Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie są Południowa, Żydowska, Meyera ?

Matylda Witkowska
Historyczne nazwy wiszą przy ul. Rewolucji 1905 r. i Wschodniej
Historyczne nazwy wiszą przy ul. Rewolucji 1905 r. i Wschodniej J. A. Janowski
Zagraniczni turyści szukają w Łodzi przedwojennych ulic. Czy obok nowych tablic mogłyby też wisieć nazwy historyczne?

Ulica Wschodnia była kiedyś ulicą Piłsudskiego, Rewolucji 1905 r. brakującą dziś Południową, a Bojowników Getta Warszawskiego swojską Żydowską. Jednak dziś mało kto o tym pamięta. Łódzki przewodnik Jarosław Janowski chce, by obok współczesnego systemu informacji miejskiej pojawiły się tabliczki z historycznymi nazwami.

- Niedawno zgłosili się do mnie turyści z USA - opowiada Janowski. - Byli całkowicie bezradni. Szukali domu swoich przodków mieszczącego się przy ulicy Mikołajewskiej, czyli obecnej Sienkiewicza - opowiada.

Jego zdaniem na ulicach Łodzi powinny pojawić się ujednolicone tabliczki z historycznymi nazwami ulic.

- Ułatwiłoby to poruszanie się po mieście turystom sentymentalnym - mówi. - Potomkowie przedwojennych Niemców czy Żydów często szukają ulic, na których mieszkali ich rodzice czy dziadkowie: Południowej czy Żydowskiej. Nie wiedzą, że zastąpiono je ulicami Rewolucji 1905 roku czy Bojowników Getta Warszawskiego - mówi.

Jego zdaniem historyczne nazwy zwiększyłyby też świadomość historyczną łodzian.

- Nie chodzi tu o nazwy z okresu PRL czy II wojny światowej, ale tradycyjne, historyczne.

Pomysł podoba się też przewodniczce Elżbiecie Pędziwiatr.

- Dla turystów byłoby to przydatne, a dla łodzian miałoby to wartość sentymentalną- tłumaczy. - Przy okazji można by przypomnieć stare wzory tablic z nazwami ulic, tak zwane "kremówki", które pojawiają się na pamiątkach z Łodzi.

Dwie takie tablice już są: na rogu ulicy Wschodniej (dawniej Piłsudskiego) i Narutowicza, oraz u zbiegu ul. Rewolucji 1905 r. (dawniej Południowej) i Piotrkowskiej. To prywatna inicjatywa. Historyczne tabliczki chcieliby wywiesić też inni administratorzy, ale nie wiedzą, jaki wzór wybrać.

- Pomysł jest ciekawy - przyznaje Piotr Grabowski z biura prasowego Zarządu Dróg i Transportu, który zawiaduje systemem informacji miejskiej. - Jednak nas obowiązuje uchwała Rady Miejskiej z 2005 roku o systemie informacji miejskiej. Ta uchwała nie przewiduje umieszczania obecnych i dawnych nazw ulic - tłumaczy. Podkreśla też, że projekt mógłby być trudny do wykonania, bo niektóre ulice zmieniały nazwy nawet kilkukrotnie.

Nazwami ulic zajmuje się komisja kultury łódzkiej rady miejskiej. Pomysł ten łódzki przewodnik przedstawił radnym już rok temu.

- Komisja ustosunkowała się do niego przychylnie, zwróciliśmy się nawet do biura promocji z pytaniem czy znalazłyby się pieniądze na jego wprowadzenie. Niestety, środki się nie znalazły - relacjonuje radna Karolina Kępka, przewodnicząca.

Na razie stare nazwy ulic można odszukać w bazie na stronie internetowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Piłsudskiego w Łodzi (adres: wbp. lodz.pl) oraz w "Słowniku nazewnictwa miejskiego" dostępnej na stronie Łódzkiego Ośrodka Geodezyjnego (log. lodz.pl).

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki