Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głodówki lekarzy rezydentów nie tylko w Warszawie. Protesty zapowiadane są też w Łodzi

Redakcja
Protest głodowy lekarzy rezydentów
Protest głodowy lekarzy rezydentów Marek Szawdyn
Pracownicy medyczni z innych miast biorą urlopy i rozpoczynają lokalne protesty głodowe. Walczą o większe nakłady na zdrowie i podwyżki.

Wszystkie zawody medyczne włączyły się do protestu lekarzy rezydentów, który ma już charakter ogólnopolskiego protestu Porozumienia Zawodów Medycznych. - Ten protest rozleje się na cały kraj - zapowiedział Tomasz Dybek, szef komitetu protestacyjnego PZM.

Postulaty młodych medyków poparło dwanaście zawodów medycznych zrzeszonych w PZM. Razem z eskalacją protestu zapadły decyzje o rozpoczęciu głodówek w innych miastach w Polsce. Wczoraj o trzynastej siedmioro młodych lekarzy rozpoczęło głodówkę w Szczecinie, a z każdym dniem mają przyłączać się do swoich kolegów pracownicy innych zawodów medycznych.

Z naszych informacji wynika, że do protestujących miast przyłączy się także Łódź, gdzie trwają przygotowania do rozpoczęcia głodówki, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy i gdzie zostanie ona zorganizowana. Wcześniej lekarze rezydenci z łódzkich szpitali głodowali w Warszawie, a tam protest trwa już od szesnastu dni.

Postulaty pracowników medycznych popierają rektorzy uczelni medycznych, w tym łódzkiej, ale co do formy protestu wstrzymują się od komentarza.

Głodówkę rozpoczęli rezydenci w Szczecinie. Następne mogą być Gdańsk i Kraków

- Chcemy prosić rząd, żeby zechciał z nami porozmawiać, żeby zechciał z nami wreszcie przystąpić do negocjacji - mówił Michał Bulsa z Porozumienia Rezydentów OZZL. - Polski pacjent obecnie czeka w długich kolejkach, nie może się doczekać na wizytę u specjalisty, nie może się doczekać na dobrą rehabilitację. To wszystko skłoniło nas jako lekarzy rezydentów, ale również wszystkie zawody medyczne zrzeszone w Porozumieniu Zawodów Medycznych, żebyśmy w końcu powiedzieli: „dość” - dodaje.

Młodzi lekarze domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 procent PKB w ciągu trzech lat, z drogą dojścia do 9 procent przez najbliższe dziesięć lat. Chcą także podwyżki swoich wynagrodzeń do 1,05 średniej krajowej od teraz. To powrót do poziomu zapowiadanego i głoszonego przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Tymczasem minister zdrowia podpisał wczoraj zarządzenie w sprawie powołania zapowiedzianego przez premier Szydło zespołu do spraw systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania i zaprosił rezydentów do współpracy. Pierwsze spotkanie zespołu zaplanowano na piątek.

ZOBACZ TEŻ PROTEST GŁODOWY MEDYKÓW W ŁODZI:
Głodówka lekarzy w Łodzi. Protestują w szpitalu im. Barlickiego w Łodzi [ZDJĘCIA, FILM]

Głodówka lekarzy w Łodzi. Drugi dzień protestu [ZDJĘCIA]

**

Protest głodowy medyków w Łodzi. Trzeci dzień głodówki. "Czujemy się gorzej, ale nie tracimy nadziei"

**

Protest głodowy medyków w Łodzi. Czwarty dzień głodówki. Środa "dniem bez lekarza" [ZDJĘCIA]

Protest głodowy medyków w Łodzi. Piąty dzień głodówki. Dołączył psycholog z Kielc [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki