Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hipermarkety Carrefour otwierają się w niedziele niehandlowe. Na początek siedem sklepów w Polsce, w tym dwa w Łodzi

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Hipermarkety Carrefour otwierają się w już w najbliższą niedzielę, w tym dwa w Łodzi.
Hipermarkety Carrefour otwierają się w już w najbliższą niedzielę, w tym dwa w Łodzi. Nowa Górna
Sprawdziły się zapowiedzi związkowców: Carrefour Polska jest 20. siecią handlową, która otworzy część w niedziele niehandlowe. W niedzielę 26 września czynnych będzie siedem hipermarketów w kraju, w tym dwa w samej Łodzi. Związkowcy i pracownicy protestują.

O takiej możliwości mówiło się od sierpnia, gdy Carrefour podpisał umowę z firma Pointpack, która umożliwia nadawanie i odbiór przesyłek. W ten sposób firma dołączyła do grona 19 sieci handlowych, które korzystają z jednego z 32 wyjątków od ustawy ograniczającej niedzielny handel. Tego dnia bowiem mogą być czynne placówki pocztowe, a dzięki umowie francuskie hipermarkety stały się rodzajem poczty.

Sklepy czynne od najbliższej niedzieli

Wywołuje to sprzeciw i pracowników i związkowców, którzy stają w ich obronie. Irytuje ich nie tylko sam fakt otwarcia sklepów, ale i wysokość dodatkowego wynagrodzenia, jakie zaproponował pracodawca.

- W dniu 15 września Carrefour Polska poinformował związki zawodowe, że od dnia 20.09.2021 w siedmiu sklepach Carrefour uruchamia punkty pocztowe na terenie Polski, które będą czynne 7 dni w tygodniu, w tym w niedziele niehandlowe objęte Ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni - informuje OZ NSZZ Solidarność w Carrefour Polska.

Dwa sklepy w Łodzi

Na liście są dwa sklepy w Gdańsku, dwa w Łodzi oraz po jednym w Krakowie, Elblągu i Pruszkowie. W niedzielę 26 września zakupy będzie można zrobić w hipermarketach Carrefour przy ul Kolumny oraz przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi.

Teoretycznie pracownicy nie muszą się godzić na zmianę.

- Pracodawca zaznaczył, że pracownicy będą mogli świadczyć prace w niedziele niehandlowe o ile wyrażą na to zgodę (na zasadzie dobrowolności) - informują związkowcy. - Pracownicy, którzy nie godzą się na prace w niedziele niehandlową, mogą w tym dniu odmówić pracy bez, żadnych konsekwencji ze strony przełożonego, a przełożony nie może w stosunku do pracownika wyciągnąć konsekwencji.

Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w niedziele

Okazuje się, że ci, którzy będą pracować w niedziele niehandlowe, mogą liczyć na dodatkowe wynagrodzenie. Jest to równowartość 30 proc. najniższej stawki godzinowej w kraju. Związkowcy wyliczyli, że dopłata wyniesie 3,7 zł netto za godzinę pracy. Związkowcy sprzeciwiają się temu rozwiązaniu, natomiast sieć tłumaczy to dobrem klientów, którzy chcą robić zakupy w niedziele.

Nie bez znaczenia jest to, że już 19 sieci sklepów otwiera część sklepów w dniu, w którym obowiązują ograniczenia. od początku września zdecydowali się na to właściciele Lidla i Kauflandu, a ich przedstawiciele wprost tłumaczyli, że zmusiła ich do tego konkurencja.

Posłowie zmienią prawo?

Tymczasem w Sejmie jest projekt posłów PiS, który ma ograniczyć obchodzenie prawa, w tym otwieranie sklepów pod szyldem placówek pocztowych. Po nowelizacji placówką pocztową będzie mogła być tylko ta, w której działalność pocztowa jest przeważająca, czyli stanowi ponad połowę przychodów. Projektem zajęli się posłowie z sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, którzy poparli uszczelnienie zakazu. Wydłużyli jednak czas na jego wprowadzenie z 14 dni do 3 miesięcy. Teraz nowelizacją zajmą się posłowie i jeśli przepisy zostaną uchwalone, to trafią do Senatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki