MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hanna Zdanowska obiecuje remont ponad stu szkół

Maciej Kałach
Podstawówka przy ul. Wiosennej ma szczęście. Trwa w niej remont za 745 tys. zł
Podstawówka przy ul. Wiosennej ma szczęście. Trwa w niej remont za 745 tys. zł Łukasz Kasprzak
Hanna Zdanowska przekonuje, że od 2011 r. do końca obecnej kadencji liczba placówek objętych generalnym remontem wzrośnie do 116, czyli przekroczy jedną trzecią budynków służących oświacie. Ale UMŁ potrafi się procesować z sanepidem, gdy nie chce remontować dzieciom... podłogi.

W środę powiało optymizmem. Zdanowska i Krzysztof Piątkowski, jej zastępca, chwalili się trwającą termomodernizacją Szkoły Podstawowej nr 7 przy ul. Wiosennej 1. Kosztem 745 tys. zł robotnicy docieplają ściany i dachy, wymieniają stolarkę i instalacje, w tym 146 grzejników.

CZYTAJ TEŻ: Hanna Zdanowska patronem remontu szkoły przy Sterlinga [ZDJĘCIA]

W tym roku równie potężne inwestycje z programu "Mia100 szkół" obejmą 26 gmachów, kosztem 26 mln zł, a ponad połowę pieniędzy urzędnicy zdobyli z funduszy zewnętrznych. Są przygotowywane plany wielkich remontów dla następnych ok. 70 szkół tak, aby z końcem obecnej kadencji prezydent mogła się chwalić generalnym zmodernizowaniem ok. 30 proc. szkół.

CZYTAJ TEŻ: Łódź to "Mia100 Szkół"

- Obiecywałam 25 proc. - przypominała Zdanowska.

Jednak problemem jest to, co dzieje się w dużej części pozostałych. Aktualnie łódzki sanepid domaga się wykonania 153 tzw. decyzji w sprawie poprawy stanu technicznego w miejskich placówkach oświatowych. Jak informuje Ewa Krawczyk, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, w przeważającej części termin wykonania tych decyzji upływa z końcem sierpnia, a w mniejszej części z końcem grudnia.

Zakres termomodernizacji planowanych na 2013 r. i mniejszych remontów problemu nie rozwiązuje. Jak wylicza w interpelacji kierowanej do Piątkowskiego radna Wiesława Zewald, np. na 79 decyzji sanepidu w sprawie podstawówek zrealizowanych jest 7, a w realizacji - 12.

Jeśli niewykonanie decyzji nie zagraża zdrowiu i życiu uczniów, a UMŁ powołuje się na brak środków w Wydziale Edukacji, sanepid zgadza się na przedłużenie terminu decyzji. Jednak czasami nie "odpuszcza". Tak było w 2012 r. w przypadku podłogi w przedszkolu nr 22 przy ul. Rybnej. Miasto nie chciało wyremontować maluchom podłogi i odwołało się aż do centrali sanepidu w Warszawie, a później przegrało sprawę w sądzie.

Zdanowska zapowiada starania o wykonanie wszystkich decyzji sanepidu w ewentualnej drugiej kadencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki