ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Pielęgniarki z Uniwersytetu Medycznego odebrały dyplomy

  Rozwiń
  Grzegorz Nita, szef Zarządu Inwestycji Miejskich, zatrzymany...

  Grzegorz Nita, szef Zarządu Inwestycji Miejskich, zatrzymany przez CBA. Są prokuratorskie zarzuty

  Jarosław Kosmatka

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Grzegorz Nita, szef Zarządu Inwestycji Miejskich, zatrzymany przez CBA. Są prokuratorskie zarzuty

  ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Grzegorz Nita, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich, został w środę rano zatrzymany przez CBA. Po południu usłyszał prokuratorskie zarzuty o charakterze korupcyjnym
  Grzegorz Nita, szef Zarządu Inwestycji Miejskich, zatrzymany przez CBA. Są prokuratorskie zarzuty

  ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Obecny dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich (ZIM) a poprzedni szef Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi (ZDiT) został w środę rano zatrzymany przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego w swoim domu.

  - Na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Łodzi zatrzymaliśmy byłego dyrektora ZDiT, jednego z łódzkich przedsiębiorców oraz dwoje pracowników PGE Dystrybucja w Łodzi. Wszystkie te osoby były przesłuchiwane przez prokuratorów - mówi oficer CBA.

  Czytaj więcej:Grzegorz Nita, szef Zarządu Inwestycji Miejskich, zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne

  Zaskoczenia po zatrzymaniu dyrektora Nity nie kryli urzędnicy Urzędu Miasta Łodzi. Wszyscy czekali na oficjalny komunikat prokuratury regionalnej.

  - Więcej szczegółów w sprawie będziemy mogli przekazać po zakończeniu czynności. Na razie mogę potwierdzić jedynie, że były dyrektor ZDiT usłyszał zarzut przestępstwa o charakterze korupcyjnym i zarzut niedopełnienia obowiązków - mówi Jarosław Szubert, Prokurator Regionalny w Łodzi.  Grzegorz Nita, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi, został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Agenci, oprócz dyrektora, zatrzymali jeszcze łódzkiego przedsiębiorcę oraz dwoje pracowników spółki PGE Dystrybucja.

  Dyrektor ZiM został zatrzymany w środę o godzinie 6 rano „w związku z toczącym się wielowątkowym śledztwem”. Funkcjonariusze CBA zabrali Grzegorza Nitę z domu i doprowadzili go do Prokuratury Regionalnej w Łodzi. To właśnie na polecenie tej instytucji działali funkcjonariusze CBA. Grzegorza Nitę zatrzymano w związku z jego wcześniejszą działalnością, kiedy był jeszcze szefem Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

  Czytaj też:Centralne Biuro Antykorupcyjne analizuje łódzki ZDiT. Co znajdą agenci?

  Przesłuchanie obecnego dyrektora ZIM trwało do późnych godzin popołudniowych. W jego trakcie Grzegorz Nita usłyszał dwa zarzuty. - Dyrektor ZIM jest podejrzany o popełnienie przestępstwa o charakterze korupcyjnym. Usłyszał też zarzut przestępstwa niedopełnienia obowiązków jako dyrektor ZDiT - mówi Jarosław Szubert, Prokurator Regionalny w Łodzi.

  Wczoraj wieczorem mecenasi reprezentujący Grzegorza Nitę zgodnie trwali w milczeniu. - Na obecnym etapie nie komentujemy sprawy. Nie możemy odnosić się do nieoficjalnych doniesień. Czekamy na oficjalny komunikat Prokuratury Regionalnej w Łodzi - mówią mec. Marcin Narożnik i mec. Bartosz Tiutiunik.

  Zaskoczeni całą sytuacją i zatrzymaniem Grzegorza Nity byli przedstawiciele władz miasta. Większość z nich o sprawie dowiedziała się od nas w trakcie obrad Rady Miejskiej. Radni PiS zaproponowali, aby wprowadzić do porządku obrad informację prezydenta miasta dotyczącą zatrzymania Grzegorza Nity przez CBA. Uznali, że skoro wiceprezydent Tomasz Trela zapowiedział oficjalny komunikat w tej sprawie, to powinien być wygłoszony publicznie na forum rady. Do tego jednak nie doszło. Koalicja PO-SLD nie wyraziła zgody na wprowadzenie informacji dotyczących zatrzymania Grzegorza Nity, powołując się na brak oficjalnych informacji.

  - Debata na temat doniesień medialnych uwłacza powadze Rady Miejskiej - mówi radny Mateusz Walasek (PO).

  W kuluarach przez cały dzień trwały rozmowy o sytuacji dyrektora ZIM, ale nikt z samorządowców nie chciał oficjalnie wypowiadać się, dopóki nie pozna powodów zatrzymania.

  Przeczytaj takżeZarząd Inwestycji Miejskich rozpoczyna działalność

  Udało nam się ustalić, że zarzuty dla Grzegorza Nity dotyczą sprawy sprzed kilku lat. Dyrektor miał przyjąć korzyść finansową za pozytywną decyzję dotyczącą przebudowy przy nieruchomości jednego z łódzkich przedsiębiorców. Śledczy nie ujawniają jednak o jaką firmę chodzi, ale mówią, że „bardziej poprawne będzie sformułowanie - osoba prowadząca działalność gospodarczą”. Wiadomo też, że ów przedsiębiorca uzyskał też „odpowiednią dokumentację ze spółki PGE Dystrybucja”. Tutaj do sprawy zatrzymano dwóch pracowników firmy. - Pracownicy spółki usłyszeli zarzuty oszustwa - mówi Jarosław Szubert.

  Z naszych informacji wynika, że jeden z pracowników został zatrzymany we wtorek wieczorem. Nie wrócił na noc do domu i nie było z nim kontaktu. Drugi zaś został zatrzymany wczoraj rano w pracy.

  - Według dostępnych obecnie informacji, zatrzymanie to jest związane z działalnością pracownika w ubiegłych latach. W związku z tym, spółka PGE Dystrybucja wystąpi w tej sprawie o status pokrzywdzonego - mówi Adam Rafalski, rzecznik PGE Dystrybucja.

  O status poszkodowanego wystąpił do prokuratury również Urząd Miasta Łodzi.

  Wsp. Marcin Bereszczyński

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (88)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No ! Wreszcie

  Jana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Ani jeden zrealizowany w niczym Łodzianom nie pomógł. Wielki pusty dworzec na którym hulają borsuki i wiatr, estakada, która po prostu została wybudowana, na tak zwaną psu na budę. Wzka, która...rozwiń całość

  Ani jeden zrealizowany w niczym Łodzianom nie pomógł. Wielki pusty dworzec na którym hulają borsuki i wiatr, estakada, która po prostu została wybudowana, na tak zwaną psu na budę. Wzka, która niczego nie usprawnia tylko jest, Niciarniana, która po remoncie stała się prawie nie przejezdna, bo nie przejazd kolejowy był problemem tylko skrzyżowanie z Piłsuckiego, w trakcie remontów jeździło się szybciej. Zamknięcie Widzewskiej co nasiliło korki na Niciarnianej, jest to o tyle bzdura, że w projektach był na Widzewskiej taki sam przejazd jak na Niciarnianej i to by faktycznie miało sens, ale ktoś pociął projekty, bo w łapę wziął. Jazda MPK nie ma sensu. Lepiej się spóźnić jadąc swoim samochodem, na swoim siedzeniu, ze swoją muzyką, bez smrodu niedomytych ciał i nieświeżych oddechów. Jeszcze oczekuję z niecierpliwością otwarcia skrzyżowania Dąbrowskiego z NIższą. Ciekawe co tam spieprzą. A pomysł założenia świateł na skrzyżowaniu Dąbrowskiego z Kilińskiego, to następny bajer. Nigdy tam nie ma korków, to wymyślili sposób, żeby były. Dramat. I oczywiście Nita radośnie mówiący, że remonty w Łodzi nie są po to, żeby nie było korków. To po co ? Żeby Nita z kolesiami mógł zarobić. I to wszystko w tym temacie.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe kto jest teraz prezesuniem ZDIT

  xman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 5

  Kto teraz dalej korkuje Lodz. Chociaz wiadomo tacy prezesi to marionetki w rekach takiej Hanki... A Hanka ulega wplywom lobby mniejszosci czyli Hubertowi. Nie wiadomo czemu tak sie dzieje.
  A...rozwiń całość

  Kto teraz dalej korkuje Lodz. Chociaz wiadomo tacy prezesi to marionetki w rekach takiej Hanki... A Hanka ulega wplywom lobby mniejszosci czyli Hubertowi. Nie wiadomo czemu tak sie dzieje.
  A ludzie dojezdzajacy do pracy autem czy MPK ciepria dzieki takim NITOM, HANKOM i HUBERTOM i ZDITzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zorientuj mnie

  urz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  kto to jest Hubert.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  po nitce do kłębka

  abc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 5

  może przy okazji ktoś sprawdzi tych co spaprali całą ta sygnalizacje swietlna w miescie tak że się przejechać nie da przez skrzyżowanie w jednym cyklu bo ktoś tego nie umie zaprogramować a kase...rozwiń całość

  może przy okazji ktoś sprawdzi tych co spaprali całą ta sygnalizacje swietlna w miescie tak że się przejechać nie da przez skrzyżowanie w jednym cyklu bo ktoś tego nie umie zaprogramować a kase bierze. W żadnym innym mieście w Polsce nie widzialam takiej ilości sygnalizacji co w Lodzi... zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prawda

  true (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 5

  Wielkie inwestycje w Łodzi - WZ, dworzec, baldachim itd. są najlepsze do rozkradania dużych pieniędzy. I będący u władzy w Łodzi złodzieje dobrze to wiedzą i kradną ile wlezie. Do tego fotki na...rozwiń całość

  Wielkie inwestycje w Łodzi - WZ, dworzec, baldachim itd. są najlepsze do rozkradania dużych pieniędzy. I będący u władzy w Łodzi złodzieje dobrze to wiedzą i kradną ile wlezie. Do tego fotki na tle... Zaś Łodzii łodzianom jest potrzebna praca u podstaw. Gazociąg na Piotrkowskiej, dobre nawierzchnie ulic i uliczek, normalny płynny ruch pojazdów, zadbane kamienice i skwery, ogrzewanie c.o. etc. To biedne miasto zamiast wstać z kolan, tonie w bagnie złodziejstwa. Najciekawsze jest w tym wszystkim, że Zdanowska i reszta kliki z tą bezczelną złodziejską hucpą nadal jest u władzy i jest mnóstwo ludzi, którzy ją popierają. To odbiera temu miastu ostatnią nadzieję, niestety.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  100/100

  obserwator życia miejskiego (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Ale do tego trzeba prawdziwego gospodarza a nie lansera i populistę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  robotniki

  obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  a wy pracownicy od siedmiu boleści ,,wszyscy po polibudzie byście chcieli być" weźcie się w końcu do roboty, a nie od wczoraj nic tylko szepczecie po kątach kto następny i jak to się mogło stać

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nareszcie

  obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  A wy pracownicy od siedmiu boleści, wszyscy po ,,polibudzie byście chcieli" weźcie się w końcu do roboty a nie od wczoraj nic tylko szepczecie po kątach kto następny i jak to się stało

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no i zaczyna się w Łodzi

  lodzerszmat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 4

  panika,znajomi już nie są znajomymi,co powie ?Na kogo powie?Paru menadżerów się w Naszej biednej Łodzi znajdzie najlepszych menadżerów

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hanka Z. jest pokrzywdzoną w tej sprawie ?

  meblościanka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 4

  a to ciekawostka

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego...

  Łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 7

  tak późno? CBA już dawno temu powinna wziąć tego pana pod lupę...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Już dawno wzięli....

  śledczy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Ale to zebranie dokumentacji wymaga czasu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co na to Pani Prezydent?

  Mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 5

  To smutne i takie banalne. Najpierw walczymy o Łódź, potem budowa piramid i na końcu wykrycie korupcji, podwyżki opłat dla mieszkańców, afery w PDPS.
  I prawdopodobnie kolejne kłopoty. Do dworca...rozwiń całość

  To smutne i takie banalne. Najpierw walczymy o Łódź, potem budowa piramid i na końcu wykrycie korupcji, podwyżki opłat dla mieszkańców, afery w PDPS.
  I prawdopodobnie kolejne kłopoty. Do dworca trzeba będzie doplacać bo za mały ruch.
  Czy leci z nami pilot?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo