Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Hakerzy wykorzystują strach przed pandemią koronowirusa. Cyberprzestępcy atakują ze wzmożoną siłą

Sandra Rybińska
Sandra Rybińska
Przemyslaw Swiderski
Epidemia koronawirusa i społeczna kwarantanna przyczyniły się do tego, że codzienność, którą znaliśmy do tej pory, diametralnie się zmieniła. Internet stał się centrum naszego życia zawodowego i społecznego. Gdy dla większości z nas sieć jest substytutem normalnej komunikacji czy źródłem rozrywki, dla innych to świetna okazja do rozwinięcia swojej nielegalnej działalności. W dobie koronawirusa cyberprzestępcy nie próżnują.

Epidemia koronawirusa to świetny czas dla... hakerów. Wykorzystują strach przed pandemią

Coraz więcej osób pada ofiarą cyberprzestępców. Jak informuje CERT Polska, czyli komórka zajmująca się sytuacjami naruszającymi bezpieczeństwo w internecie, 2019 był rekordowy pod kątem przypadków naruszeń bezpieczeństwa danych. Agencja Newseria Biznes przytacza, że zespół zarejestrował 6,5 tys. przypadków, gdzie bezpieczeństwo użytkowników zostało zagrożone. To o ponad 73 proc. więcej niż w 2018 roku.

Analitycy nie mają wątpliwości - w tym roku może być jeszcze gorzej. Społeczna kwarantanna i niejako przeniesienie życia do sieci sprawia, że w internecie spędzamy znacznie więcej czasu. To z kolei idealne środowisko dla rozwoju cyberprzestępczości.

Jesteśmy narażeni na wszystkie tradycyjne zagrożenia, które wiążą się z korzystaniem z sieci i systemów komputerowych jako takich, jak również na zintensyfikowane działania przestępców – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes dr inż. Igor Protasowicki, specjalista z zakresu bezpieczeństwa informacyjnego, teleinformatycznego i energetycznego z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Specjalista zwraca również uwagę na to, że spędzając więcej czasu w sieci korzystamy z różnych źródeł rozrywki, odwiedzając strony, których wcześniej nie znaliśmy. Zagrożeniem jest zatem sięganie do niezweryfikowanych źródeł informacji i stron, które nie zostały zbadane i nie są bezpieczne. – Bardzo często te strony tworzone są tylko po to, żeby wyłudzić nasze dane osobowe albo dostarczyć szkodliwe oprogramowanie - zaznacza dr inż. Igor Protasowicki.

Hakerzy w obliczu epidemii koronawirusa podszywają się pod banki i organizacje

W ostatnich tygodniach pojawiło się sporo sytuacji, w których przestępcy podszywali się pod banki oraz różnego rodzaju organizacje. Celem takich działań jest zazwyczaj:

  • wyłudzenie danych
  • wyłudzenie pieniędzy.

Mowa m.in. o wiadomościach rozsyłanych przez hakerów, w których informowali o rzekomym przejęcie prywatnych pieniędzy przed NBP. Receptą podawaną przez oszustów było zalogowanie się pod przesłany linkiem, który prowadził do fałszywej witryny.

Jak donosi agencja Newseria Biznes, w Brazylii z kolei przestępcy rozsyłali zainfekowane maile z rzekomo istotnymi informacjami na temat bezpieczeństwa pochodzącymi ze Światowej Organizacji Zdrowia.

W dobie koronawirusa celem ataków są nie tylko pojedynczy internauci, ale także przedsiębiorstwa czy placówki medyczne. Dziennik Gazeta Prawna donosi, że cyberprzestępcy podszywając się pod strony partnerów szpitali, wysyłają wiadomości z programami szpiegowskimi. Cel jest prosty - kradzież bazy danych szpitala.

Cyberprzestępcy wykorzystują społeczną kwarantannę. Tysiące Polaków otrzymało fałszywe SMS-y o tarczy antykryzysowej

Można odnieść wrażenie, że cyberprzestępcy podczas społecznej kwarantanny mają... ręce pełne roboty. Portal niebezpiecznik.pl poinformował w piątek, 24 kwietnia o niebezpiecznych smsach dotyczących "tarczy antykryzysowej". – Mamy dla Ciebie 10 000 zl bezzwrotnej gotowki. W celu kontynuacji potrzebna jest weryfikacja danych 1 zl. Przejdz tu: https://tarczakryzysowa.net/628 - cytuje treść wiadomości portal Niebezpiecznik.pl

Wchodząc w link, ofiara zostaje przekierowana do fałszywej bramki płatności, później loguje się do swojego banku, podając dalej także swój PESEL i nazwisko panieńskie matki. – Ostrzeżcie, zwłaszcza mniej technicznych znajomych przed tym atakiem. I pamiętajcie, aby zawsze logując się do swojego banku, pod jakimkolwiek pretekstem, znaleźć 2 sekundy, aby popatrzeć na pasek adresowy przeglądarki. Jeśli nie jest to domena banku - uciekajcie - ostrzega Niebezpiecznik.

Google blokuje dziennie miliony fałszywych wiadomości

Problem dotyczący cyberprzestępczości w dobie koronawirusa jest naprawdę poważny. Sprawą zainteresował się już nawet Google. Jak donosi BBC, technologiczy gigant dziennie blokuje nawet 18 milionów fałszywych wiadomości dotyczących koronawirusa, które oszuści wysyłają do użytkowników Gmaila.
Google podkreśla, że pandemia doprowadziła do ataków phishingowych, które mają na celu wyłudzenie danych.

Phishing ma na celu wyłudzenie poufnych informacji, np. haseł czy numer kart kredytowych. Przestępcy najczęściej używają do tego celu fałszywych e-maili, przekierowując do fałszywych witryn internetowych. lub przekierowywanie na fałszywe strony internetowe.

Jak podaje dalej BBC, firmy technologiczne uważają, że obecna sytuacja związana z koronawirusem może być powodem największej liczby ataków phishingowych w historii.

Jak chronić się przed cyberprzestępczością?

Jak chronić się przed ataki cyberprzestępców, kiedy tak wiele czasu spędzamy w sieci, a internet jest dla nas głównym źródłem komunikacji i rozrywki?

Jedyny sposób ochrony przed zagrożeniami pochodzącymi z cyberprzestrzeni to duży poziom świadomości tego, co się wokół nas dzieje. Wymaga to od nas bardzo wnikliwej analizy wszystkich treści, z którymi się spotykamy w internecie, zwłaszcza na stronach, którym do tej pory ufaliśmy - ocenia dr inż. Igor Protasowicki.

Specjalista dodaje, że bardzo istotna jest weryfikacja, czy strona, z którą się komunikujemy, portal, do którego wprowadzamy nasze dane logowania, czy wiadomość e-mail, którą otrzymujemy z prośbą o zweryfikowanie swojego hasła, na pewno została wysłana przez właśnie tego nadawcę.

Źródło: Newseria Biznes/opracowanie własne

**

MASKI KN95 Z FILTREM, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki