Grot Budowlani: fortuna na Ligę Mistrzów, nowe siatkarki,...

  Grot Budowlani: fortuna na Ligę Mistrzów, nowe siatkarki, trener i nazwa

  Dariusz Kuczmera

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Siatkarki Grot Budowlanych na podium mistrzostw Polski

  Siatkarki Grot Budowlanych na podium mistrzostw Polski ©Andrzej Szkocki

  Rozmowa z Marcinem Chudzikiem, prezesem wicemistrzyń Polski w siatkówce Grot Budowlanych
  Siatkarki Grot Budowlanych na podium mistrzostw Polski

  Siatkarki Grot Budowlanych na podium mistrzostw Polski ©Andrzej Szkocki

  Prezes wyściskał swoje siatkarki, wicemistrzynie Polski, ale koniec udanego sezonu Grot Budowlanych nie oznacza dla Marcina Chudzika urlopu i całkowitego zresetowania?

  Teraz właśnie pracujemy ze zdwojoną energią. Za nami bardzo udany sezon. Dziękuję za wspólną pracę dziewczynom, trenerom, władzom miasta, sponsorom i kibicom. Kończyliśmy ligę z największą frekwencją w Polsce. Po wielkim sukcesie i zbudowaniu dobrej drużyny musimy zrobić wszystko, by utrzymać ją na tym samym poziomie na następny sezon.

  Ale w takim samym składzie nie uda się utrzymać drużyny?

  Wiadomo, że karierę kończą Sylwia Pycia i Heike Beier, a na roczny urlop macierzyński udaje się Paulina Maj-Erwardt. Trzy zawodniczki z podstawowego składu będą zmienione. Blisko jesteśmy porozumienia z nową libero. Poszukujemy dziewczyn, które się wkomponują idealnie. W minionym sezonie udało nam się dobrze ten zespół skomponować. Może nie było wielkich gwiazd, ale był zespół. Dobrze układała się współpraca starszych zawodniczek z młodszymi. Stworzył się zespół, który walczył o każdą piłkę, walczył z charakterem do końca. Pokazał to chociażby mecz półfinału Pucharu Polski we Wrocławiu, gdzie przegrywaliśmy z Impelem 0:2 i 17:22, a jednak potrafiliśmy wygrać 3:2. Dziewczyny pokazały, że chcą wygrywać. Zespołowość i wola walki to były nasze najważniejsze argumenty.

  Wiadomo, jakie cechy muszą mieć nowe zawodniczki. Znalazł Pan już odpowiednie kandydatki?

  Potrzebujemy dziewcząt, które chcą walczyć, chcą pracować i dbać o dobrą atmosferę w drużynie. Nie chodzi nam o zawodniczki o głośnych nazwiskach, a o takie, które będą nam odpowiadały nie tylko sportowo, ale i charakterologicznie.

  Jest w tym poszukiwaniu pewna doza ryzyka, wszak nie wiadomo, jak dana zawodniczka będzie się zachowywała po przyjeździe do Łodzi w nowym otoczeniu?

  Jeśli chodzi o polskie zawodniczki, to je doskonale znamy. Natomiast jeśli chodzi o zawodniczki z zagranicy, to faktycznie jest trochę ryzyka, ale staramy się zasięgnąć jak najwięcej opinii od trenerów kadry, trenerów klubowych i od koleżanek z boiska. Musimy mieć obraz, jak te zawodniczki grały, jak się zachowywały, jakie mają charaktery. Nie będziemy kontraktować siatkarek tylko dlatego, że nadarza się jakaś okazja. Każda zawodniczka musi spełniać nasze określone wymagania. Wnikliwie analizujemy każdą z kandydatek.

  Czy dziewczęta, które zostają w drużynie, w jakiś sposób rekomendują swoje koleżanki do zespołu?

  Nie, tak to się nie odbywa. Ja razem ze sztabem trenerskim siadamy i głównie z pierwszym trenerem Błażejem Krzyształowiczem analizujemy kandydatury i na tej podstawie podejmujemy decyzję. Tak samo będzie w tym sezonie. Rozmowy są już rozpoczęte. W najbliższych dniach pojawią się pierwsze nazwiska nowych zawodniczek.

  Możemy zdradzić nazwiska dziewcząt, z którymi prowadzi Pan rozmowy?

  Wolałbym tych tajemnic na razie nie ujawniać. Podanie nazwiska wywołuje natychmiast ambaras i problem. Czasami tak bywa. Wolę podać nazwisko, jak będą już dogadane warunki, kontrakt gotowy do podpisu.

  Rozmawia Pan z samymi Polkami czy też z cudzoziemkami?

  Generalnie większość drużyny stanowić będą Polki. Natomiast rozmawiamy też z zawodniczkami zagranicznymi, głównie w kontekście zastępstwa Heike Beier.

  Niech Pan chociaż zdradzi narodowość?

  Rozmawiamy z zawodniczkami z Serbii, Bułgarii i Niemiec. Chociaż nie tylko, bo są kandydatki innych narodowości.

  Szuka Pan zawodniczek tylko na te trzy pozycje, które zwalniają Sylwia, Heike i Paulina?

  Szukam też na inne pozycje. Chcemy trochę nasz zespół zmienić, ale zachować na takim silnym poziomie, jak dotychczas. Nie wiemy do końca, czy wszystkie inne zawodniczki zostaną i musimy być na to przygotowani. Priorytetem dla nas było utrzymanie Kai Grobelnej, która była MVP minionego sezonu, zdobyła 12 statuetek dla najlepszej zawodniczki meczu. Mogę zdradzić, że Kaja przystała na nasze warunki i zostaje w drużynie na następny sezon.

  Zasłużyła Kaja na podwyżkę i nowy kontrakt, chociaż w finale nie błyszczała...

  Kaja ma dopiero 21 lat i pierwszy raz w życiu grała mecze o taką stawkę. Zresztą jak większość naszych dziewczyn. Trochę ich ta stawka sparaliżowała. Dla dziewczyn z Chemika Police finałowe mecze o mistrzostwo Polski to były któreś z kolei, dla nas odwrotnie. Zupełnie inaczej się gra bez tremy.

  Wyniki minionego sezonu spowodują zamieszanie w lidze, bo przecież Impel musi się zrehabilitować, zachwycony brązowym medalem Developres będzie chciał sięgnąć jeszcze wyżej, a pojawia się też informacja, że Chemik będzie dużo słabszy i biedniejszy?

  Jeśli chodzi o Impel Wrocław, krążą różne wieści. Bardzo silny będzie Developres Rzeszów. Nadal bardzo silny będzie Chemik Police. Azoty przedłużyły umowę z klubem jeszcze na rok.

  Chemik znów w przyszłym sezonie będzie dysponował budżetem w wysokości 20 milionów zł! A budżet Grota Budowlanych Łódź?

  Chciałbym nasz budżet trochę zwiększyć w porównaniu do minionego sezonu. Wiadomo, że trwają rozmowy, ale są ciężkie. Z drugiej zaś strony wiadomo, że taki nasz sukces pomaga w negocjacjach. Otwiera wiele drzwi. Obok rozmów z zawodniczkami prowadzę rozmowy z potencjalnymi sponsorami. Mam nadzieję, że w najbliższych dniach naszych nowych sponsorów i partnerów też przedstawimy.

  Grot zostaje z drużyną?

  Tak. Grot jest naszym sponsorem tytularnym i umowa obowiązuje jeszcze rok.

  Wniosek z tego, że nazwa drużyny się nie zmieni?

  Być może dojdzie jeszcze jeden człon w nazwie. Pracujemy nad tym.

  To będzie łódzka firma?

  Tego już nie mogę powiedzieć. Jeśli już jesteśmy przy sponsorach mogę powiedzieć, że wszyscy dotychczasowi sponsorzy i partnerzy zostają z nami. Najważniejsi sponsorzy to: Urząd Miasta Łodzi, Grot, Technitel, Mosty Łódź, Cementownia Warta, Termy Uniejów, Centrum Elektryczne Ania. Chcemy to szacowne grono zwiększyć. Aby utrzymać zespół na tym poziomie, budżet musi być trochę wyższy. Mocno nas wspiera Urząd Miasta Łodzi, doceniamy to, ale też liczymy na większe wsparcie.

  Czy będą też zmiany w sztabie szkoleniowym?

  Sztab generalnie zostaje, ale być może zostanie rozszerzony o jeszcze jedną osobę, tak aby Błażej Krzyształowicz miał jeszcze jednego asystenta. Podniesie się jakość treningowa i analityczna meczów.

  Nie zdradzamy nazwiska?

  Na razie nie mamy jeszcze kandydata. Uzgodniliśmy sprawę między sobą, natomiast dopiero teraz będziemy poszukiwać kandydata. Myślę, że z tym nie będzie problemów, chętnych powinno być bardzo dużo.

  Gdzie będziecie grać w przyszłym sezonie?

  Zaczniemy w Atlas Arenie, jak zostanie oddana mała hala, przeniesiemy się do niej. Ważniejsze mecze, takie z widownią powyżej trzech tysięcy widzów, będziemy nadal organizować w Atlas Arenie.

  Liga Mistrzów oczywiście w Atlas Arenie?

  Oczywiście. Natomiast musimy usiąść do rozmów z Urzędem Marszałkowskim, bo udział w Lidze Mistrzów to bardzo duże koszty. Będziemy promować region, ale bez wsparcia nie będziemy w stanie w Lidze Mistrzów zagrać. Puchar CEV kosztował nas ponad 300 tys. zł, koszty udziału w Lidze Mistrzów są dużo większe. Ale przecież warto promować Łódzkie.

  Rozmawiał Dariusz Kuczmera

  MATURA 2017. TU ZNAJDZIESZ WSZYSTKO  [/b]Matura z polskiego 2017. Co może być na maturze z polskiego 2017? [PEWNIAKI MATURALNE]

  MATURA 2017. Terminy CKE. Harmonogram egzaminów maturalnych

  Matura międzynarodowa 2017 w IV LO w Łodzi [ZDJĘCIA, FILM]

  [b]Matura międzynarodowa 2017 [ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, TESTY, ZADANIA]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Frekwencja

  JJJ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

  Klub z największą frekwencją w Polsce? Chyba na meczach derbowych dzięki Kibicom ŁKS Łódź


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  frekwencja1

  xx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Budowlane mają najwięcej kibiców od kilku sezonów gdzie nie było łksu w lidze ha ha

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Prezesie Chudzik!

  łodzianin - podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 12

  Panie Chudzik niech Pan nie krzyczy o większe pieniądze z miasta!!!! bo są inne kluby w mieście którym trzeba dać i ich promować!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Grot Budowlani.

  łodzianin - podatnik,łodzianie-podatnicy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

  Panie Chudzik jak chcesz Pan silnej drużyny to wyłóż więcej kasy ze swojej kieszeni, a nie tylko krzyczeć i wołać z łodzian podatków.Jesteś właścicielem i menadżerem bądź Pan z klasą....rozwiń całość

  Panie Chudzik jak chcesz Pan silnej drużyny to wyłóż więcej kasy ze swojej kieszeni, a nie tylko krzyczeć i wołać z łodzian podatków.Jesteś właścicielem i menadżerem bądź Pan z klasą.
  POZDRAWIAMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Akurat tak jak Prezes Chudzik wspiera sport

  Zorientowany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Nie może być tak ze miasto nie zauważa największego sukcesu od 30 lat w sporcie - drużyna Grot Budowlni w 70% jest utrzymywana z pieniędzy sponsorów i rodziny Chudzik... A przecież to miasto ma...rozwiń całość

  Nie może być tak ze miasto nie zauważa największego sukcesu od 30 lat w sporcie - drużyna Grot Budowlni w 70% jest utrzymywana z pieniędzy sponsorów i rodziny Chudzik... A przecież to miasto ma najwieksźe korzyści i właśnie taki podmiot powinno wspierać !!! Niech Pan sie nie poddaje Panie Marcinie jeśli budżet był 4 mln (z tego sponsorzy 2.7) to jakby miasto dało tyle samo to budżet byłby 5.5 i dalej rozwijamy ten wspaniały Klub:)zwiń

  Aktualności sportowe

  Tabela Ekstraklasy

  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  Eliminacje Ligi Mistrzów
  Eliminacje Ligi Europy
  1 Piast Gliwice Live 37 72 21 9 7 57-33
  2 Legia Warszawa Live 37 68 20 8 9 55-38
  3 Lechia Gdańsk Live 37 67 19 10 8 54-38
  4 Cracovia Live 37 57 17 6 14 45-43
  5 Jagiellonia Białystok Live 37 57 16 9 12 55-52
  6 Zagłębie Lubin Live 37 53 15 8 14 57-48
  7 Pogoń Szczecin Live 37 52 14 10 13 57-54
  8 Lech Poznań Live 37 52 15 7 15 49-48
  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  Spadek do 1. ligi
  1 Wisła Kraków Live 37 49 14 7 16 67-63
  2 Korona Kielce Live 37 47 12 11 14 42-54
  3 Górnik Zabrze Live 37 46 12 10 15 48-53
  4 Śląsk Wrocław Live 37 44 12 8 17 49-45
  5 Arka Gdynia Live 37 42 10 12 15 49-51
  6 Wisła Płock Live 37 41 10 11 16 50-58
  7 Miedź Legnica Live 37 40 10 10 17 40-65
  8 Zagłębie Sosnowiec Live 37 29 7 8 22 49-80
  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  Awans do grupy mistrzowskiej
  Miejsce w grupie spadkowej
  1 Lechia Gdańsk Live 30 60 17 9 4 45-25
  2 Legia Warszawa Live 30 60 18 6 6 48-31
  3 Piast Gliwice Live 30 53 15 8 7 47-31
  4 Cracovia Live 30 48 14 6 10 39-34
  5 Zagłębie Lubin Live 30 47 14 5 11 48-38
  6 Jagiellonia Białystok Live 30 47 13 8 9 45-41
  7 Pogoń Szczecin Live 30 43 12 7 11 44-42
  8 Lech Poznań Live 30 43 13 4 13 41-40
  9 Wisła Kraków Live 30 42 12 6 12 55-48
  10 Korona Kielce Live 30 40 10 10 10 35-44
  11 Miedź Legnica Live 30 32 8 8 14 30-52
  12 Górnik Zabrze Live 30 31 7 10 13 36-49
  13 Śląsk Wrocław Live 30 31 8 7 15 35-37
  14 Wisła Płock Live 30 30 7 9 14 40-49
  15 Arka Gdynia Live 30 29 6 11 13 39-44
  16 Zagłębie Sosnowiec Live 30 24 6 6 18 41-63

  Magazyn sportowy