MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grzyby na działce - czy uprawa grzybów w ogrodzie jest możliwa?

Katarzyna Józefowicz
Uprawa grzybów w ogrodzie jest skomplikowana i wymaga cierpliwości. Jednak dla miłośników grzybów - to nie lada gratka.
Uprawa grzybów w ogrodzie jest skomplikowana i wymaga cierpliwości. Jednak dla miłośników grzybów - to nie lada gratka. Alex80 (Pixabay.com)
Uprawa grzybów we własnym ogrodzie to marzenie wielu wielbicieli grzybów. Sprawa nie jest łatwa, ale przy dużej wytrwałości i odrobinie szczęścia, może się udać.

Potrawy z grzybami leśnymi w roli głównej, zajmują w polskiej kuchni ważne miejsce. Ale aby móc je przyrządzać, musimy jednak najpierw wybrać się do lasu na grzybobranie. Niestety, chętnych jest wielu, dlatego nie każdy sezon grzybowy bywa udany. Być może dlatego coraz częściej próbujemy uprawy tych organizmów we własnym ogrodzie, mimo iż próby takie często kończą się niepowodzeniem. Niestety, uprawa grzybów leśnych tzw. mikoryzowych (żyjących w symbiozie z innymi roślinami), to zadanie znacznie trudniejsze, niż uprawa pieczarki czy boczniaka, choć i ta nie należy do najłatwiejszych. Mają one bowiem szereg dość specyficznych uwarunkowań, umożliwiających ich wzrost i rozwój, które ciężko jest odtworzyć w warunkach sztucznych, stworzonych ręką człowieka. Nie pierwszy raz się bowiem zdarza, że naśladowanie natury okazuje się sporym wyzwaniem.

Grzyby w ogrodzie, czyli warunki niezbędne dla rozwoju grzybni

Poznanie przyczyn, które utrudniają ogrodową uprawę grzybów leśnych, należy zacząć od szczególnych powiązań panujących pomiędzy grzybnią tych organizmów, a korzeniami drzewa, z którym żyją w symbiozie. Zbierając grzyby, pozyskujemy jedynie ich naziemne części tzw. owocniki, natomiast najważniejsza część pozostaje pod ziemią. Jednak ani owocniki ani grzybnia nie posiadają w swoich tkankach chlorofilu, więc nie mogą się odżywiać samodzielnie tak jak np. rośliny.
W związku z tym wykształciły inne sposoby zdobywania pokarmu, z których najczęściej spotykanym jest symbioza z korzeniami roślin zielnych oraz drzew. Gospodarze dostarczają im składników niezbędnych do życia i rozwoju (produkty fotosyntezy), natomiast grzyby odwdzięczają się transportem wody, składników mineralnych oraz innych wartościowych związków do tkanek rośliny. Te relacje są jednak bardzo złożone, gdyż niekiedy tylko konkretne gatunki roślin mogą współżyć z określonymi gatunkami grzyba.

Dlatego niezmiernie ważne jest dokładne poznanie tych zależności i dobranie właściwego grzyba do właściwego drzewa, dzięki któremu może się on rozwijać. Przykładowo koźlarze rosną w sąsiedztwie brzozy (k. babka i k. czerwony) i osiki (k. czerwony), borowiki obok sosen, świerków, buków bądź dębów, a maślaki współpracują z sosnami (o ile gleba nie jest zbyt zasobna) i modrzewiami.

Zapewnienie odpowiedniego drzewa, konkretnemu gatunkowi grzyba nie jest jednak gwarancją sukcesu. Na powodzenie składa się również kilka innych czynników takich jak gleba, warunki atmosferyczne oraz obecność innych organizmów. W lasach występuje bardzo szczególny rodzaj gleby. Zwykle jest ona pokryta grubą warstwą rozłożonej i wilgotnej materii organicznej, pochodzącej z liści, igieł oraz drewna. W ogrodzie nie pozwalamy na zbudowanie się takiej szczególnej struktury, dlatego już sam ten fakt będzie dla grzybów dużym utrudnieniem. Poza tym grzyby leśne korzystają też z towarzystwa innych organizmów jak bakterie, rośliny towarzyszące oraz inne grzyby, co sprawia, że uprawa ulubionych gatunków może się udać jedynie na działkach leśnych lub położonych w bezpośrednim sąsiedztwie lasu.

Jak uprawiać grzyby na działce

Rozpoczęcie uprawy rozpoczynamy od zdobycia „sadzonek”. Mogą to być zarodniki, których pod dojrzałymi kapeluszami jest wręcz niezliczona ilość, bądź strzępki grzybni, które można nabyć w firmach specjalizujących się w tworzeniu szczepionek mikoryzowych. W pierwszym przypadku, układamy kapelusz grzyba spodnią stroną w kierunku podłoża, wcześniej wykopując niewielki dołek w wilgotnym miejscu, położonym blisko korzeni odpowiedniego drzewa. To sposób stosunkowo łatwy, ale daje niewielką szansę powodzenia.

Znacznie lepsze efekty można uzyskać aplikując na korzenie wybranego drzewa specjalną szczepionkę grzybową (należy jednak mieć na uwadze, że istnieje wtedy możliwość pojawienia się również gatunków trujących). Jednak w obu przypadkach na pierwsze efekty będziemy musieli poczekać przynajmniej 2–3 lata (grzybnia musi się przyjąć i odpowiednio rozrosnąć) i nigdy nie możemy mieć zupełnej pewności co do powodzenia całej operacji.

Co lubią grzyby, czyli stwórz odpowiednie warunki uprawy grzybów

Decydując się na podjęcie takiej próby, postarajmy się stworzyć grzybom warunki, maksymalnie zbliżone do naturalnych. Pozwólmy gromadzić się pod wybranymi drzewami liściom, igłom bądź spróchniałym fragmentom kory i nie ingerujmy w procesy, jakie w nich zachodzą. Poza tym poznajmy bliżej upodobania oraz oczekiwania danego gatunku, by zorientować się, czy możemy mu zapewnić wszystko, czego potrzebuje do rozwoju.

Przykładowo ceniony prawdziwek (borowik szlachetny), wymaga nie tylko bliskości odpowiedniego drzewa, ale również obecności w podłożu dość specyficznych bakterii oraz sąsiedztwa pewnych gatunków muchomora. Dlatego na działce położonej z dala od lasu, raczej się go nie doczekamy. Rydz mleczaj potrzebuje natomiast bliskiego sąsiedztwa sosen i świerków oraz sporej wilgotności podłoża. Najprędzej możemy spodziewać się maślaka, o ile umieścimy go w niezbyt zasobnym, wilgotnym i lekkim podłożu, w sąsiedztwie sosny pospolitej (m. zwyczajny) lub modrzewia (m. żółty).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Grzyby na działce - czy uprawa grzybów w ogrodzie jest możliwa? - e-Ogródek

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki