Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc spadających gwiazd 2020. Perseidy 2020 Gdzie oglądać spadające gwiazdy? Kiedy Perseidy 2020? O której godzinie? 12 sierpnia na niebie

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
W środę o godz. 22 będą najlepsze warunki do obserwacji Perseidów
W środę o godz. 22 będą najlepsze warunki do obserwacji Perseidów Pixabay
Perseidy 2020 w nocy 12 sierpnia. W czasie maksimum Perseid na niebie zobaczymy nawet sto spadających gwiazd na godzinę! Sierpień to najlepszy miesiąc do obserwacji tzw. spadających gwiazd. Perseidy najlepiej będą widoczne w środę 12 sierpnia.

Gdzie oglądać spadające gwiazdy?

Na wspólne obserwowanie spadających gwiazd można wybrać się w środę o godz. 22 na Łódzkie Błonia, w pobliżu pasa startowego modeli latających. Z reguły wydarzenie odbywało się w Ogrodzie Botanicznym, ale w tym roku zostało przeniesione.

O Perseidach, ale także o innych zjawiskach na letnim niebie opowiadać będą pracownicy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi oraz łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Do obserwacji tegoż zjawiska nie wymagane są żadne instrumenty optyczne - przypominają organizatorzy z Zielonej Łodzi. - Wystarczy patrzeć w niebo w kierunku północnym. Im ciemniejsza okolica, tym powinno się dostrzec więcej meteorów, ale ilość zaobserwowanych spadających gwiazd będzie uzależniona również od warunków pogodowych.

Perseidy 2020

Wstęp na środową obserwację jest wolny, nie są także wymagane wcześniejsze zgłoszenia. Organizatorzy podpowiadają, by zabrać własne koce. W tym roku wyjątkowo trzeba także pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego.

SKĄD SIĘ WZIĘŁY PERSEIDY?

Zjawisko określane potocznie, jako perseidy czy łzy św. Wawrzyńca, to tak naprawdę obfity rój meteorów. Polega ono na wpadaniu w naszą atmosferę pozostałości po komecie okruchów wielkości ziarenka piasku (o masie nie przekraczającej 1 grama) tzw. meteoroidów. Zostawiany po nich ślad to meteory.

Sama nazwa Perseidy wiąże się z miejscem ich obserwacji na niebie, z lokalizacją punktu, w którym przecinają się przedłużone drogi pojawiających się meteorów. Maksimum tegoż roju obserwuje się na gwiazdozbiorze Perseusza.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki