Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GUS podał dane za kwiecień - ceny produktów rolnych niższe niż przed miesiącem

(koci)
Żywiec wieprzowy był tańszy niż przed miesiącem i niż przed rokiem, a wołowy odwrotnie
Żywiec wieprzowy był tańszy niż przed miesiącem i niż przed rokiem, a wołowy odwrotnie
W kwietniu ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły, w porównaniu do marca, o 1,3 proc. – wynika z informacji podanej przez Główny Urząd Statystyczny.

O ile poziom cen zbóż nie odbiegał zbytnio od poprzedniego miesiąca, to już w przypadku żywca wieprzowego, drobiowego, czy mleka widać było różnicę w cenach. Natomiast jeśli porównamy obecne ceny do tych sprzed roku, okazuje się, że tańsze są niemal wszystkie podstawowe zboża (z wyjątkiem jęczmienia), a ceny żywca wołowego, drobiowego i mleka wzrosły. Niestety, żywiec wieprzowy był tańszy niż przed miesiącem i przed rokiem.

W kwietniu 2018 r. ceny pszenicy w skupie wyniosły 66,24 zł/dt i były niższe o 0,9 proc. niż przed miesiącem i o 3,6 proc. niż przed rokiem. Pszenica najtańsza był w woj. podkarpackim – tu płacono średnio 64,37 zł/dt (100 kg). Najwyższą cenę odnotowano natomiast w woj. mazowieckim – 67,89 zł/dt. W transakcjach targowiskowych ceny pszenicy (średnio 81,36 zł/dt) były wyższe o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 5,2 proc. wyższe od cen ubiegłorocznych.

Za żyto w skupie płacono 57,38 zł/dt, czyli o 0,2 proc. więcej niż przed miesiącem, ale o 1,8 proc. mniej w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Natomiast w obrocie targowiskowym cena żyta wynosiła 65,34 zł/dt i była o 0,3 proc. niższa niż w marcu. Na przestrzeni roku odnotowano jej wzrost – o 6,2 proc.

Za ziemniaki płacono w skupie średnio 67,06 zł/dt. W skali miesiąca nastąpił wzrost ceny o 10,1 proc., natomiast w skali roku ceny spadły o 0,8 proc. Z kolei na targowiskach za 1 dt ziemniaków płacono 87,42 zł – o 0,5 proc. mniej niż przed miesiącem, ale o 3,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Ceny żywca wieprzowego w skupie kształtowały się na poziomie 4,51 zł/kg i były w porównaniu z poprzednim miesiącem niższe o 2,6 proc. Natomiast w porównaniu do kwietnia minionego roku spadły o 16,4 proc. Gdzie trzoda chlewna była najtańsza? W woj. lubelskim – tu za kilogram żywca płacono 4,34 zł. Natomiast najwięcej za żywiec otrzymywali rolnicy z woj. opolskiego (4,87 zł).

Natomiast ceny skupu żywca wołowego (6,58 zł/kg) w skali miesiąca wzrosły o 3,7 proc., a w skali roku o 5,4 proc. W najlepszej sytuacji byli rolnicy z woj. świętokrzyskiego, którzy otrzymywali w kwietniu 7,08 zł/kg, a w najgorszej gospodarze z woj. mazowieckiego (6 zł/kg)

W skali miesiąca zmalały ceny skupu drobiu rzeźnego – o 1,2 proc. Jednak w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosły (były wyższe o 0,4 proc). W marcu za żywiec drobiowy płacono 3,56 zł/kg. Najwyższą cenę odnotowano w woj. warmińsko-mazurskim (4,34 zł/kg), natomiast najniższą (3,19 zł/kg) w woj. małopolskim.

Indyki terroryzują mieszkańców nowojorskich przedmieść

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: GUS podał dane za kwiecień - ceny produktów rolnych niższe niż przed miesiącem - Gazeta Współczesna

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki