipanów - odrywamy korzenie od cebulek - opowiada Ewelina, która na początku lipca wyjechała do miejscowości Hellevoetsluis w Holandii.

Agencje pracy wysyłają za granice, na co uważać

Ale w kraju też można dostać pracę w ogrodnictwie. Szkółki Krzewów Ozdobnych oraz sadownicy zapewniają pracę wszystkim, nie zależnie od wieku i wykształcenia. Minusem jest to, że jest to ciężka praca fizyczna, najczęściej na powietrzu i pracodawca nie zapewnia ubezpieczenia.

Innej pracy można poszukać w Ochotniczych Hufcach Pracy. Przy OHP działa np. Młodzieżowe Centrum Karier w Wieluniu. Do MCK regionalni przedsiębiorcy dają ogłoszenia o naborze pracowników na okres wakacyjny i nie tylko. W ten sposób można dostać pracę w takich firmach jak Korona Candles, Wielton, Pamapol i Jamar. Pojawiają się też oferty pracy w restauracjach, pizzeriach, sklepach a nawet wakacyjnej pracy nad morzem.

MCK oferuje też poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy i szkolenia zawodowe. Osoby po 18. roku życia mogą wziąć udział w bezpłatnych kursach zawodowych, zdobyć uprawnienia np. na obsługę koparki i wózka widłowego. Okres przygotowawczy trwa 3 miesiące po czym pośrednik pracy zapewnia 3-miesięczny staż w przedsiębiorstwie.

Na jaką pracę mogą liczyć uczniowie

Ponadto Ochotniczych Hufcach Pracy w Wieluniu zapraszają młodzież, która ukończyła gimnazjum, ale nie podjęła dalszej nauki i nie uczestniczy w żadnej formie kształcenia, na bezpłatnie kursy zawodowe, komputerowe, kursy z przedsiębiorczości, zajęcia z doradcą zawodowym, psychologiem, pedagogiem i warsztaty aktywnego poszukiwania pracy. Oprócz tego uczestnicy mogą liczyć na bezpłatne wyżywienie i zwrot kosztów dojazdu na zajęcia. Nabór kandydatów potrwa do 31 sierpnia.

Ile w wakacje można zarobić za granicą, nad morzem i w górach?

Oferty pracy w Unii, ile można zarobić?