Gierkówka "matka polskich autostrad" kończy w niedzielę 44 lata! Po prawie pół wieku zostanie autostradą

Arkadiusz Krystek
Arkadiusz Krystek
Gierkówka, odcinek Warszawa - Tomaszów Mazowiecki
Gierkówka, odcinek Warszawa - Tomaszów Mazowiecki Źródło: GDDKiA
44 urodziny będzie w niedzielę (11.10.2020) obchodzić gierkówka, czyli droga szybkiego ruchu Warszawa – Katowice. Tak naprawdę gierkówka już nie istnieje. Został po niej jedynie ślad. W województwie łódzkim od Piotrkowa do Warszawy biegnie po nim droga ekspresowa S8, a od Piotrkowa do granicy z województwem śląskim budowana jest na nim autostrada, którą gierkówka nigdy nie była, chociaż nazywana jest też "matką polskich autostrad".

Gierkówka, ta popularna nazwa drogi pochodzi od osoby I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (KC PZPR) Edwarda Gierka, była budowana od kwietnia 1973 roku. Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na 31 grudnia 1976 roku, ale – jak to w PRL-u bywało – władze partyjne rzuciły wojsko na ten odcinek budowania dobrobytu socjalistycznej ojczyzny i droga była gotowa niemal trzy miesiące wcześniej (11 października 1976 roku). Na cześć armii drodze nadano nazwę „Trasa Czynu Żołnierskiego”, a do historii przeszła jako gierkówka. A wystawiony żołnierzom pomnik został zdekomunizowany w 2018 roku.

https://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/dekomunizacja-przy-gierkowce-kolo-piotrkowa-zdemontowano/ar/c4-4909554

Edward Gierek było oczywiście główną postacią oficjalnego otwarcia pierwszej drogi szybkiego ruchu w Polsce. Ale w Częstochowie pojawili się też premier Piotr Jaroszewicz, minister obrony narodowej Wojciech Jaruzelski i minister komunikacji Tadeusz Bejm.

W dniu otwarcia droga miała 239 km. Od Piotrkowa do Częstochowy była przystosowana do prędkości 120 kilometrów na godzinę, ale na całej długości obowiązywało ograniczenie do 100 km/godz. I chociaż była to najważniejszą inwestycją tamtych czasów w Polsce, to...

– Mimo propagandy sukcesu władz PRL, iż droga posiada parametry autostradowe faktycznie miała wiele wad m.in. kolizyjne skrzyżowania, na których notorycznie dochodziło do wypadków. Złośliwi porównywali nawet, że ma tyle wspólnego z autostradą co bieżnia żużlowa z tartanową – można przeczytać na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Pierwsze informacje o budowie gierkówki związane są z datą 15 marca 1972 roku. Wtedy to władze PRL uchwaliły plan budowy 3000 km dróg szybkiego ruchu i autostrad.

– W pierwszej kolejności miała powstać autostrada Gliwice – Kraków oraz Warszawa – Łódź – Katowice – czytamy na stronie GDDKiA. – Droga Warszawa – Katowice szybko została nazwana gierkówką, od nazwiska I sekretarza PZPR Edwarda Gierka, "który w sposób szczególny miał się do jej budowy przyczynić. Nieoficjalnie krążyła jednak plotka, że za budową stała chęć wygodnego podróżowania I sekretarza z domu (pochodził z Sosnowca, mieszkał w Katowicach - red.) do pracy w Warszawie".

Trasa Warszawa – Katowice w liczbach

  • decyzja o budowie - 23 kwietnia 1973 r.
  • oficjalne otwarcie - 11 października 1976 r.
  • koszt budowy - 4 mld zł
  • w budowę zaangażowanych było 7 ministerstw i 60 podwykonawców
  • przekopano 7,6 mln m sześc. ziemi
  • wykonano 4,2 mln m kw. nawierzchni i podbudowy
  • wytworzono 1,3 mln t mas bitumicznych
  • wytworzono 1,2 mln m sześc. betonu
  • wybudowano 4,5 km wiaduktów i mostów
  • przełożono 71 km kabli
  • przeciągnięto 152 km linii energetycznych i teletechnicznych
  • położono 22 km rurociągów
  • rozebrano ponad 300 budynków mieszkalnych i gospodarczych
  • samochody budowy przejechały ponad 6 milionów kilometrów

Po tej drodze, jak już wspomnieliśmy – pozostał tylko ślad i archiwalne zdjęcia. Duża część gierkówki (Piotrków Trybunalski – Janki pod Warszawą) od kilku lat jest drogą ekspresową S8. A od Piotrkowa do granicy z województwem śląskim budowana jest autostrada A1. GDDKiA zapewnia, że jeszcze w tym roku kierowcy pojadą nową jedną jezdnią A1 (po dwa pasy jazdy w każdym kierunku). Jedynka ma być w większości gotowa w przyszłym roku. I tak "matka polskich autostrad" zostanie autostradą na swoje 45 urodziny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
podatnik

I pomyśleć,że czasie '"stanu wojennego" można było "gierkówką" przejechać z Katowic do Warszawy w 2(dwie) godziny 15 minut! i nie był to Andrzej Jaroszewicz!

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie