9/16
O szkodliwym wpływie alkoholu na wątrobę wiedzą niemal...
fot. rawpixel/pixabay.com

Co szkodzi wątrobie? Alkohol

O szkodliwym wpływie alkoholu na wątrobę wiedzą niemal wszyscy. O czym się jednak wspomina rzadziej, narząd ten szwankuje nie tylko wskutek picia nadmiernego, ale też regularnego – nawet w niewielkich ilościach.

Wątroba potrzebuje czasu, czyli przerw w przyjmowaniu alkoholu, by móc zregenerować powstałe przez niego uszkodzenia. Szkodzi nam nie tylko etanol, ale także składniki zawarte w napojach alkoholowych, a zwłaszcza cukry obecne nie tylko w słodkich trunkach, ale również w piwie.

W przypadku chorób wątroby niewskazane jest nawet to bezalkoholowe, w którym poziom alkoholu wynosi do 0,5 proc., a towarzyszy mu maltoza – cukier o wyższym indeksie glikemicznym niż cukier stołowy. Oznacza to, że wyjątkowo łatwo odkłada się w wątrobie, czyniąc tam spustoszenia.

Przy nieobecności chorób tego narządu najlepiej wybierać rodzaje ubogie w cukry (jak np. wytrawne lub półwytrawne wino), robić sobie kilkudniowe przerwy w raczeniu się nimi i ograniczyć się do ilości określanej jako bezpieczny poziom spożycia.

W przypadku kobiet to 140 g (14 standardowych porcji), a dla mężczyzn – 280 g (28 porcji) na tydzień. Porcja standardowa to ok. 10 g czystego etanolu, co odpowiada ok. 250 ml piwa o mocy 5%, w ok. 100 ml wina o mocy 12% oraz w ok. 30 ml wódki o mocy 40%.

10/16
Wątrobie szkodzi nie tylko nadmiar pewnych produktów, ale...
fot. StockSnap/pixabay.com

Co szkodzi wątrobie? Nadmierne porcje

Wątrobie szkodzi nie tylko nadmiar pewnych produktów, ale nadmiar energii w ogóle. Nadwyżki kalorii są przekształcane w tłuszcz, który odkłada się nie tylko w postaci fałdek, ale też w jamie brzucha i w wątrobie. Jego nadmiar przyczynia się z czasem do rozwoju choroby nazywanej niealkoholowym stłuszczeniem wątroby (NAFLD). Dlatego warto unikać przejadania się, a przede wszystkim przybierania na wadze i efektu jo-jo.

11/16
Chociaż jedna pierwszych diet proteinowych Pierre’a Dukana...
fot. AlbanyColley/pixabay.com

Co szkodzi wątrobie? Dieta wysokobiałkowa

Chociaż jedna pierwszych diet proteinowych Pierre’a Dukana odchodzi do lamusa, jej popularność w pewnych grupach nie słabnie. Obiecując szybkie efekty zyskuje uwagę osób, które chcą się odchudzić, nie rezygnując z produktów zakazanych w racjonalnych jadłospisach. Nie trzeba bowiem rezygnować z mięsa, jajek czy ryb – wręcz przeciwnie, stają się one głównym składnikiem menu, wypierając nielubiane przez wielu warzywa i owoce. Niewielkim poświęceniem wydaje się też rezygnacja z chleba, makaronu czy ziemniaków.

Problem w tym, że organizm może przyswajać jedynie niewielkie ilości białka naraz. Nadmiar jest przekształcany w tłuszcze, a efektem ubocznym ich spożywania jest szereg związków obciążających i uszkadzających z czasem komórki wątroby.

Zamiast więc ograniczać węglowodany na rzecz białek, lepiej zrezygnować z cukrów i oczyszczonej mąki. Taka dieta daje podobne rezultaty do diety wysokobiałkowej, choć w nieco dłuższym terminie. Nagrodą będzie zaś mniejsza tendencja do odzyskiwania straconych kilogramów, bo tak właśnie jest przy prawidłowo zbilansowanym jadłospisie.

12/16
Wątroba znajduje się w górnej, prawej części jamy brzusznej....
fot. Shidlovski/GettyImages

Gdzie jest wątroba?

Wątroba znajduje się w górnej, prawej części jamy brzusznej. Jest to tzw. okolica podżebrowa prawa nadbrzusza.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Żona Mauro zarobi milion na erotyce. Kontrakt przypieczętowała bezwstydnym zdjęciem

Żona Mauro zarobi milion na erotyce. Kontrakt przypieczętowała bezwstydnym zdjęciem

LOTTO SuperLIGA tenisa zmienia format. Nowe zasady w nowym sezonie

LOTTO SuperLIGA tenisa zmienia format. Nowe zasady w nowym sezonie

Oblał żonę benzyną i podpalił!

Oblał żonę benzyną i podpalił!

Zobacz również

Czy maturzysta z Łodzi upublicznił tematy? Mamy stanowisko łódzkiej OKE

Czy maturzysta z Łodzi upublicznił tematy? Mamy stanowisko łódzkiej OKE

Ile kosztują półkolonie w szkołach? Ruszają zapisy! ZOBACZ TERMINY, CENY

Ile kosztują półkolonie w szkołach? Ruszają zapisy! ZOBACZ TERMINY, CENY