Głęboka studzienka

  Głęboka studzienka

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jak wiadomo, paradoks (na marginesie - nie dziwię się, iż serial o takim tytule powstał w naszym mieście) Łodzi rodzi się już w jej nazwie. No bo jak to: miasto bez wody i łódź w nazwie i herbie? Paradoks ten rozrósł się do tego stopnia, że Łódź przez lata posiadała jedno z najliczniejszych i najsilniejszych środowisk żeglarskich w Polsce (dziś wielu jego liderów opuściło miasto), choć do najbliższego jeziora trzeba się wybierać w podróż.
  Dariusz Pawłowski

  Dariusz Pawłowski ©Grzegorz Gałasiński

  Brak wody oddziaływał na życie mieszkańców miasta, moim zdaniem istotnie wpłynął też na ograniczenie jego rozwoju. Woda jaką dostaliśmy, to gorzej niż kot napłakał. Rzeki wpuściliśmy w kanał, o stawach szkoda gadać, nawet uruchomiona w XXI wieku fontanna osłabiła możliwości pl. Dąbrowskiego niż je poprawiła. Wszystko to jest chlupaniem w misce.

  Tak, tak - woda to jednak nie tylko przyjemność, atrakcja dla mieszkańców i turystów, ale i istotny czynnik gospodarczy. Dlatego nadzieją jest ujawnienie podziemnego jeziora w miejscu, gdzie wielu marzy się nowy, "lepszy" dworzec.

  Może to dar? Gdyby tak pozwolić podziemnej wodzie wypłynąć na wierzch, wypełnić nieckę niecnych zamiarów i pokłótliwych popłuczyn po wielkich ideach, rozpostrzeć brzegi w centrum miasta?
  Kolejne walące się kwartały śródmieścia mogłyby być zalewane, co powiększałoby nasz dostęp do morza w środku Łodzi i kraju. Globalne ocieplenie powodujące, że latem jest ciągle zimno i leje deszcz pomogłoby znacznie w utrzymaniu odpowiedniego stanu wody w Jeziorze Łódzkim albo Łódzkim Oku.

  A gdybyśmy tak jeszcze pokopali w Piotrkowskiej, to miast układać na niej kafle moglibyśmy dogrzebać się do nadwodnego piachu i mielibyśmy piękny, plażowy trakt do Nowego Centrum Morskiej Łodzi. I gdy puścimy na wodę kajaki nazwa miasta w końcu przestanie być paradoksalna.

  O wiele mniej rozsądne pomysły już w Łodzi zrealizowano i chciano realizować. Nie szkodzi, że po wieloletnich zaniedbaniach i przy niezmiennym talencie gospodarskim kolejnych włodarzy, mielibyśmy co roku powódź stulecia. Ale może wtedy przestałyby boleć kolejne rzucane w przestrzeń projekty, bo mielibyśmy dowód, że głupiej już nie można.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo