Happening na Pasażu Schillera. Dzieci z autyzmem mają swoje...

  Happening na Pasażu Schillera. Dzieci z autyzmem mają swoje miejsce w szkole [ZDJĘCIA]

  Ewelina Madejska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Happening na Pasażu Schillera. Dzieci z autyzmem mają swoje miejsce w szkole [ZDJĘCIA]
  1/20
  przejdź do galerii

  ©Paweł Łacheta

  W Pasażu Schillera runął mur, który zburzony został przez dzieci z autyzmem, ich rodziny i Prezydent Łodzi Hannę Zdanowską.
  Nietypowy happening "Idziemy do szkoły, bo możemy" zorganizowany przez Fundację Pomocy Dzieciom Jaś i Małgosia, miał dziś miejsce na ulicy Piotrkowskiej.

  - Mur to symbol ograniczeń, jakie stawiają przed chorymi dziećmi szkoły i przedszkola a nawet szkoły specjalne. Placówki nie chcą przyjmować dzieci z autyzmem, rodzicom proponuje się indywidualne nauczanie, a dzieciaki odsuwane są od swoich rówieśników, izolowane, przez co hamuje się ich rozwój. Burząc mur, pokazały, że mają swoje miejsce w szkole - mówi Agnieszka Piestrzeniewicz z Pogotowia Rodzicielskiego Fundacji JiM.

  Możliwość edukacji ma zagwarantować karta Praw Osób z Autyzmem, która została uchwalona w lipcu tego roku przez Sejm.

  - Mam nadzieję, że Karta Praw zmieni podejście do osób chorych na autyzm. Trzeba przecież pamiętać, że wszystkie dzieci są równe. Obiecuję, że karta dotrze do wszystkich łódzkich szkół - przekonuje Hanna Zdanowska.

  W dokumencie znajdują się 19 zapisów, w tym punkt o łatwo dostępnej, bezpłatnej i adekwatnej edukacji, dostosowanej do możliwości i potrzeb ucznia z autyzmem.

  - Dobrze, że organizuje się takie akcje, bo tak naprawdę nikt nie wie czym objawia się autyzm u dzieci, przez co ogranicza się ich rozwój. Być może takie imprezy i Karta Praw pozwoli rozwijać się tym dzieciakom, bo są to na prawdę uzdolnione maluchy, ale niewiedzą odbiera im się możliwość kształcenia - twierdzi Aleksandra Kowalska mama chorej Asi.

  W Polsce autyzm diagnozuje się u 1 na 100 dzieci.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo