Grupa Vera Icon maluje murale na 800-lecie Zakonu Braci...

  Grupa Vera Icon maluje murale na 800-lecie Zakonu Braci Kaznodziejów

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Mural u zbiegu ulic Zielonej i Wólczańskiej, najbliżej zakonu

  Mural u zbiegu ulic Zielonej i Wólczańskiej, najbliżej zakonu ©Krzysztof Szymczak

  Są już dwa z murali zaplanowanych przez łódzkich dominikanów. Maluje je grupa Vera Icon, a promuje jeden z najpopularniejszych kaznodziejów.
  Mural u zbiegu ulic Zielonej i Wólczańskiej, najbliżej zakonu

  Mural u zbiegu ulic Zielonej i Wólczańskiej, najbliżej zakonu ©Krzysztof Szymczak

  Obchodzone w tym roku przez dominikanów 800-lecie zatwierdzenia Zakonu Braci Kaznodziejów przez papieża Honoriusza stało się pretekstem do zrealizowania symbolicznych murali w przestrzeni miasta. Każdy z murali ma wyrażać prawdę i dewizę ważną dla zakonu, a inspirowane są wydarzeniem opisanym przez Jordana z Saksonii, następcę św. Dominika, w „Libellus de principiis Ordinis Prædicatorum” („Książeczce o początkach Zakonu Kaznodziejów”). To wizja, jaką miał św. Dominik. Zobaczył on pełne ptactwa drzewo, które zatrzęsło się, a ptaki odleciały.

  Czytaj:Murale w Łodzi, czyli Galeria Urban Forms. Wybierz swój ulubiony [ZDJĘCIA, SONDA]

  - Odczytał on to jako konieczność rozesłania braci po świecie, co zapewniło zakonowi rozwój i uchroniło go od niebezpieczeństw - mówi o. Tomasz Biłka z łódzkiego zakonu, duszpasterz grupy twórców chrześcijańskich Vera Icon, która realizuje murale, a skupia absolwentów Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa, Łodzi i Wrocławia. Pracę u zbiegu Wólczańskiej i Zielonej, tuż obok zakonu, malowali i zaprojektowali Karolina Tłuczek i Konrad Koch. Ilustruje on dewizę „Contemplare et contemplata aliis tradere” - kontemplować i dzielić się owocami kontemplacji. Przedstawia św. Dominika czytającego Biblię i niebieskie ptaki, symbolizujące duchowy sens lektury. Lewa część muralu powstała przy użyciu szablonów, prawa była malowana „z ręki”. Drugi mural, na podwórzu przy Próchnika i Kościuszki, zaprojektowała Paulina Nawrot i nad już istniejącym graffiti namalowała razem z o. Tomaszem i Aleksandrą Adamczuk. Są to szybujące orły, dążące do tego, co wysokie, nie co niskie. Na tę pracę złożyli się dominikanie i łódzki zakon.  Czytaj:Murale w Łodzi. Na Skłodowskiej-Curie upamiętnią Jerzego Kosińskiego [ZDJĘCIA]

  Tańsze podnośniki dla twórców załatwiła Fundacja Urban Forms, która pomogła też przy zdobyciu niektórych pozwoleń.

  Kolejne prace mają powstać do 25 września na ulicach Próchnika, Zielonej, Żeromskiego i Legionów (największa ma mieć ok. 800 m kw.), ale tylko jeśli znajdą się osoby, które wesprą je dowolną kwotą (na konto łódzkiego zakonu). Brakuje 50 tys. zł. O muralach mówił o. Adam Szustak, charyzmatyczny dominikanin, na swoim wideo-blogu „Langusta na palmie”.  Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 8-14 sierpnia 2016 r.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo