MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gigantyczne skupisko barszczu Sosnowskiego w Łodzi. Omijajcie to miejsce ZDJĘCIA

Karolina Brózda
Karolina Brózda
Eko Patrol łódzkiej straży miejskiej zabezpieczał w Łodzi gigantyczne zagęszczenie rośliny zwanej barszczem Sosnowskiego. Kliknij dalej
Eko Patrol łódzkiej straży miejskiej zabezpieczał w Łodzi gigantyczne zagęszczenie rośliny zwanej barszczem Sosnowskiego. Kliknij dalej
Eko Patrol łódzkiej straży miejskiej zabezpieczał miejsce przy ul. Cieplarnianej (na wysokości numeru 3), gdzie pojawiło się duże zagęszczenie rośliny zwanej barszczem Sosnowskiego.

Teren został ogrodzony taśmami. Mieszkańcy są proszeni o zachowanie ostrożności i nieprzerywanie zabezpieczeń.

Zarówno barszcz Sosnowskiego, jak i blisko z nim spokrewniony barszcz Mantegazziego są nawet śmiertelnie niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Ich soki oraz wydzielane przez nie związki w postaci aerozoli, mogą powodować poważne oparzenia, a nawet zmiany w DNA człowieka.  Są bardzo inwazyjne i łatwo zajmują nowe tereny. Jak alarmuje Najwyższa Izba Kontroli w swoim najnowszym raporcie, dotychczasowe próby likwidacji stanowisk barszczy kaukaskich Sosnowskiego i Mantegazziego w Polsce nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Wśród przyczyn rozprzestrzeniania się tych roślin wskazano brak kompleksowego planu ich zwalczania i spójnego systemu finansowania ich niszczenia. W raporcie NIK zaznaczono, że mimo licznych starań, głównie samorządów, barszcze kaukaskie zajmują coraz większy obszar Polski. Największe natężenie ich występowania odnotowano na południu Polski, w tym na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu. Kontrola dotyczyła okresu od 2013 do września 2019 roku. NIK opierała się na informacjach gromadzonych w Spisie Powszechnym Barszczu Sosnowskiego, a także od samorządów.Na kolejnych stronach pokazujemy, gdzie we Wrocławiu, odnotowano skupiska tych trujących roślin. Wyjaśniamy, skąd się u nas wzięły, jak je rozpoznać i przede wszystkim, czym grozi kontakt z nimi oraz do kogo we Wrocławiu zwrócić się po pomoc.

Najbardziej trujące rośliny w Polsce. Zobacz, gdzie się na n...

Sok wydzielany przez barszcz Sosnowskiego jest silnie drażniący i może wywoływać zmiany skórne. Roślina jest na terenie Polski objęta zakazem uprawy i rozmnażania.

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został przeniesiony do środkowej i wschodniej części Europy, gdzie stał się rośliną inwazyjną i rozprzestrzenił na rozległych obszarach. Sklasyfikował w 1944 roku rosyjski botanik Dmitrij Iwanowicz Sosnowski.

Barszcz Sosnowskiego i barszcz Mantegazziego są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Ich soki oraz wydzielane przez nie w upalne dni związki w postaci aerozoli, mogą powodować poważne oparzenia.

NIK: Barszcz Sosnowskiego i Mantegazziego zajmują coraz więk...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gigantyczne skupisko barszczu Sosnowskiego w Łodzi. Omijajcie to miejsce ZDJĘCIA - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki