MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grupa LineAct pokazała fragmenty swojego spektaklu na Starym Rynku w Łodzi [ZDJĘCIA, FILM]

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Grupa LineAct pokazała fragmenty swojego spektaklu na Starym Rynku w Łodzi
Grupa LineAct pokazała fragmenty swojego spektaklu na Starym Rynku w Łodzi Grzegorz Gałasiński
Spektakle grupy LineAct są niezwykle widowiskowe. Artyści, podwieszeni na linach, przeczą zasadzie grawitacji. Na Starym Rynku w Łodzi LineAct zaprezentował fragmenty swojego najnowszego przedstawienia - "Lepiej".

Premiera zaplanowana jest na sobotę 15 września od godz. 21 na Starym Rynku w Łodzi - w ramach trwającego Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Punktem wyjścia dla nowego spektaklu grupy LineAct jest - jak podkreślają artyści - antropologiczny namysł nad mechanizmem pojawiania się w społeczeństwie kozła ofiarnego.

– Nieustanna potrzeba wykluczenia Innego, który niespodziewanie znajduje się w centrum uwagi społeczeństwa jest głównym elementem rozchwianego poruszenia. Badamy, jak nienawiść staje się karmą informacyjną dla mas oraz potrzebę wspólnoty w czasie kryzysu społecznego – zapowiada reżyserka Katarzyna Gorczyca i wyjaśnia tytuł spektaklu poprzez jego wysycone znaczeniami rozwinięcie: Lepiej zabić jednego, niż żeby wszyscy zginęli.

Spektakl, inspirowany literaturą Henryka Grynberga oraz Ryszarda Kapuścińskiego, rozegra się na płycie Starego Rynku i nad nią. W podniebny taniec artystów wpisana zostanie nie tylko przestrzeń rynku, ale też oplatająca go pajęczą siecią instalacja, autorstwa Adama Cieślaka i Bartka Świąteckiego, która powstanie na czas festiwalu.

Grupę LineAct tworzą artyści wielu dziedzin sztuki: muzycy, aktorzy, tancerze, muraliści oraz artyści wideo, poszukujący oryginalnych rozwiązań w tworzeniu widowiska teatralnego w przestrzeni miejskiej. Każdy stworzony przez grupę spektakl jest podporządkowany tej części tkanki miejskiej, w której powstaje. Wchodzi w dialog z architekturą, rozpoznaje jej ruchowy potencjał, nie poprzestając jedynie na biernej interpretacji obrazu. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki