Gotowy budynek czy "dziura w ziemi" - kiedy najlepiej kupić mieszkanie?

Materiał informacyjny Dynamix Sp. z o.o.
Udostępnij:
Obecnie większość nowych mieszkań znajduje właścicieli na długo przed zakończeniem budowy. Jakie są wady i zalety zakupu mieszkania na etapie "dziury w ziemi? Z jakim ryzykiem należy się liczyć, czekając z zakupem do chwili zakończenia budowy?

Zakup gotowego mieszkania w stanie deweloperskim jest bezpieczną formą nabycia nieruchomości. Omija nas obawa przed ryzykiem utraty pieniędzy na wypadek upadłości dewelopera lub niedotrzymania warunków umowy. Mimo to, tylko niewielki odsetek kupujących decyduje się na zakup mieszkania już po zakończeniu budowy. Co przemawia za wczesnym zakupem?

Zakup "dziury w ziemi" to większa szansa na mieszkanie bez kompromisów

Na początkowym etapie sprzedaży mamy do dyspozycji zdecydowanie szerszy wybór mieszkań niż to ma miejsce po zakończeniu budowy. Wyjątkowo atrakcyjne lokale są często rezerwowane nawet jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnej sprzedaży - przykładowo poprzez listy mailingowe dla stałych klientów lub różnego rodzaju akcje przedsprzedażowe. Dodatkowo, większość inwestycji ma ograniczoną liczbę miejsc postojowych i komórek lokatorskich. Rezerwując je jako jedni z pierwszych, mamy możliwość wyboru tych najbardziej wygodnych, zlokalizowanych blisko windy albo z łatwiejszym wjazdem.

Oszczędność czasu i pieniędzy przy zmianach lokatorskich

Część deweloperów zezwala na wprowadzanie tzw. zmian lokatorskich - czyli przesunięcie ścianek, drzwi, podejść hydraulicznych oraz punktów elektrycznych. Jeśli chcemy skorzystać z pomocy projektanta i dopasować mieszkanie maksymalnie do swoich potrzeb, warto zrobić to jeszcze na etapie budowy. O tym procesie mówi Igor Pławik z łódzkiej firmy deweloperskiej Dynamix:

"Staramy się zachęcać klientów do przemyślenia projektu swojego mieszkania i wprowadzenia zmian lokatorskich na wczesnym etapie budowy. Takie podejście jest dla nas pracochłonne, ale pozwala uniknąć marnowania materiałów oraz dostarczyć Klientom dokładnie to, czego potrzebują. Po co budować ściankę, którą Klient zburzy po odbiorze mieszkania? Deweloperzy coraz poważniej traktują swój wpływ na środowisko naturalne, a w obszarze zmian lokatorskich drzemie niemały potencjał. Klienci również doceniają oszczędność czasu i pieniędzy, jeśli nie muszą zlecać zmian swojej ekipie wykończeniowej po odbiorze lokalu."

Co zatem przemawia za kupnem gotowego mieszkania od dewelopera?

Tu podaj tekst alternatywny

Igor Pławik, przedstawiciel łódzkiej firmy deweloperskiej Dynamix.

Dlaczego warto zaczekać na gotowe mieszkanie?

Możliwość zobaczenia lokalu na własne oczy i przespacerowania się po terenie osiedla jest ogromną zaletą zakupu gotowego mieszkania. Szczegóły inwestycji deweloperskich niekiedy różnią się od poglądowych wizualizacji, przygotowanych jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Jeśli ukończony budynek znacznie odbiega od tego, co sobie wyobrażaliśmy patrząc na wizualizacje, możemy żałować zakupu.
Igor Pławik wyjaśnia:

"Robimy wszystko, aby zrealizować inwestycję w pełni zgodnie z projektem i standardem wykończenia. Nie wszystkie drobne szczegóły są jednak uwzględnione w projekcie budowlanym, więc wizualizacje z konieczności przedstawiają przybliżony wygląd budynku.”

Wyłącznie kupno gotowego lokalu da nam zatem stuprocentową pewność co do finalnego wyglądu budynku i pozwoli sprawdzić jak czujemy się w przestrzeni mieszkania.

Czy gotowe mieszkania są tańsze?

Trend rosnących cen mieszkań wydaje się być stabilny nawet w obliczu pandemicznej niepewności. Wraz z postępem prac na budowie, ceny mieszkań także wzrastają, dostosowując się do rynkowego poziomu i odwzorowując spadający poziom ryzyka. Klienci są często gotowi zapłacić odpowiednio więcej za nowe mieszkanie dostępne od zaraz. Zakup mieszkania i podpisanie umowy deweloperskiej tuż po rozpoczęciu sprzedaży pozwala nam ‘zablokować’ aktualną stawkę i uchronić przed wzrostem cen. Z drugiej strony, deweloperzy oferują niekiedy specjalne rabaty i promocje na zakończenie inwestycji, na przykład kiedy nie znaleźli się wcześniej chętni na mieszkania o większych metrażach lub nietypowych układach. Należy jednak zwrócić uwagę, że firmy deweloperskie stosują bardzo różne polityki cenowe - począwszy od ujawniania lub ukrywania cen w internecie, przez możliwość prowadzenia negocjacji, aż po wysokość ewentualnych rabatów.

"Firma Dynamix od wielu lat stosuje możliwie najprostsze podejście. Umieszczamy ceny mieszkań w internecie, żeby klient bez problemu mógł się z nimi zapoznać o dowolnej porze dnia i nocy, bez konieczności dzwonienia. Oczekujemy kontaktu od osób, które są zainteresowane takim poziomem cen. Staramy się poznać potrzeby klienta w rozmowie i udzielić informacji, ale unikamy jakiegokolwiek przekonywania czy prowadzenia negocjacji cenowych" - mówi przedstawiciel firmy Dynamix.

Liczy się czas

Kupowanie gotowego lokum to dobre rozwiązanie dla osób, którym zmieniła się sytuacja życiowa i potrzebują przeprowadzić się w krótkim czasie. Nie każdy chce lub może czekać na nowe mieszkanie przez 2-3 lata. Jednak nawet te gotowe mieszkania w stanie deweloperskim wymagają kilku miesięcy prac wykończeniowych aby przyjąć lokatorów. Bez wcześniejszej rezerwacji ekip budowlanych i zamówienia materiałów, mieszkanie prawdopodobnie i tak przez parę miesięcy będzie musiało stać puste w oczekiwaniu na fachowców, lub przyjdzie nam zapłacić wyższą stawkę za gotowość 'od zaraz'. Przygotowanie projektu aranżacji przez architekta to kolejne dodatkowe tygodnie w harmonogramie. Zakup mieszkania na 5-10 miesięcy przed planowanym odbiorem powinien dać nam odpowiednio dużo czasu na przemyślenie potrzeb, zaprojektowanie wnętrza, zarezerwowanie ekipy wykończeniowej i zamówienie materiałów.

Jak zmniejszyć ryzyko, kupując "dziurę w ziemi"?

Jeśli już decydujemy się na zakup mieszkania w trakcie budowy, należy koniecznie pamiętać o kilku zabezpieczeniach. Przede wszystkim sprawdźmy czy deweloper proponuje podpisanie umowy deweloperskiej według wymogów określonych w ustawie. Zwykła umowa rezerwacyjna lub innego rodzaju akty notarialne nie stanowią pełnego zabezpieczenia kupującego. Deweloperzy mają obowiązek korzystania z rachunków powierniczych, dzięki którym pieniądze klientów trafiają na osobny rachunek bankowy, a dopiero po wybudowaniu odpowiedniej części budynku mogą zostać pobrane przez dewelopera. Bardzo ważne jest też aby zweryfikować poprzednie inwestycje dewelopera - czy były ukończone z powodzeniem i w obowiązujących terminach. Naturalnie, im większe doświadczenie i dłuższa obecność firmy na rynku, tym mniejsze ryzyko pojawienia się jakichkolwiek problemów.

Dodaj ogłoszenie