Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Gorzkowice chce pomóc rolnikom, którym burze zniszczyły uprawy

Karolina Wojna
Gmina Gorzkowice chce pomóc rolnikom, którym burze zniszczyły uprawyIwona Kadir, sekretarz Urzędu Gminy w Gorzkowicach
Gmina Gorzkowice chce pomóc rolnikom, którym burze zniszczyły uprawyIwona Kadir, sekretarz Urzędu Gminy w Gorzkowicach Dariusz Śmigielski
W Ryszardowie pod Piotrkowem grad zniszczył 2,5 ha sadu. Gmina chce pomóc rolnikom, którzy ponieśli podobne straty. Wystarczyło kilkanaście minut potężnego deszczu i gradu, żeby 2,5-hektarowy sad owocowy w miejscowości Ryszardów został zniszczony przez żywioł. - To było nawet 20 uderzeń gradu na jedno jabłko, straszne szkody - mówi Iwona Kadir, sekretarz Urzędu Gminy w Gorzkowicach w pow. piotrkowskim, który chce pomóc rolnikowi dotkniętemu przez żywioł.

- Rolnik chciałby wziąć kredyt preferencyjny na swoją działalność - dodaje Iwona Kadir. Przypadek sadownika spowodował, że urząd zaapelował do rolników ze swojego terenu o zgłaszanie szkód, które ponieśli w wyniku ostatnich wichur i burz. Wnioski będą przyjmowane do dzisiaj. - Zaczęliśmy dopiero całą procedurę i teraz powołamy komisję, która po przyjęciu wszystkich wniosków odwiedzi zgłoszone gospodarstwa, zrobi zdjęcia i będzie szacowała straty, jakie deszcze, grad i burze spowodowały w tych gospodarstwach - wyjaśnia sekretarz. To, jak zaznacza, jedyna forma pomocy dla gospodarzy, bo gmina nie kwalifikuje się do uznania jej za teren dotknięty klęską żywiołową. Ta procedura - i idąca za tym rządowa pomoc dla pokrzywdzonych - została uruchomiona w Gorzkowicach w 2008  gdy trąba powietrzna zniszczyła kilkadziesiąt gospodarstw.

Ostatnie lipcowe burze także dokonały szkód, ale nie na taką skalę - uszkodzone zostały dachy kilku budynków hodowlanych i połamane drzewa.

- Na pewno są szkody, bo sama widzę, co grad i deszcz zrobiły z moim ogródkiem, dlatego czekamy na zgłoszenia, potem je przekażemy do urzędu wojewódzkiego - informuje Iwona Kadir.

Producenci rolni poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych takich jak  grad, ulewy, przymrozki wiosenne, powódź, piorun czy susza, poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń, mogą ubiegać się w ramach obowiązujących przepisów m.in. o kredyty preferencyjne np. na wznowienie produkcji, umorzenie składek KRUS czy ulg w podatku rolnym. Według prognoz  jednym z większych zagrożeń dla rolników z województwa łódzkiego  w tym roku  jest susza - takie zagrożenie np. dla zbóż jarych występuje na terenie 53 gmin. W wielu gminach komisje do szacowania tych szkód powołano na początku lipca.

Źródło: Dziennik Łódzki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki