Głośny, natrętny, podobny do chrabąszcza majowego. To guniak czerwczyk. Lubi czepiać się ubrań. Czy owad szkodzi człowiekowi?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Oba owady pochodzą z jednej rodziny, ale różnią się wyglądem. Guniak jest mniejszy. Powłoka ma ubarwienie brązowe, z domieszką żółci. Na wierzchu można też zauważyć małe włoski.
Oba owady pochodzą z jednej rodziny, ale różnią się wyglądem. Guniak jest mniejszy. Powłoka ma ubarwienie brązowe, z domieszką żółci. Na wierzchu można też zauważyć małe włoski. GettyImages/vblinov
Podobny do chrabąszcza majowego, ale dla wielu bardziej uciążliwy. Mowa o guniaku czerwczyku. Jak sama nazwa wskazuje, pojawia się w czerwcu, ale w kolejnych tygodniach lata także uprzykrza życie. Narzekają na niego nie tylko ogrodnicy, ale także spacerowicze i rowerzyści. Plagi latających owadów mogą irytować, zwłaszcza w nocy. Jaki wpływ mają na uprawy? Czy da się ich pozbyć?

Spis treści

Guniak czerwczyk ma swoje pięć minut. Czym różni się od chrabąszcza majowego?

Początek lata to idealna pora dla guniaka czerwczyka. Przypomina chrabąszcza majowego, ale rozmiarami różni się od niego, jest mniejszy. Powłoka ma ubarwienie brązowe, z domieszką żółci, wierzch zdobią też małe włoski.

W wakacyjnym okresie wielu z nas zwraca uwagę, że chrząszcze wplątują się we włosy lub wpadają do buzi w czasie jazdy na rowerze. W lipcu można je zaobserwować w zwiększonych ilościach, ze względu na okres godowy. Nie są jednak przeciwnikami człowieka. Kiepscy z nich lotnicy, dlatego nieświadomie mogą wpadać na różne przeszkody na swojej drodze. Dodatkowo wyposażone są w pazurki, co potęguje doznania przy spotkaniu z owadem.

Gdzie występuje guniak czerwczyk? Lubi żerować na roślinach

Guniaki są roślinożerne, więc można je spotkać na polach, łąkach i w parkach. Nie są szkodliwe dla człowieka, ale już ich pędraki znacznie dewastują uprawy. Podobnie jak larwy chrabąszcza majowego żywią się korzeniami i hamują wzrost wielu roślin. Po przepoczwarzeniu się lubią żerować na liściach.

W ciągu dnia siedzą w zaroślach, na gałęziach drzew i krzewów. Ale wczesnym wieczorem ruszają na… gody. Dlatego latającym chmarom tych owadów wcale nie w głowie atakowanie ludzi, ale owadzie „amory”. Niestety poza odbywaniem rui, guniaki również żerują, z to już gorsza wiadomość dla wszystkich, którzy mają ogrody, przypomina Katarzyna Laszczak, regiodom.pl.

Zwalczanie chrząszczy i pędraków. Nie są szkodliwe dla człowieka

Nie ma konkretnych polecanych metod zwalczania guniaka w wersji dorosłej. Niektórzy ogrodnicy próbują pozbyć się chrząszczy z drzew, strącając je w porze nocnej.

- Chrząszcze guniaka czerwczyka, chrząszcza majowego lub opuchlaki należy strząsać, zbierać i wynosić daleko poza obręb działki lub głęboko zakopać – takie zalecenia jeszcze kilka lat temu wystosował Polski Związek Działkowców.

Najczęściej jednak walczy się z pędrakami. Można próbować przekopać ziemię lub zawczasu odpowiednio nawadniać i nawozić glebę.

Naszymi sprzymierzeńcami są ptaki oraz… krety, są pogromcami pędraków (ptaki oraz nietoperze polują też na dorosłe guniaki). Pomoże też przekopywanie ziemi, ale jeśli larw jest dużo, można sięgnąć po preparaty biologiczne, które zawierają bakterie oraz pożyteczne nicienie, ograniczające rozwój tych szkodników, czytamy na portalu regiodom.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera