Grzegorz Schetyna w Łodzi [ZDJĘCIA, FILM]

  Grzegorz Schetyna w Łodzi [ZDJĘCIA, FILM]

  red.

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Grzegorz Schetyna w Łodzi [ZDJĘCIA, FILM]
  1/20
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak

  Planowana przez PiS reforma samorządowa była najważniejszego sobotniego (1 kwietnia) spotkania działaczy Platformy Obywatelskiej w Łodzi. Miasto odwiedził szef partii - Grzegorz Schetyna.
  Do Łodzi przyjechał Grzegorz Schetyna, szef Platformy Obywatelskiej. Towarzyszył mu Tomasz Siemioniak, były szef resortu obrony narodowej, a dziś wiceprzewodniczący PO. Spotkali się z samorządowcami z regionu łódzkiego.

  - Spotykamy się z samorządowcami z całego kraju, ale sama Łódź jest tu symbolem sukcesu – zachwalał łódzkich samorządowców Grzegorz Schetyna. - Świetny prezydent, dobrze skonstruowana koalicja w mieście, w województwie.
  Pokazują, że współpraca na różnych poziomach samorządowych daje duży, konkretny wymiar mieszkańcom. Nie tylko Łodzi, ale całego województwa. Spotykamy nie po to by chwalić województwo łódzki, miasto, samorządowców stąd. Chcemy rozmawiać o wyzwaniach jakie stoją przed samorządem, co zrobić, by go ochronić. By dalej istniał, by był podmiotowy, funkcjonalnie niezależny. Aby mógł skutecznie wydawać europejskie pieniądze, nie był zakładnikiem polityki Pisiewiczów, Misiewiczów. Aby nie został scentralizowany i nie podlegał decyzjom podejmowanym na ul. Nowogrodzkiej czy na Żoliborzu w Warszawie.

  Grzegorz Schetyna stwierdził, że Łódź, województwo łódzkiego są bardzo ważne dla PO.

  CZYTAJ TEŻ: Rada Krajowa PO. Grzegorz Schetyna: "PO stanie na czele ruchu sprzeciwu wobec niszczenia samorządu"

  - Prezydent Hanna Zdanowska była poddana typowemu politycznemu atakowi PiS-owskiemu, agresja, która miała na celu pokazanie dokonań łódzkich samorządowców w złym świetle – wyjaśniał lider PO. - Dlatego jesteśmy zdeterminowani, by pokazać Łódź jako najlepszy z możliwych przykładów skutecznego samorządu. Zapewniamy, że twardo będziemy bronić samorządowców, także w Łodzi i województwie.

  Grzegorz Schetyna rozmawiał w Łodzi o zagrożeniach czyhających na samorząd, zmianach w ordynacji wyborczej, a także o tym jak się przygotować, by dać gwarancję niezależności i skuteczności samorządu.
  Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi podkreśliła, że spotkanie z samorządowcami miało pokazać, że PO ma pomysł na samorząd.

  - Łódź je jest ewidentnym przykładem na to, że można budować miasto obywatelskie, w oparciu o współpracę z mieszkańcami – zapewniała Hanna Zdanowska. - Budować miasto dla mieszkańców. Miasto to nie mury, to ludzie. Chcemy tworzyć społeczność lokalną i o tym rozmawiać. To nasz pomysł na samorząd. Nie sterowany centralnie z Warszawy, ale właśnie tu. Budowany w zgodzie z mieszkańcami naszego miasta, na ich rzecz. To bardzo dobry asumpt do dyskusji jak wspomagać samorządowców w regionie w tym trudnym okresie. Musimy udowadniać, że nie jesteśmy źli, skorumpowani. Musimy pokazać czym w rzeczywistości zajmuje się samorząd.

  CZYTAJ TEŻ: Ograniczenie kadencji w samorządach. 70 procent rządzących może stracić urzędy

  Tomasz Siemoniak przypomniał, że kilka dni temu Zarząd Krajowy PO poparł największe polskie organizacje samorządowe, które wydały deklaracje o obronie samorządu, podjęły ogólnopolską akcję protestacyjną.

  -1600 samorządowców powiedziało w Warszawie nie planom rządu ograniczającym kompetencje samorządu, wywracający ustrój samorządowy – mówił w Łodzi Tomasz Siemoniak. - Pierwsze złe jaskółki już są na horyzoncie. Jak projekt ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych. Tak naprawdę daje rządowi nieograniczoną możliwość usuwania samorządowców, marszałków,prezydentów, likwidowania rad. PO będzie zawsze po stronie samorządowców. Pracujemy nad nowymi pomysłami zwiększające poziom decentralizacji. Mówimy m.in. o udziale samorządu w podatku VAT, bezpośrednim wyborze starosty, ustaleniu relacji między marszałkiem a wojewodą. Uważamy, że nie ma potrzeby utrzymywania tak rozbudowane administracji rządowej na poziomie województwa.

  Jak zapewnił Tomasz Siemoniak łódzkie spotkanie władz PO z samorządowcami jest jednym z cyklu, które odbywają się co tydzień w różnych miastach. Proponują na nich środowiskom samorządowym utworzenie jednej, wspólnej listy podczas wyborów samorządowych. Znaleźliby się na niej przedstawiciele partii opozycyjnej, ale też niezależni samorządowcy, ruchy miejskie.

  CZYTAJ TEŻ: Prezydenci i wójtowie tylko przez dwie kadencje? Rekordzista rządzi od... 1974 roku!

  Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego miał nadzieje, że to łódzkie spotkanie uświadomi wszystkim, że samorząd to mieszkańcy, a nie urzędnicy, regulacje.

  - Przypomnę, że 30 procent samorządowców w województwie łódzkim sprawuje swe pierwsze kadencje burmistrzów, wójtów, prezydentów – mówił Witold Stępień. - Tak więc my mieszkańcy mamy swoją wolę. Wymieniliśmy, zweryfikowaliśmy jedną trzecią samorządowców. Sprawujemy nad nimi kontrolę, oceniam. Ten system się sprawdza.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  Żydzi w PISdu. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  Za to Jarek ma wielkiego pisiora. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To se

  szKOD_NIK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  naopowiadali żarcików prima aprilisowych.
  Lepszej daty nie mogli wybrać.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hahaha

  lump (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Dzień - wspomnienie lata
  Dzień - słoneczne ćmy (aa...)
  Nagle w tłumie w samym środku miasta

  Ty, po prostu TY

  Tyle słońca w całym mieście
  Nie widziałeś tego jeszcze
  Popatrz, o popatrz!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Siemaniek rozdawał

  he,he (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  zapewne samorządowcom tablice Mendalejewa by w samorządzie była chemia między swoimi. Brawo Tomcio jaki wspaniały POmysł na wygranie wyborów.Nie zapomnijcie obiecać jeszcze jakiejś nowej montowni...rozwiń całość

  zapewne samorządowcom tablice Mendalejewa by w samorządzie była chemia między swoimi. Brawo Tomcio jaki wspaniały POmysł na wygranie wyborów.Nie zapomnijcie obiecać jeszcze jakiejś nowej montowni maszyn rolniczych albo lepiej czołgów. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ANTYKOMOR

  Boss (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  kto to jest?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  banda

  ANIOŁ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  złodziei i pijaków w mieście meneli
  LODŹ nie ku rwa żeby przyjmować w gościne POwskie szmaty
  won z mojego miasta


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  trollu PiSowski

  rodotiwy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Spierdalaj trolu PiSowski - wszyscy traficie do pierdla, już niedługo!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kłamca kłamca kłamca boży

  JEZUS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  SHIETYNA ILU DZISIAJ WYLIZAŁEŚ BISKUPOM D*** == TYLKO IDIOTA ZAGŁOSUJE NA WAS = WY KATOLICKIE OSZOŁOMY = JUŻ PO WAS TAK JAK Z ŁAJDACKIM PIS-EM = RAZEM WY TO POTOP ,.,.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WON judaszu z Łodzi !!!

  Peter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Śmierdzielu szwabski ,donosicielu ,konfidencie ,ty chciałeś na premiera prostaku dobrze że zeby zrobiłeś możesz się pokazać na salonach europejskich i złożyć doniesienie dla Schulza i innych gnid...rozwiń całość

  Śmierdzielu szwabski ,donosicielu ,konfidencie ,ty chciałeś na premiera prostaku dobrze że zeby zrobiłeś możesz się pokazać na salonach europejskich i złożyć doniesienie dla Schulza i innych gnid lewackich !zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo