Groźne owady w Polsce. Jakie owady są niebezpieczne? Uwaga! Jad owadów może powodować śmierć. Szerszeń azjatycki w Polsce 20 08 2019

Jacek PająkZaktualizowano 
1.SZERSZEŃTen żyjący w Polsce ma osiąga nawet 5 centymetrów długości, a i tak jest krótszy nawet o 1-2 centymetry od odmiany azjatyckiej, która rozprzestrzenia się po Europie.Nie oznacza to jednak, że jest zdecydowanie mniej groźny od swojego azjatyckiego pobratymca. Już jedno użądlenie naszego szerszenia powoduje ogromny ból, opuchliznę i pieczenie.Potrafią zaatakować człowieka w mgnieniu oka, a u alergików mogą może się to zakończyć nawet śmiercią.
Groźne owady w Polsce. Uwaga! Jad owadów może powodować śmierć. Szerszeń azjatycki to nie jedyny groźny owad, który pojawił się w Polsce. Jakie owady są groźne? Użądlenia szerszenia azjatyckiego mogą być śmiertelne nawet dla osób, które nie są uczulone. Na jakie owady uważać latem? Szerszeń azjatycki wyjątkowo skutecznie niszczy też pszczoły powodując duże straty w produkcji pszczelarskiej, ale eliminując pszczoły może powodować również straty w wielu uprawach rolniczych (mniejsza liczba zapylanych roślin). Sprawdź, na jakie owady uważać latem!

Szerszeń azjatycki jest niezwykle niebezpieczny

10 szerszeni azjatyckich może w ciągu dnia zabić aż 100 pszczół (przed jednym ulem może zerować nawet kilkadziesiąt osobników). Szacuje się, że jedno gniazdo szerszeni azjatyckich może pochłaniać 20 tysiące pszczół rocznie. W jednej gminie może znajdować się nawet 250 takich gniazd! Jak widać skala problemu dla pszczelarzy i rolników może być duża.

Groźne owady w Polsce. Jakie owady są niebezpieczne? Uwaga! ...

W wypadku ludzi śmiertelne może być już jedno ukąszeń. Sporo takich przypadków było na przykład w Japonii.

Jak twierdzą francuscy badacze ten gatunek szerszenia trafił do Europy, a konkretnie właśnie do Francji, z Chin. Rozprzestrzenia się teraz we wszystkich kierunkach Starego Kontynentu. Najbliżej nas największe skupisko jego gniazd znajduje się w niemieckiej Hesji. Wszystko zatem wskazuje, że wkrótce przekroczy naszą zachodnią granicę i zadomowi się w Polsce.

Na razie naukowcy twierdzą, że nie można go całkowicie zwalczyć metodami mechanicznymi, czy chemicznymi. A i naturalnych wrogów ma niewielu – są to niektóre gatunki ptaków, jak trzmielojad, czy sikorka.

Groźne owady. Groźne użądlenia. Na jakie owady uważać latem?

1.SZERSZEŃ

Ten żyjący w Polsce ma osiąga nawet 5 centymetrów długości, a i tak jest krótszy nawet o 1-2 centymetry od odmiany azjatyckiej, która rozprzestrzenia się po Europie.

Nie oznacza to jednak, że jest zdecydowanie mniej groźny od swojego azjatyckiego pobratymca. Już jedno użądlenie naszego szerszenia powoduje ogromny ból, opuchliznę i pieczenie.

Potrafią zaatakować człowieka w mgnieniu oka, a u alergików mogą może się to zakończyć nawet śmiercią.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

2.OSA

Są najbardziej aktywne od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Broniąc swoich gniazd mogą nas bardzo boleśnie użądlić. W miejscu użądlenia pojawia się swędzący i mocno piekący bąbel. Po kilku godzinach może wystąpić opuchlizna, a później ropień.

Pojedyncze użądlenia nie powinny być groźne dla życia, ale u alergików mogą się pojawić zaburzenia krążenia krwi, spłycony oddech, a nawet zapaść.

3.MESZKI

Roje tych niewielkich żyjątek są wyjątkowo uciążliwe głównie dla zwierząt, ale też ludzi.

Gryzą aż do krwi i mogą wręcz zadusić zwierzę wlatując do jego nosa, czy otworu gębowego. Zdarzało się, że wypijały całą krew ze swoich ofiar, powodując ich śmierć.

U ludzi powodują swędzące krosty, które zamieniają się z czasem w ropiejące ranki.

4.KOMAR

Jeden z najbardziej uciążliwych owadów na świecie. W tropikach przenosi malarię, która śmiertelną dla ludzi chorobę. U nas złaknione ludzkiej krwi są głównie samice.

Samo ukąszenie nie jest bolesne, ale po jakimś czasie pojawiają się swędzące bąble – trudno powstrzymać się od ich drapania, co tylko pogarsza sprawę…

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

5.GIEZ

Niebezpieczny zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Po wgryzieniu się w ciało pozostawia w nim larwy.

U ludzi atakuje przeważnie okolice placów i nóg. W miejscu ukąszenia powstaje silnie swędzący i napuchnięty rumień. Rozdrapując je można doprowadzić poważnych zakażeń, która u osób uczulonych może spowodować nawet wstrząs.

6.KLESZCZ

To jedne z najbardziej złaknionych krwi owadów występujących w naszym kraju. Najchętniej polują na swoje ofiary w wysokich trawach, na gałązkach krzewów i drzewach liściastych.

Kleszcz jest nosicielem wielu groźnych chorób. Najbardziej znana z nich to borelioza, zwana te „chorobą drwali” – nie leczona może spowodować zapalenie opon mózgowych, a także zaburzenia układu odpornościowego i nerwowego.

7.WESZ LUDZKA

Pasożyty żerują we włosach na głowie. Odżywiają się krwią i tam składają jajeczka (gnidy).

Ukąszenie wszy sprawia, że odczuwamy silne swędzenie, a drapiąc się po głowie przyczyniamy się do powstawania strupów. Wszawicą można zarazić się niemal wszędzie – w tramwaju, miejscu pracy, na koloniach, czyli w większych skupiskach ludzkich.

8.PCHŁA

Żeruje na wszystkich dzikich i domowych gatunkach zwierzą, ale nie gardzi też ludźmi.

Roznosi groźne, a często śmiertelne choroby, takich jak dżuma, tularemia, wąglik, gorączka śródziemnomorska. Powoduje alergiczne zapalenie skóry i świąd. Przenoszą także tasiemce.

9.TRZMIEL

Jest uzbrojony w długie ostre żądło, ale nie zostawia go w ciele ofiary jak pszczoły. Miejsce użądlenia szybko puchnie.

U osób uczulonych może wystąpić wstrząs oraz inne powikłania zdrowotne. Mimo to jest spokojnym owadem – no chyba, że na niego nadepniemy.

10.PLUSKWA

Pluskwy "mieszkają" głównie w łóżkach i tapicerowanych meblach, na ścianach za obrazami, czy tapetą.

Żywią się krwią, ludzką, szczególnie w nocy podczas snu. Po ukąszeniu na ciele tworzą się zarumienione ranki, które przekształcają się w strupy.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 27

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Podobał mi się artykuł

K
Kopiernik

Zakochany wariat

A może kakaowe oczko trzeba Ci puknac?

j
jw

Dlaczego ten artykuł jeszcze nie został usunięty? W komentarzach uzasadniono wszystkie błędy merytoryczne i większość błędów językowych. To nie nadaje się do publikacji.

Z
Zakochany wariat

Mam tylko jedno marzenie : żeby Angelika. Hallmann z Gdyni zsunęła dla mnie majteczki , pozwoliła mi włożyć penisa i spuścić się jej do szparki w dni płodne.

N
Norbi 63

To że piszą bzdury to jedno. Ale czy ktoś sprawdza pod kątem poprawnej pisowni? Czy bazgrolą

te artykuły totalni analfabeci

G
Gość

Nieleczona borelioza może spowodować zapalenie opon mózgowych, hahaha. Jest jedynie neuroborelioza a odkleszczowe zapalenie mózgu a dalej opon mózgowych to zupełnie inna bajka

G
Gość

Przeszkodą okazał się znaczek et...

U
Uczcie się

Co to za serwis... Litości!

Profilatycznie napiszę dwa razy.

W jednym komentarzu.

...albo gzy (Hypodermatidae i Oestridae) o zredukowanym aparacie gębowym, których larwy rozwijają się pod skórą (Hypodermatidae, wynika z nazwy nawet) lub w gardzieli, jamie nosowej i zatokach (Oestridae). BTW Hypoderma humilis, czyli giez ludzki, w Polsce nie występuje i nie ma jak tu nas zaatakować.

Ad. 6.

Czy autor artykułu był kiedyś w podstawówce? Tam tłumaczą, że kleszcz nie jest owadem, a przedstawicielem pajęczaków - Arachnida.

Ad. 7.

Ta wesz ze zdjęcia ssie soki roślin i zwie się mszycą (Aphidina).

Ad. 9.

Trzmiel? Nie rozśmieszajcie mnie...

A teraz tekst, który możecie sobie obciąć bez szkody dla całego komentarza. Wiem, że chętnie byście ukrócili to wymądrzanie się, ale jak zwyczajnie nie będziecie tego czytać, to wtedy też nie narazicie się na przepalenie synapsów, to też dobry sposób. Piszę dalej, dużo, piszę, piszę... żeby nie ucięło czegoś wartościowego... dddaaallleeejjj pppiiissszzzeee.........

Piszę.

Ciągle.

Więcej.

Żeby nie ucięło komentarza. Staram. się.

Albo nie marnujmy miejsca... Powtarzanie pomaga się uczyć: ...albo gzy (Hypodermatidae

G
Gość

...albo gzy (Hypodermatidae

G
Gość

Co to za serwis... Litości!

Profilatycznie napiszę dwa razy.

W jednym komentarzu.

...albo gzy (Hypodermatidae

U
Uczcie się.

Co to za serwis... Litości!

Profilatycznie napiszę dwa razy.

W jednym komentarzu.

...albo gzy (Hypodermatidae

U
Uczcie się

No fajnie, że obcięło mi pół komentarza... Może dawka wiedzy przegrzała ten serwis albo ciężko jest zobaczyć pełny komentarz.

Kontynuując: ...albo gzy (Hypodermatidae

U
Uczcie się

Cudowny... zbiór bzdur.

Ad. 1.

Vespa crabro, szerszeń europejski, na tą chwilę nasz jedyny szerszeń, osiąga do około 3,5cm. Gatunek obcy, z Azji, który dostał się do Francji osiąga ok. 3cm, to Vespa velutina. Ten groźny z Japonii to Vespa mandarina.

Ad. 2.

Dlaczego na zdjęciu jest klecanka, Polistes cf. dominula? Patrząc na systematykę ma mniej wspólnego z osą niż szerszeń. Pomijając fakt, że to stosunkowo spokojny owad, którego gniazda rzadko liczą więcej niż kilkanaście - kilkadziesiąt osobników. W porównaniu do osy pospolitej (Vespula vugaris) to... dość mało... bo u niej dochodzi do 8000.

Ad. .

„Zdarzało się, że wypijały całą krew ze swoich ofiar”

Podoba mi się... może to był jednak wampir?

Ad. 5.

Giez NIE GRYZIE, litości... Właśnie skrzyżowaliście dwie muchówki... Albo mamy krwiopijne bąki (Tabanidae), których larwy żyją w glebie, albo gzy (Hypodermatidae

m
mietek

Co jeden dziennikarz, to widzi owady w innych rozmiarach... W sąsiednim artykule jakiś nieuk pisze o owadach występujących w Polsce, i dla niego szerszeń jest tej samej wielkości co osa, a jego ukąszenia równie niegroźne...

r
reCAPTCHA

Policja zatrzymała na Śląsku emerytowanego księdza podejrzanego o molestowanie dzieci - ministrantów i dziewczynek z kościelnego chóru. 62-letni Kazimierz G. był proboszczem parafii w Godowie koło Wodzisławia Śląskiego. Według prokuratury duchowny miał wykorzystywać dzieci przez kilkanaście lat swojej posługi.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3