Gdzie zarejestrować koło gospodyń wiejskich? ARiMR czeka na KGW do 27 grudnia

Oprac. AGW
KGW Ale Babki z woj. kujawsko-pomorskiego
KGW Ale Babki z woj. kujawsko-pomorskiego AGW/archiwum
Udostępnij:
Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich - to na tej liście musi znaleźć się koło gospodyń wiejskich, aby mogło korzystać z możliwości, jakie daje nowa ustawa. Już można zgłaszać koła.

Wspomniany Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W sobotę 1 grudnia w biurach powiatowych przeprowadzono pierwsze konsultacje i zapisy.

W czwartek 29 listopada weszła w życie Ustawa o kołach gospodyń wiejskich. Więcej o niej piszemy tu: Ustawa o kołach gospodyń wiejskich podpisana. Skąd KGW może dostać pieniądze? Jakie ma obowiązki?

Ważna notka ze strony ARiMR mówi o tym, że "w 2018 roku wniosek o przyznanie pomocy może być złożony nie później niż do 27 grudnia. Data wpływu wniosku do Agencji jest równoznaczna z datą jego złożenia".

- Dzięki nowym przepisom, te zasłużone dla wsi organizacje, kultywujące polski folklor i tradycje otrzymają osobowość prawną. Będą także miały możliwość ubiegania się poprzez ARiMR o wsparcie z budżetu Państwa. – mówi Adam Ślusarczyk, dyrektor małopolskiej ARiMR.

Celem ustawy jest m.in. nadanie osobowości prawnej kołom, zapewnienie możliwości szybkiej rejestracji oraz wsparcie finansowe ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich, a także kultywowania folkloru i tradycji.

- Ustawa daje nam szanse i uważam, że powinniśmy z niej skorzystać. – przekonuje Marzena Kubin z KGW Tenczynianki w gminie Krzeszowice. - Są to z pewnością szanse na rozwój Kół.

Aby zarejestrować koło należy złożyć do Biura Powiatowego ARiMR właściwego ze względu na siedzibę koła Wniosek o rejestrację wraz z załącznikami. Wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji koła: Zarejestruj KGW - formularze

- Tam, gdzie są koła, jest smacznie, kolorowo i zazwyczaj ciekawie. W wielu miejscowościach to KGW są motorem napędowym imprez dla mieszkańców. Jesteśmy strażniczkami tradycji i kultury ludowej. Liczymy na pomoc finansową, bo do garnka, by ugotować dobrą, regionalną potrawę, same chęci nie wystarczą. Nie kupi się też za nie strojów, materiałów do szycia czy haftowania – mówi Mieczysława Kozak, prezes Stowarzyszenia Gospodyń Gminy Krzeszowice.

Na terenie jedej wsi siedzibę może mieć jedno koło, decyduje kolejność zgłoszeń. Do założenia koła potrzebnych jest 10 osób. Można przynależeć do jednego koła. Jednak tego warunku nie stosuje się wobec kół działających na podstawie przepisów dotychczasowych

Źródło: informacja prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Gdzie zarejestrować koło gospodyń wiejskich? ARiMR czeka na KGW do 27 grudnia - Gazeta Pomorska

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-02-26T16:23:58 01:00, Gość:

Wreszcie ten "temat" będzie uporządkowany. Dotychczas KGW było tzw. "ramieniem" Kółka Rolniczego, a te "praktycznie znikły" w połowie lat 70-tych, gdy zmieniał się podział administracji (likwidacja powiatów) wówczas powoływano SKR-y jako wiodące jednostki, a KR i KGW były, a jakoby ich nie było.

@@@)

J
Japa

Dziwny kraj. Niewinna działalność KGW musi być rejestrowana, a cichodajki, które zarabiają krocie, nijak nie.

G
Gość

chyba w gospodzie

G
Gość

Czy w sądach figurują rejestry Związków Zawodowych SKR-ów, które zostały polikwidowane ?

Prawdopodobnie jeszcze ich nie wykreślono, zatem SKR zlikwidowano, a Związek Zawodowy Rolników (pracowników) działa ! Czas te akta oddać do archiwum, lub ....? - no właśnie co zrobić ?

G
Gość

Wreszcie ten "temat" będzie uporządkowany. Dotychczas KGW było tzw. "ramieniem" Kółka Rolniczego, a te "praktycznie znikły" w połowie lat 70-tych, gdy zmieniał się podział administracji (likwidacja powiatów) wówczas powoływano SKR-y jako wiodące jednostki, a KR i KGW były, a jakoby ich nie było. 

Uczestniczyłem w tym bezpośrednio i z perspektywy czasu oceniam obecny "ruch" za słuszny. KGW "podpięte" do Agencji ma sens.

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie