Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hala nie tylko sportowa...

Redakcja
Należąca do KWB Bełchatów hala widowiskowo-sportowa po ostatnich modernizacjach może pochwalić się rozwiązaniami stosowanymi na najlepszych scenach w Europie.

Niedawne koncerty takich gwiazd jak Justyna Steczkowska, Perfect, Budka Suflera czy Elektryczne Gitary potwierdzają, że w bełchatowskiej hali gra się dobrze nie tylko w piłkę.

Turnieje, koncerty i konferencje
Należąca do KWB Bełchatów hala widowiskowo-sportowa jest jednym z najważniejszych obiektów sportowych w mieście.
- Jej zaletą jest wielofunkcyjność - można tu grać w piłkę nożną, siatkówkę, piłkę ręczną, tenis stołowy itp. - zachwala kierownik Centrum Sportu w Kopalni Bełchatów Józef Świder. - Od lat odbywają się w niej takie kluczowe imprezy branżowe jak obchody Dnia Górnika, Energetyka czy Międzynarodowe Kongresy Górnictwa Węgla Brunatnego, a także liczne sympozja i konferencje - dodaje.

Hala jest też miejscem organizacji koncertów. Od niedawna dysponuje własnym, najwyższej klasy sprzętem oświetleniowym i nagłaśniającym.
- Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że pod względem wyposażenia w sprzęt nagłaśniający i oświetleniowy nasza hala widowiskowo-sportowa jest obiektem unikatowym w skali kraju - mówi Arkadiusz Wieczorek, elektroakustyk, zatrudniony w KWB Bełchatów elektromonter aparatury, automatyki i pomiarów.

Lepsza akustyka
W ostatnich latach hala widowiskowo-sportowa w Bełchatowie przeszła spore przeobrażenia. Zmiany dotyczyły nie tylko wymiany parkietu i wentylacji, ale także oświetlenia scenicznego i nagłośnienia. Jednym z pierwszych etapów prac, których celem była poprawa akustyki, była wymiana starych, ponad dwudziestoletnich kotar. Zainstalowany kilka lat temu nowy system wyposażony jest w elektromechaniczne zwrotnice. Dzięki nim można dowolnie wygrodzić kotarami widownię - może ona mieć powierzchnię 800, 1200 lub 1600 m2.

- Jedna osoba jest w stanie zrobić to w kilka minut, a wcześniej kilku osobom zajmowało to cały dzień - mówi Arkadiusz Wieczorek i podkreśla, że kotary znajdujące się w hali uszyte są ze specjalnych materiałów, które chłoną dźwięk.- Pozwala to pochłaniać te częstotliwości, których jest za dużo i które przeszkadzają w odbiorze dźwięku.

Bez echa
W 2010 r. w hali wymieniano parkiet. Wówczas nadarzyła się okazja, żeby pod podłogą zamontować nie tylko sieć do sterowania inteligentnym światłem, ale i instalację analogowo-cyfrową do sterowania dźwiękiem. Dzięki temu udało się przejść od archaicznego systemu do standardów europejskich.

Jeszcze kilkanaście lat temu hala widowiskowo-sportowa w Bełchatowie była postrzegana jako obiekt akustycznie trudny. Ma owalny dach z blachy, zajmuje bardzo dużą powierzchnię - od krawędzi sceny do przeciwległej ściany jest 120 metrów. To wszystko sprawia, że może powstawać echo. - Na szczęście obecna wiedza i technika pomagają nam to echo w znacznym stopniu zniwelować. Przy użyciu odpowiednich głośników, wzmacniaczy i procesorów sterujących całą aparaturą można sprawić, by przyjemnie słuchało się koncertów - wyjaśnia Arkadiusz Wieczorek.

Odbiór dźwięku w bełchatowskiej hali poprawiono m.in. dzięki zastosowaniu wspomnianych wcześniej materiałów dźwiękochłonnych. Kolejnym etapem było zastąpienie głośników dwudrożnych pracujących na zwrotnicach pasywnych nowym, wielodrożnym systemem liniowym sterowanym cyfrowymi procesorami dźwięku przez sieć WiFi, zasilanych cyfrowymi wzmacniaczami nowej generacji o bardzo dużej sprawności. Pozwoliło to na znaczną kontrolę ukierunkowania fali dźwiękowej, szczególnie w przedziale średnich i wysokich częstotliwości.

System analogowy zainstalowany od początku istnienia hali był systematycznie uzupełniany, np. w 2008 r. zakupiono nowe stoły analogowe oraz urządzenia peryferyjne. Szybko okazało się jednak, że rynek skierował się w stronę cyfrowej obróbki dźwięku, co niejako wymusiło zakup cyfrowych mikserów.

Nowy system oświetlenia scenicznego i wentylacji
Bełchatowska hala może pochwalić się również nowoczesnym systemem oświetleniowym. A to za sprawą wymiany starych wyciągarek do sztan-kietek, czyli rurek, do których podwieszane są elementy oświetlenia i dekoracji. Obecnie zamontowane wyciągarki są bezpieczne, lekkie i mają unijne atesty. Przebudowano również cały pomost techniczny pod sufitem; teraz można po nim chodzić i swobodnie poprawiać np. kąt padania światła (nawet w trakcie imprezy). Zainstalowano także automatycznie opuszczane mosty oświetleniowe nad widownią oraz nad sceną o udźwigu 500 i 1000 kg. Dodatkowo dwa lata temu wykonano zupełnie nową, zgodną z wymogami unijnymi instalację elektryczną zasilania i sterowania. Zakupiono również urządzenia, które stanowią serce całego systemu oświetleniowego.

- Mamy się czym pochwalić, ponieważ prawie wszystkie liczące się sceny w Europie pracują na podobnych do naszych urządzeniach - komentuje Arkadiusz Wieczorek. - Oświetlenie oparte na technologii LED, RGB(W) ze stałym światłem białym to zupełnie nowa generacja. Lampy te nie przebarwiają oświetlanych obiektów, pobierają zdecydowanie mniej prądu, są lżejsze, nie przeciążają konstrukcji. Obecnie mamy 50 tzw. inteligentnych (kolorowych i ruchomych) świateł, 50 ośmiosegmentowych listew ledowych i 40 nowej generacji reflektorów pryzmatowych - wylicza.

Każdy, kto był w hali na koncercie takich zespołów jak Perfect czy Budka Suflera, wie, że tego typu imprezom towarzyszy oprawa dźwiękowa i wizualna na najwyższym poziomie.

Ale na tym nie koniec zmian w sportowym obiekcie. - Ostatnio hala została wyposażona w nowoczesną wentylację, która jest technologicznie powiązana z instalacją ogrzewania- informuje kierownik Centrum Sportu w Kopalni Bełchatów Józef Świder.- Dzięki niej można w krótkim czasie dokonać całkowitej wymiany powietrza wewnątrz całego obiektu, a także - w razie potrzeby - zwiększyć temperaturę.

W hali nie zapominają o sporcie
Hala widowiskowo-sportowa od lat jest miejscem, w którym pracownicy kopalni i nie tylko mogą popracować nad swoją kondycją fizyczną, a także zmierzyć się w licznych konkurencjach sportowych. Bełchatowianie mogą wynająć sektor, by pograć w piłkę nożną lub siatkową. To właśnie tutaj rozgrywane są m.in. turnieje piłkarskie, zawody w tenisie stołowym, piłce siatkowej itd. Jednak największą imprezą sportową odbywającą się w hali i na boiskach wokół niej zlokalizowanych są Mistrzostwa PGE.

Jest to wydarzenie, które gromadzi pracowników wszystkich spółek i oddziałów PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Rywalizacji sportowej towarzyszą zawsze ogromne emocje, dobra zabawa, a także trybuny pełne kibiców. Gdyby nie znakomita infrastruktura, dobre usytuowanie oraz świetna baza noclegowa organizacja takich imprez w Bełchatowie nie byłaby możliwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki