Spis treści
Na spacer w woj. łódzkim
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras spacerowych w woj. łódzkim, które inni już sprawdzili. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz, upewnij się, jaka będzie pogoda.
🌳 Trasa spacerowa: Kazimierz Dolny
- Początek trasy: Warta
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 2,16 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 21 min.
- Przewyższenia: 92 m
- Suma podejść: 208 m
- Suma zejść: 185 m
Deiv poleca tę trasę na spacer
Początki osady sięgają XI wieku.Urokliwe miasteczko z pięknym rynkiem, dużo zabytkowych kamienic. Warto tam się wybrać.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Siedlce
- Początek trasy: Stryków
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 5,35 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 15 min.
- Przewyższenia: 91 m
- Suma podejść: 1 009 m
- Suma zejść: 992 m
Spacerowiczom trasę poleca Wielogorski
Spacer poprzez najatrakcyjniejsze miejsca w Siedlcach.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Świniary - Rędzin
- Początek trasy: Błaszki
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 6,79 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 2 min.
- Przewyższenia: 34 m
- Suma podejść: 314 m
- Suma zejść: 315 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Darzbor
Trasa ze Świniar wałem przeciwpowodziowym do Rędzina.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Morysin - dawne włości Potockich
- Początek trasy: Stryków
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 5,36 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 59 min.
- Przewyższenia: 26 m
- Suma podejść: 261 m
- Suma zejść: 275 m
Szymek84 poleca tę trasę na spacer
Rezerwat przyrody Morysin – tak nazywa się ten niezagospodarowany obszar położony między Jeziorem Wilanowskim, rzeką Wilanówką i Kanałem Sobieskiego. Od zachodu ograniczają go uprawne pole, pole golfowe i ulica Zygmunta Vogla. Przy dochodzącej do niej bocznej błotnistej i wyboistej drodze, zaraz za jeziorkiem, można zostawić samochód. I pieszo lub rowerem wybrać się na spotkanie z przyrodą. Nawet jeśli stan drogi wcale nie zachęca do spaceru.
Dawne włości Potockich
Do początku XIX wieku ten obszar lasu, z trzech stron ograniczony wodą, pełnił rolę zwierzyńca. Stanisław Kostka Potocki, właściciel Wilanowa, zlikwidował jednak ostoję zwierzyny i zagospodarował dzikie ostępy. Powstał tu park romantyczny, tak modny w tamtej epoce. Nazwał go Morysinem na cześć wnuka Maurycego (zdrobniale Morysia), a w 1811 roku zbudował pałacyk z rotundą wzorowaną na świątyni Westy w Tivoli. Można było do niej ponoć dopłynąć z wilanowskiego pałacu łódką. Teraz stoi daleko od wody. Ruiny tej ceglanej budowli znajdziemy głęboko w krzakach. W połowie stulecia na skraju parku wybudowano, także ceglaną neogotycką bramę, do której prowadziła wysadzana drzewami aleja, znajdująca się w osi pałacu. I brama (w ruinie) i aleja, zachowały się do dziś, obie zdewastowane mocno. Spod bramy, nad ścianą lasu, malowniczo prezentują się kominy elektrowni na Siekierkach. Neogotycki budynek bramy widać za polem golfowym nawet z ulicy Vogla.
Przyroda nie znosi braku gospodarza
Po dawnym parku nie zostało wiele śladów. Tylko ogromne topole stoją, lub leżą wśród drobniejszych krzaków. Dzicz. Trudno poznać, że tu był park, gdyby nie pałacowa ruina. Las przecinają ścieżki, wydeptane przez wędkarzy i nielicznych spacerowiczów. Od upaństwowienia wilanowskich dóbr przyroda odbiera swoje. I nie ma znaczenia fakt, że 1973 r. park został wpisany do rejestru zabytków, a w 1996 roku utworzono tu rezerwat przyrody. Ochroną objęto już nie były park, lecz „fragment doliny Wisły z lasem łęgowym i olszowym”… Jest tu trochę śmieci, droga, po wiosennych deszczach nie zaprasza do spaceru. Nad jeziorem zdewastowana tablica ostrzegająca przed pożarem, dalej czerwona, państwowa, z napisem „rezerwat przyrody”. Model z czasu zakładania rezerwatu. Żadnej informacji, żadnego drogowskazu. Szkoda.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Zabytkowa trasa
- Początek trasy: Żychlin
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 4,48 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 30 min.
- Przewyższenia: 14 m
- Suma podejść: 22 m
- Suma zejść: 22 m
Inlot poleca tę trasę na spacer
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Przez Świętokrzyski Park Narodowy
- Początek trasy: Drzewica
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 23,15 km
- Czas trwania spaceru: 10 godz. i 37 min.
- Przewyższenia: 364 m
- Suma podejść: 850 m
- Suma zejść: 755 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Venietvide
Trasa przez Świętokrzyski Park Narodowy do Świętej Katarzyny przez Chełmową Górę i Nową Słupię czarnym a następnie czerwonym szlakiem. Wymaga podwiezienia samochodem do punktu startu, ale warto przejść przez puszczę z wielkimi modrzewiami na Chełmowej Górze.
Nawiguj
Idealne na spacer
🌳 Trasa spacerowa: Przez trzy mosty
- Początek trasy: Bolimów
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 9,77 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 51 min.
- Przewyższenia: 90 m
- Suma podejść: 147 m
- Suma zejść: 57 m
Spacerowiczom trasę poleca Fotoimpresje
Spacer przez trzy mosty, Ślasko-Dąbrowski, Świętokrzyski i Poniatowskiego. Po drodze Miski w Parku Praskim, i Stadion Narodowy.
Dojazd do poczatku trasy i powrót do domu tramwajem. pogoda ładna choć wiał zimny wiatr.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Twierdza Modlin - Nowy Dwór Mazowiecki
- Początek trasy: Piątek
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 11,84 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 40 min.
- Przewyższenia: 85 m
- Suma podejść: 2 002 m
- Suma zejść: 2 014 m
Wielogorski poleca tę trasę na spacer
Trasa wiedzie przez Twierdzę Modlin z dworca PKP Modlin do dworca PKP Nowy Dwór Mazowiecki.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Warszawa Śródmieście - Powązki
- Początek trasy: Bolimów
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 17,95 km
- Czas trwania spaceru: 8 godz. i 19 min.
- Przewyższenia: 33 m
- Suma podejść: 299 m
- Suma zejść: 301 m
Hoffmanna poleca tę trasę na spacer
z Dworca Centralnego przez Ogród Saski pod Sąd Najwyższy, na Krakowskie Przedmieście, następnie na Powązki
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Płock
- Początek trasy: Krośniewice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 5,99 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 60 min.
- Przewyższenia: 46 m
- Suma podejść: 72 m
- Suma zejść: 73 m
Defacto poleca tę trasę
Trasa jak widać ma 6 kilometrów jest więc doskonała na dłuższy spacer lub bieg. Zaczyna się na starym rynku Płocka i biegnie przez zabytkową ulicę starego miasta, ulicę Grodzką gdzie znajduje się spora ilość restauracji. Następnie trasa skręca na ulicę mostową gdzie mamy możliwość podziwiać ruiny zamku płockiego oraz zabytkową katedrę. Kolejnym punktem jest stary most płocki, który przy wieczornym spacerze zachwyca oświetleniem w barwach miasta. Następnie nasza trasa biegnie brzegiem Wisły gdzie po raz kolejny możemy obserwować ruiny zamku płockiego z innej perspektywy jak i nie dawno otwarty amfiteatr. Koleją atrakcją tej trasy jest naturalnie powstałe jezioro położone u podnóża skarpy na której stoi Płock, jak i plażę gdzie odbywa się mnóstwo znanych i ciekawych festiwali jak Audioriver, Reggaeland, Cover Rock Festiwal, Festiwal Muzyki Cygańskiej. Trasa ta prowadzi na około wyżej wspomnianego jeziora a następnie czekają na nas schody po których pokonaniu znajdujemy się znów na skarpie i możemy obserwować trasę którą przebyliśmy jak i całość krajobrazu z góry. Pokonując schody znajdujemy się znów na starym mieście gdzie już tylko kilka set metrów do punku początkowego a jednocześnie końca trasy na starym rynku przed ratuszem. Po skończonym spacerze możemy udać się na ulicę Grodzką na posiłek lub ciepłą herbatę.
Nawiguj
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Korzyści wynikające ze spacerowania
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Łódzkie: moc atrakcji w centrum kraju
Część z nas kojarzy woj. łódzkie, a szczególnie jego stolicę – Łódź, przede wszystkim z przemysłem włókienniczym i filmowym. Obecnie wspaniałe dziedzictwo miasta przeplata się wieloma nowoczesnymi atrakcjami i innowacyjnymi rozwiązaniami. Jeśli więc podczas wypoczynku w Łódzkiem zapragniecie zobaczyć tę ciekawą mieszankę, koniecznie wybierzcie się do Łodzi. Amatorzy krajoznawczych wypraw także nie muszą się obawiać, bowiem mapa całego regionu wypełniona jest miejscami, które warto odwiedzić. Wśród nich (choć wybór jest naprawdę trudny), należy wyróżnić przede wszystkim Tomaszowską Okrąglicę w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego, wieś Konewka, pałace w Nieborowie czy Oporowie, a także Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach.
Zobacz, jakie atrakcje znajdziesz w Łodzi.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?