MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie najchętniej kupujemy online? Marketplaces generują blisko połowę całkowitej wartości zakupów w sieci dokonywanych przez Polaków

OPRAC.: MB
Sprzedaż detaliczna w Polsce w 2021 roku wyniosła 551 miliardów złotych, z czego 99 mld zł to zakupy online.
Sprzedaż detaliczna w Polsce w 2021 roku wyniosła 551 miliardów złotych, z czego 99 mld zł to zakupy online. 123RF/zdjęcie ilustracyjne
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Euromonitor, niemal połowa całkowitej wartości zakupów e-commerce to zakupy w ramach elektronicznych platform sprzedażowych, czyli tzw. marketplaces. Polacy wybierają je głównie ze względu na szybką dostawę oraz cenę. Wśród topowych platform znalazły się: Allegro i Aliexpress.

Spis treści

Sprzedaż detaliczna w Polsce w 2021 roku wyniosła 551 miliardów złotych, z czego 18 proc. (99 mld zł) to zakupy online. Niemal połowa 48 (proc.) całkowitej wartości zakupów online wygenerowały platformy sprzedażowe (marketplaces). W 2020 roku, także ze względu na pandemię, wartość sprzedaży poprzez platformy wzrosła o 63 proc. w porównaniu do 2019 roku, w 2021 roku wzrost ten wyniósł 36 proc.

Millenialsi liderem zakupów online

Google w najnowszym badaniu przeprowadzonym we współpracy z Euromonitorem sprawdził nawyki zakupowe Polaków związane z platformami sprzedażowymi, a także czynniki, które decydują, czy i który marketplace wybiorą do zakupu danego produktu.

Pokolenie, które najczęściej korzysta zarówno z marketplaces, jak i sklepów internetowych, to millenialsi. 62 proc. klientów platform sprzedażowych to osoby z wykształceniem średnim, a 27 proc. - z wyższym. Elektroniczne platformy sprzedażowe wybiera tylko 7 proc. przedstawicieli pokolenia baby boomers, lecz 12 proc. tego pokolenia woli sklepy internetowe. Wśród głównych kategorii produktów w każdej z grup znalazły się: elektronika użytkowa oraz moda – tłumaczy Michał Protasiuk z Google.

Kupujemy ubrania oraz drobną elektronikę

Główne kategorie produktów kupowane na platformach sprzedażowych to ubrania (36 proc.) oraz drobna elektronika użytkowa (31 proc.). 27 proc. badanych kupiło w marketplace produkt beauty lub związany ze zdrowiem. Kobiety najchętniej kupują ubrania (44 pro.) i kosmetyki (34 proc.), a mężczyźni - drobną elektronikę użytkową (41 proc.).

Jak płacimy za zakupy?

91 proc. kupujących na platformach sprzedażowych (vs 86 proc. klientów sklepów internetowych) twierdzi, że podczas ich ostatniego zakupu opcje płatności były jasno określone. Płatność przelewem bankowym wybiera 34 proc. klientów elektronicznych platform sprzedażowych i 30 proc. klientów sklepów online. Płatność kartą płatniczą wybiera 21 proc. klientów marketplaces i 20 proc. klientów sklepów online.

Te platformy wybierają polscy konsumenci

Wśród topowych platform według polskich użytkowników znalazły się: Allegro (39 proc. wartości sprzedaży w 2021 roku), Aliexpress (3 proc.) oraz Empik (1 proc.). Lokalne platformy sprzedażowe (34 proc.) są częściej wybierane głównie ze względu na różne rodzaje dostawy w porównaniu z platformami globalnymi (16 proc.), a także różnorodność opcji płatności (27 proc. vs 11 proc.).

– Allegro to lokalny marketplace działający od ponad 20 lat. Jest dobrze znany i cieszy się zaufaniem wśród klientów, a także zajmuje silną pozycję lidera w handlu elektronicznym z 39 proc. wartości sprzedaży w 2021 roku. Duży międzynarodowi konkurenci, tacy jak Amazon, AliExpress i Shopee, odnoszą sukcesy na rynkach międzynarodowych, ale nie działają wystarczająco długo w Polsce i dlatego muszą przebić ofertę Allegro, aby przyciągnąć polskich kupujących i zbudować z nimi dobrą relację – mówi ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki