Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa w Łódzkiem. W przychodniach już tłoczą się chorzy i przeziębieni

Redakcja
Lekarze rodzinni mają pełne ręce roboty. Chorych z infekcjami i grypą zgłasza się dwukrotnie więcej niż w ostatnich pięciu sezonach.

Od początku września lekarze rodzinni z regionu zgłosili prawie sześć tysięcy przypadków grypy i wirusów grypopodobnych. Tak wielu chorych w tym okresie jeszcze nie było. To niemal dwukrotnie więcej niż w ostatnich pięciu sezonach.

- Bardzo wcześnie zaczął się sezon i pojawia się coraz więcej infekcji. Pacjenci mają niemal identyczne objawy: uczucie rozbicia, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, zatkany nos, drapanie w gardle. I mimo że jest to gwałtowne rozpoczęcie sezonu infekcji wirusowych, tworzy się już grunt pod grypę, która jeśli nie będzie leczona, może być dużym zagrożeniem - mówi dr Jacek Kidoń, lekarz z łódzkiej przychodni zdrowia.

Grypa w Łódzkiem. Kolejne szpitale wprowadzają zakaz odwiedzin

W pierwszym tygodniu września do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych zgłoszono ponad 700 przypadków grypy i jej podejrzeń, w tym prawie połowę u dzieci. Rok temu w analogicznym okresie chorowało tylko około 400 mieszkańców regionu. W kolejnym tygodniu chorych było już ponad 2,2 tysiące, w tym 1283 dzieci. Rok temu o tej porze do lekarza z wirusowymi infekcjami zgłosiło się blisko tysiąc osób. Teraz sezon grypowy jest już w rozkwicie, o czym świadczy miniony tydzień. Lekarze w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej przeżywali oblężenie. W całym regionie do poradni przyszło prawie 3 tysiące chorych mieszkańców. Najwięcej dzieci, bo ponad półtora tysiąca. Rok temu pod koniec września zachorowało w sumie niewiele ponad 1,2 tysiąca osób. Ubiegłoroczny sezon grypowy w całym kraju zakończył się rekordowym wynikiem ponad 4 mln zachorowań i podejrzeń grypy oraz ponad 16 tysięcy przyjęć do szpitala.

- Objawów nie możemy lekceważyć. W przypadku bardzo ostrych przebiegów domowe sposoby leczenia niewiele pomogą. Grypa to choroba, która potrafi wykorzystać wszystkie słabości naszego organizmu, wszystkie ułomności wynikające z innych chorób przewlekłych. Może się powikłać od zapalenia płuc do neuroinfekcji - dodaje dr Kidoń.

Grypa w Łódzkiem. Coraz więcej osób choruje

Ale nie zawsze osłabienie organizmu i ból głowy oznaczają grypę. Objawy w jej przypadku są wyraźnie agresywniejsze. Dochodzi do nich wysoka gorączka i męczący kaszel z dusznościami. Wtedy powinniśmy szukać pomocy u lekarza pierwszego kontaktu. Zaniedbanie grypy może skończyć się śmiercią, takie przypadki są każdego roku.

Na chorobę najbardziej narażone są osoby starsze, których organizm ma spowolnioną immunologię oraz dzieci, u których ta odporność jeszcze dobrze się nie rozwinęła. Ale szczególnie cierpią także dorosłe osoby osłabione przez choroby przewlekłe. Narażone są także kobiety w ciąży i... personel medyczny. Te grupy ryzyka wczesną jesienią powinny zabezpieczyć się przed wirusami. Najlepiej szczepionką.

- Zadaniem szczepionki jest niekoniecznie całkowite zabezpieczenie nas przed chorobą. Jeśli już złapiemy grypę, jej przebieg jest łagodniejszy. Moment podania szczepionki powinien być ustalony z lekarzem. Można podać ją w grudniu i styczniu, ale odradzamy takie wyczekiwanie. Nie jesteśmy pewni, kiedy ta największa fala potencjalnych zachorowań przyjdzie - zaleca dr Kidoń.

Szczepionki na grypę możemy kupić tylko na receptę, dlatego wizytę w aptece musi poprzedzić konsultacja lekarska.

Grypa i wirusy ostro atakują

Boimy się szczepionek?
Polacy najwyraźniej nie lubią się kłuć, bo wyszczepialność w naszym kraju jest niemal najgorsza w Europie.

Wskaźnik wyszczepialności przeciw grypie w polskiej populacji w ostatnim sezonie wyniósł zaledwie 3,4 procent! Łódź jest jednym z miast, które funduje swoim starszym mieszkańcom szczepionki przeciwko grypie. Urząd miasta wydał w tym roku 210 tysięcy złotych na szczepionki dla osób powyżej 65 roku życia. Z darmowego szczepienia ochronnego będzie mogło skorzystać 7 tysięcy 250 starszych mieszkańców Łodzi. Szczepienia będą prowadzone do listopada, chyba że wcześniej wyczerpią się zapasy.

AGA

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 19-25 września 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki