Gonienie króliczka po łódzku

  Gonienie króliczka po łódzku

  Jacek Grudzień

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jakoś bez ogólnołódzkiej dyskusji przeszła informacja o tym, że Łódź będzie polskim kandydatem do wystawy EXPO w 2022 roku. W ubiegłym tygodniu Państwu o tym wspominałem, czekałem na dyskusję ekspertów jak tę szansę wykorzystać, jak wyciągnąć wnioski z tego co robiliśmy dotąd, a tu, poza krótkimi analizami kilku dziennikarzy, cisza. A jest o czym dyskutować, bo w popełnianiu błędów przy popularyzacji miasta przy tego typu przedsięwzięciach mamy spore "osiągnięcia".
  Jacek Grudzień jest szefem i publicystą Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego

  Jacek Grudzień jest szefem i publicystą Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego ©fot. Krzysztof Szymczak/archiwum

  Gdy staraliśmy się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury z pewnością popełniono błąd z hurraoptymizmemem, ciągłym przypominaniem, że jesteśmy faworytami. Dlatego porażka już w pierwszej turze eliminacji była bardzo bolesna. Potem zaczęło się szukanie winnych i dyskredytowanie tego co w Łodzi z tej okazji się wydarzyło. A szkoda.

  Pamiętam jaki byłem dumny gdy w całym kraju można było zobaczyć mieszkańców naszego miasta z dumą noszących koszulki z logo stolicy kultury. Moim zdaniem niesłusznie wyrzuconym do kosza. Wystarczyło się nie obrażać na znaczek, a mądrze go wykorzystać. I niech koszulki będą tylko przykładem, bo zabrakło rzeczowej dyskusji o tym jak wykorzystać, to co się udało dobrze zrobić.

  Najlepiej dyskutuje się o porażkach

  Tak myśląc o tej sprawie myślę, że to czego nam brakuje, to wspólnego działania wielu środowisk zajmujących się danymi dziedzinami nad projektami, które mają promować miasto i czekania na porażki, bo o porażkach dyskutujemy chętnie. Z chwaleniem się sukcesami już nam tak dobrze nie idzie. I tu na korepetycje warto by się wybrać do Wrocławia. Tytuł stolicy kultury miasto zdobyło bez żadnych fajerwerków. Teraz spokojnie będzie się zajmować konsumowaniem środków, które będą płynęły na ten cel.

  EXPO otwiera drzwi

  Miasto nad Odrą, dwukrotnie bezskutecznie ubiegało się o wystawę EXPO. Jednak porażki nie były powodem do rozdzierania szat, tylko spokojnym liczeniem pieniędzy, które wpłynęły w związku z kandydowaniem. Hasło EXPO otwierało wiele drzwi i pieniądze z centrali płynęły strumieniem, co po rozwoju miasta świetnie widać.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Są "ważniejsze" sprawy

  łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  No cóż. Ważniejsza jest wojna polsko-polska, niż takie lub inne promowanie jakiejś tam Łodzi.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo