Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Handlowcy apelują do rządu, by nie zamykał sklepów podczas 4 fali pandemii. Twierdzą, że na zakupach jest bezpiecznie

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług ma nadzieję, że ewentualna czwarta fala koronawirusa nie spowoduje lockdownu w sklepach i centrach handlowych. Branża szykuje się jednak na różne scenariusze.Przedstawiciele Związku wystosowali komunikat, w którym wskazują, że przybywa osób zaszczepionych przeciwko covidowi. Czytaj dalej...
Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług ma nadzieję, że ewentualna czwarta fala koronawirusa nie spowoduje lockdownu w sklepach i centrach handlowych. Branża szykuje się jednak na różne scenariusze.Przedstawiciele Związku wystosowali komunikat, w którym wskazują, że przybywa osób zaszczepionych przeciwko covidowi. Czytaj dalej... Archiwum
Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług ma nadzieję, że ewentualna czwarta fala koronawirusa nie spowoduje lockdownu w sklepach i centrach handlowych. Branża szykuje się jednak na różne scenariusze.

Przedstawiciele Związku wystosowali komunikat, w którym wskazują, że przybywa osób zaszczepionych przeciwko covidowi.

- Powołując się na dotychczasowe doświadczenia i brak jednoznacznego związku pomiędzy funkcjonowaniem sklepów w galeriach handlowych a wzrostem liczby zachorowań, oczekiwalibyśmy powściągliwości w podejmowaniu przez rząd drastycznych decyzji dotyczących handlu w kontekście nadchodzącej czwartej fali pandemii - głosi komunikat Związku. - Zakładamy, że pomimo nadchodzącej czwartej fali handel nie zostanie zakłócony lockdownem. Branża nadal odrabia straty po poprzednich przerwach w prowadzeniu normalnej działalności, więc każda kolejna będzie blokowała czy spowalniała proces rekonwalescencji.

Reżim sanitarny

Władze Związku zaznaczają, że w czasie trwania pandemii sklepy dobrowolnie nałożyły na siebie najwyższy reżim sanitarny, a klienci się do niego stosują. Argumentują, że coraz więcej Polaków się szczepi, dlatego lockdown nie jest i nie będzie konieczny.

O inwestycji w środki ochrony w ramach reżimu sanitarnego już podczas pierwszej fali pandemii wspominała Beata Stefańska, dyrektorka Galerii Łódzkiej. Wyznaczona została nowa ścieżka zakupowa, pojawiły się środki bezpieczeństwa, np. stacje z preparatami do odkażania rąk.

Gotowi na każdy scenariusz

Monika Langner, rzecznik Manufaktury, w odpowiedzi na komunikat Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług, zaznacza że centrum jest gotowe na każdy scenariusz związany z ewentualna czwartą falą pandemii.

- Obserwujemy bieżącą sytuację i opracowaliśmy różne scenariusze, także ten czarny, który zakłada lockdown - mówi Monika Langner. - Robimy wszystko co możemy, by pomóc w walce z epidemią. W naszym centrum od kilku miesięcy odbywają się weekendowe szczepienia przeciwko koronawirusowi, z którego skorzystało naprawdę dużo osób, prowadzimy punkt informacyjny dotyczący szczepień, przypominamy o realnym zagrożeniu, jaki niesie ze sobą covid.

Obostrzenia regionalne?

Adam Niedzielski, minister zdrowia zapowiedział niedawno obostrzenia, które mają obowiązywać w razie czwartej fali pandemii. Mają być wprowadzane regionalnie, tam gdzie jest najniższy odsetek osób zaszczepionych. Konkretne informacje mają się pojawić pod koniec miesiąca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki