Historia Chojen. Sto lat temu dzielnica została włączona w...

  Historia Chojen. Sto lat temu dzielnica została włączona w granice Łodzi

  Anna Gronczewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Dwór na Chojnach pod koniec XVIII wieku wybudował Benedykt Górski
  1/5
  przejdź do galerii

  Dwór na Chojnach pod koniec XVIII wieku wybudował Benedykt Górski ©Archiwum Biblioteki im. Piłsudskiego

  Chojny to kolejna ważna część Łodzi, która podobnie jak Bałuty i Widzew może świętować 100-lecie włączenia w granice miasta. Dzielnica swoim charakterem przypomina Bałuty. Pewnie nie bez powodu czasami mówiło się, że Bałuty i Chojny to naród spokojny...
  Na Chojnach są jeszcze uliczki, gdzie zatrzymał się czas. Wyłożone brukiem, kocimi łbami, bez kanalizacji. Tylko nie biegają już po nich kury i kaczki, jak jeszcze pięćdziesiąt lat temu. Dla pani Teresy, Chojny to całe życie. Tu się urodziła, dorastała i dożyła starości. Na Chojnach chciałaby też umrzeć. Mieszka w okolicach ul. Tuszyńskiej.

  - Jestem tu szczęśliwa! - zapewnia pani Teresa. - Ja tu znam ludzi, ludzie mnie znają. Dużo starych tu jeszcze zostało...

  Pani Teresa kocha swoje Chojny. Tak jak 53-letni Piotr Kapela czy 61-letni Bogdan Janas. Chojny, tak jak Bałuty, to dzielnica, która nawet w dalekim zakątku Polski jest kojarzona z Łodzią. Jednak powoli traci swój dawny urok, w miejscach, gdzie stały małe domki i drewniane kamienice wybudowano wielkie blokowiska: Chojny Zatorze i Kurczaki. Ale na ul. Jutrzenki, Powszechnej czy Tuszyńskiej wystarczy przejść kilkanaście metrów, by zobaczyć dawny świat. Z daleka widać strzeliste wieże zbudowanego z czerwonej cegły kościoła św. Wojciecha, który do 1927 roku był drewniany. Chojny to także ul. Kosynierów Gdyńskich, gdzie po zioła od Bonifratrów przyjeżdżają ludzie z całej Polski.

  Pani Teresa z zamkniętymi oczami wymienia nazwy sąsiadujących z jej domem ulic: Trębacka, Dachowa, Pryncypalna, Okręgowa. Żałuje, że w jej domu zostało tylko dwóch lokatorów. Reszta powymierała lub się wyprowadziła. Do swego drewnianego domu wprowadziła się, gdy miała trzy lata. Dom był niemiecki. Należał do Niemki o nazwisku Hartwig, na którą wszyscy w okolicy mówili Hartwiszka.

  - W ogóle tu u nas na Chojnach Niemców było bardzo dużo, Żydzi przed wojną tu prawie nie mieszkali - wspominała pani Teresa. - Do Niemców należała większość domów. Z reguły były drewniane, ale i murowane też stawiali. Ten drewniak obok należał do Minikle. Zapamiętałam to nazwisko.

  Gdy w 1936 roku, jako trzyletnie dziecko wprowadzała się z rodzicami do tego domu, kończono jego budowę. Trzeba było wykończyć piwnicę. Na środku podwórka był wielki rów z wodą, a w środku muszle. Pani Teresa zapewnia, że były to takie muszle jak z morza. Tyle, że w domu na komornym mieszkało tyle dzieci, że właścicielka ten rów musiał zakopać. U nich była siódemka.

  - Właścicielka nie chciała rodzicom wynająć tego mieszkania, bo było tyle dzieci - opowiadała nam pani Teresa. - Mama najpierw wprowadziła się z piątką dzieci. Dwójkę zostawiła u babci. Potem po cichu je sprowadziła do domu. Mieszkaliśmy w dziewiątkę w pokoju z kuchnią.

  Pani Teresa, choć była dzieckiem, zapamiętała obraz przedwojennych Chojen. Ul. Okręgowa i sąsiednie ulice były gruntowymi drogami. Nie miały nawet rynsztoków, tylko rowy pozarastane trawą.

  - Dopiero po wojnie założyli na naszej ulicy kostkę, taki bruk jest jeszcze na ulicy Pryncypalnej - dodaje kobieta.

  W 1941 roku rodzinę pani Teresy wysiedlono na ul. Rzgowską.

  - Przez takiego Niemca Pryjera - pani Teresa nie ukrywała wzburzenia. - Był niemieckim policjantem, w czarnym mundurze chodził. Mieszkał z żoną i dwójką dzieci w pokoju z kuchnią. Za ciasno mu było, więc zajął nasze mieszkanie. A nam w dziewiątkę ciasno w jednym pokoju nie było? Po troje w jednym łóżku spaliśmy!

  CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przydałoby się jeszcze dołączyć Konstantynów Łódzki do Łodzi

  nnn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  i pociągnąć komunikację miejską jak do Aleksandrowa.
  Przecież to aż dziwnie wygląda na mapach - to takie wcięcie w zachodniej granicy miasta jakim jest gmina Konstantynów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Platna galeria zdjec

  Coraz lepiej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Zeby zobaczy kilka zdjec , trzeba wykupic jakies ABO . Gratuluje !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chojny

  W**** (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Mieszkałem na Chojnach 40 lat porządna dzielnica.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chojny

  Ehe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Odwiedzałem rodzinę na Chojnach. Bez obstawy nie należało wchodzić po zmroku.
  Lump na lumpie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo