Górnicy z Łódzkiego świętują Barbórkę

Grzegorz Maliszewski
Magdalena Buchalska-Frysz/archiwum Polskapresse
Udostępnij:
Blisko 6 tys. górników z województwa łódzkiego świętuje 4 grudnia Barbórkę. W kopalniach wydobywa się nie tylko węgiel, ale też piasek i unikalny wapień.

Według Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, w woj. łódzkim pracuje przy wydobyciu prawie 6 tys. górników zatrudnionych w ponad 30 firmach. Zdecydowaną większość stanowią pracownicy kopalni w Bełchatowie, która zatrudnia aż 5,4 tys. osób, dzięki którym kopalnia rocznie wydobywa ok. 40 mln ton węgla.

Choć cały czas to najliczniejsza górnicza załoga w woj. łódzkim, to z roku na rok górników ubywa. Dla porównania liczba pracowników kopalni pod koniec lat 80. XX w. przekraczała 12 tys.

W czwartek (4 grudnia) w Bełchatowie, często nazywanym paliwowo-energetyczną stolicą Polski, odbędą się główne uroczystości barbórkowe w regionie. Kilkuset górników i zaproszonych gości weźmie udział w pochodzie ulicami miasta oraz akademii, podczas której 122 górników otrzyma medale. Po uroczystościach odbędzie się poczęstunek krupniokiem - śląskim tradycyjnym daniem górniczym przypominającym kaszankę podawaną na ciepło.

Świętować będzie także 120 górników wydobywających piasek w Tomaszowskich Kopalniach Surowców Mineralnych "Biała Góra" w Smardzewicach. Barbórkowe obchody zaplanowano na piątek, podczas których pracownicy będą bawić się m.in. na karczmie piwnej. Dnia wolnego od pracy nie będzie mieć załoga kopalni Grudzeń Las w Sławnie koło Opoczna, zatrudniająca ponad 220 osób.

- Jesteśmy w trakcie sezonu i ze względu na dużą liczbę zamówień, a także potrzebę zrobienia zapasów na zimę, załoga będzie pracować - mówi Grzegorz Kościerski, kierownik ruchu zakładu górniczego w kopalni Grudzeń Las. - Tak więc czynem uczcimy nasze święto.

30 górników z kopalni spółki DKW pracuje koło Działoszyna przy wydobyciu złóża trawertynu, unikalnego na skalę kraju rodzaju wapienia w kolorze złota i brązu. W piątek wraz z pozostałą załogą Barbórkę będą świętować podczas bankietu.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie