Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hipotonia: charakterystyka, objawy, leczenie. Hipotonia ortostatyczna i mięśniowa. Co zrobić, gdy ciśnienie jest za niskie?

Redakcja
Jeśli kilkukrotne pomiary ciśnienia krwi pokazują, że mamy je za niskie, powinniśmy pójść do lekarza
Jeśli kilkukrotne pomiary ciśnienia krwi pokazują, że mamy je za niskie, powinniśmy pójść do lekarza Archiwum Polska Press
Czym jest hipotonia i jak ją leczyć? To pytanie zadaje sobie coraz większa część społeczeństwa. Leczymy się z powodu nadciśnienia, ale zbyt niskie ciśnienie to również duży problem. O hipotonii mówimy, gdy ciśnienie tętnicze krwi u kobiety spada poniżej 90/60 mmHg, a u mężczyzn - 100/70 mmHg. Taki objaw nazywamy niedociśnieniem. Czym różni się hipotonia ortostatyczna od mięśniowej?

Hipotonia - co to jest?

Hipotonia to zbyt niskie ciśnienie tętnicze krwi. Uznawana jest raczej za objaw, a nie chorobę układu krwionośnego, choć i niekiedy tak właśnie jest klasyfikowana. Hipotonia dotyczy zaledwie 1-2 % dorosłych ludzi.

O hipotonii mówimy, gdy ciśnienie tętnicze krwi u kobiety spada poniżej 90/60 mmHg, a u mężczyzn - 100/70 mmHg. Hipotonia może prowadzić do zasłabnięć i utraty przytomność.

Hipotonia nazywana jest też hipotensją, ale obie nazwy oznaczają dokładnie to samo, czyli niedociśnienie. Z jego powodu cierpią przede wszystkim kobiety i dorastające dziewczęta. I choć z niskim ciśnieniem tętniczym krwi rodzimy się, nie u wszystkich osób ono wystarczająco wzrasta w późniejszym wieku. To rodzi wiele problemów, ponieważ nierzadko z powodu niedociśnienia i wywołanych przez nie zawrotów głowy, nie możemy podnieść się z łóżka.

Mimo że hipotonia nie jest tak groźna i nie występuje tak często jak nadciśnienie, nie powinniśmy jej lekceważyć. Do gwałtownego spadku ciśnienia, które może doprowadzić nawet do utraty przytomności, może dojść podczas np. prowadzenia pojazdu.

Hipotonia - objawy

  • zaburzenia rytmu serca
  • przyśpieszone tętno
  • zawroty głowy
  • mroczki przed oczami
  • kłopoty z koncentracją
  • blada twarz, zimne ręce i stopy
  • napady nudności
  • złe samopoczucie przy zmianie pogody
  • omdlenia (zwłaszcza gdy dłużej stoisz)
  • nocne poty
  • uczucie zmęczenia, osłabienia

Jeśli których z powyższych objawów hipotonii, czyli niedociśnienia, dostrzegamy u siebie bardzo często, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. To samo dotyczy pomiarów ciśnienia. Jeśli ciśnieniomierz za każdym razem pokazuje niedociśnienie, wizyta u lekarza to konieczność.

Hipotonia: Czy osoby z niskim ciśnieniem żyją dłużej?

Hipotonia - przyczyny

Niedociśnienie to nie choroba, to objaw, który może towarzyszyć innym schorzeniom. Na hipotonię możemy cierpieć, gdy chorujemy np. na anemię, niedoczynność nadnerczy, padaczkę i cukrzycę. Bywa następstwem rozległych oparzeń, długotrwałego odwodnienia, stresu czy krwotoku. Objawy hipotonii możemy odczuwać znaczniej jesienią, albo podczas gwałtownych zmian pogody.

Do przyczyn niedociśnienia zalicza się m.in.:

  • nadużywanie leków zmniejszających objętość krążącej krwi
  • nadużywanie leków rozszerzających naczynia krwionośne
  • leki antydepresyjne

W grupie większego ryzyka wystąpienia niedociśnienia są osoby nadużywające alkoholu, pozostające przez dłuższy czas w pozycji leżącej oraz osoby starsze.

Zobacz: "Jakbyśmy wyszli teraz na ulice i stanęli z ciśnieniomierzem, to u większości byłoby za niskie"

Hipotonia - leczenie. Jak leczyć niskie ciśnienie?

Niezależnie od terapii farmakologicznej chory musi zmienić swój styl życia. Konieczne jest wypijanie około 2 litrów płynu każdego dnia, zwiększenie ilość soli kuchennej w diecie, ponieważ pomaga ona zatrzymać wodę w organizmie. Prostym sposobem na zniwelowanie objawów niskiego ciśnienia jest układanie na czas snu nóg wyżej niż reszta ciała. Należy także zrezygnować z palenia tytoniu, picia alkoholu i gorących kąpieli. Wyższe ciśnienie możemy zapewnić sobie również dzięki aktywności fizycznej.

Na niskie ciśnienie pomogą nam także zioła. Wśród najbardziej skutecznych są m.in.: kwiat lawendy, zielem tasznika pospolitego, korzeń lubczyku lekarskiego, melisa lekarska, mięta pieprzowa czy majeranek.

Hipotonia ortostatyczna

Hipotonia ortostatyczna to spadek ciśnienia skurczowego krwi o ponad 20 mmHg lub spadek ciśnienia rozkurczowego o ponad 10 mmHg po 3 minutach po przyjęciu pozycji stojącej. Hipotonię ortostatyczną dzielimy ją na pierwotną (samoistną) i wtórną.

Hipotonia ortostatyczna wtórna - przyczyny
Najczęstszymi przyczynami wtórnego niedociśnienia są:

  • przyjmowanie leków moczopędnych i rozszerzających naczynia
  • picie alkoholu

Hipotonia ortostatyczna wtórna występuje także przy niedoczynności tarczycy, niedoczynności kory nadnerczy, zwężeniu ujścia aorty, niewydolności krążenia, w następstwie chorób zakaźnych i przy długotrwałym unieruchomieniu.

Hipotonia ortostatyczna samoistna - przyczyny
Samoistna hipotonia ortostatyczna jest znacznie rzadsza niż wtórna. Obserwuje się ją częściej u kobiet, drobnej budowy ciała, a czynnikami ryzyka jest mała aktywność ruchowa i stres.

Jakie są objawy hipotonii ortostatycznej?

Objawami niedociśnienia ortostatycznego są omdlenia po przyjęciu pozycji stojącej, po długim staniu, przebywaniu w zatłoczonym gorącym pomieszczeniu, po wysiłku lub po rozpoczęciu leczenia nadciśnienia.

Hipotomia ortostatyczna - jak ją leczyć?

Leczenie tego rodzaju niedociśnienia polega na odstawieniu lub zmniejszeniu dawek leków wywołujących hipotonię oraz unikaniu sytuacji, które prowadzą do omdlenia. Osoby, które dostrzegają u siebie objawy hipotonii ortostatycznej lub mają ją zdiagnozowaną, powinny zwracać uwagę przede wszystkim na to, by powoli podnosić się z pozycji siedzącej, unikać długiego stania i mieć przy sobie butelkę z wodą w sytuacji, gdy zrobiłoby się słabo.

Hipotonia - co zrobić, by nie stracić przytomności, gdy spada ciśnienie?

  • poluzuj ubranie, które utrudnia oddychanie, np. rozepnij kołnierzyk, pasek w spodniach czy spódnicy, biustonosz.
  • otwórz okna lub wyjdź na zewnątrz
  • usiądź wygodnie i opuść głowę poniżej poziomu serca
  • wypij małymi łykami coś chłodnego
Jeśli kilkukrotne pomiary ciśnienia krwi pokazują, że mamy je za niskie, powinniśmy pójść do lekarza
Jeśli kilkukrotne pomiary ciśnienia krwi pokazują, że mamy je za niskie, powinniśmy pójść do lekarza Archiwum Polska Press

Hipotonia mięśniowa co jest i czym różni się od ortostatycznej?

To obniżenie tonicznego napięcia mięśniowego. Hipotonia mięśniowa najczęściej powodowana jest przez uszkodzenie obwodowego układu nerwowego, choroby mięśni lub zaburzenia metaboliczne. Obniżone napięcie mięśniowe nie jest chorobą, lecz objawem.
Hipotonia mięśniowa - obniżone napięcie mięśniowe u niemowlaka
Hipotonia mięśniowa u niemowlaka najczęściej zauważane jest przez lekarza podczas profilaktycznej wizyty w pierwszych miesiącach życia lub przez samych rodziców. Objawy hipotonii mięśniowej to:

  • opóźniony rozwój psychoruchowy,
  • mniejsza potrzeba ruchu,
  • niechęć do leżenia na brzuchu,
  • unikanie raczkowania,
  • kłopoty z koordynacją wzrokowo-ruchową,
  • słabe trzymanie główki.

Hipotonia mięśniowa u niemowlaka - przyczyny:

  • okołoporodowe urazy mózgu lub jego wady rozwojowe,
  • choroby genetyczne - zespół Downa, zespół Willego i Pradera, zespół Pataua,
  • choroby układu nerwowo-mięśniowego - neuropatie, miopatie, rdzeniowy zanik mięśni.

Rady dla niskociśnieniowców:

  • unikaj długiego stania, wielogodzinnego przebywania na słońcu i opalania się
  • nie siedź w źle wentylowanych pomieszczeniach, unikaj zadymionych pomieszczeń i przebywania przez dłuższy czas w w miejscach zadymionych
  • pij około 2 litry płynów dziennie, zwłaszcza latem, gdy bardziej pocisz się
  • staraj się unikać gwałtownych zmian pozycji, nie wstawaj nagle z łóżka, po przebudzeniu się poleż chwilę, poprzeciągaj się i powoli usiądź
  • wykonuj naprzemienny prysznic (zimny i ciepły)

Skłonność do hipotonii, czyli niskiego ciśnienia krwi, jest niestety zazwyczaj dziedziczna. Dlatego powinniśmy dbać o prowadzenie zdrowego stylu życia, dużo się ruszać, uprawiać sport i pić dużo płynów.

Zobacz także: Roszponka oczyszcza krew z toksyn. Dlaczego jeszcze warto ją jeść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki