MKTG SR - pasek na kartach artykułów

GUS: Wzrost PKB w IV kwartale 2022 roku o 2 proc. rok do roku. „Perspektywy inwestycji są lepsze”

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wzrost PKB spowolnił w IV kwartale do 2 proc.
Wzrost PKB spowolnił w IV kwartale do 2 proc. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
– Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w 4 kwartale 2022 r. zwiększył się realnie o 2 proc. rok do roku wobec wzrostu o 8,5 proc. w analogicznym okresie 2021 r – podał GUS. – Spowolnienie w strefie euro to słabsze wyniki polskiego przemysłu. Perspektywy inwestycji są lepsze – wzrost cen energii zachęca firmy do nakładów na efektywność energetyczną – wskazują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

– Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w 4 kwartale 2022 r. zwiększył się realnie o 2 proc. rok do roku wobec wzrostu o 8,5 proc. w analogicznym okresie 2021 r – poinformował we wtorek 14 lutego Główny Urząd Statystyczny.

Natomiast w 4 kwartale 2022 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 2,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 0,3 proc.

– PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 2,0% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego – wskazał Urząd.

Spowolnienie w strefie euro to słabsze wyniki polskiego przemysłu

Wzrost PKB spowolnił w IV kwartale do 2,0%. Podwyżki stóp procentowych ograniczyły wydatki konsumpcyjne. Spowolnienie w strefie euro to słabsze wyniki polskiego przemysłu. Perspektywy inwestycji są lepsze – wzrost cen energii zachęca firmy do nakładów na efektywność energetyczną – komentują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego we wpisie w mediach społecznościowych.

Ich zdaniem w I kw. 2023 czeka nas dołek koniunktury. Jednocześnie podkreślają, że polska gospodarka ma szanse uniknąć recesji. – Szacujemy, że wzrost spowolni do 0,4%. Obecnie obserwujemy poprawę sentymentu w gospodarkach europejskich. Indeks PMI odbił w Niemczech z 45,1 do 47,3, a w Polsce z 42,0 do 47,5 pkt. – prognozują.

Dodatkowo prognozują, że w dalszej części roku PKB będzie systematycznie odbijać. – Spodziewamy się, że w 2023 wzrośnie łącznie o ok. 1,4%. Nasza prognoza jest nieco wyższa od konsensusu rynkowego – ekonomiści ankietowani przez Focus Economics spodziewają się wzrostu o 0,9% – dodają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki